sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Przestrzeń, czystość i organizacja w małej łazience, praktyczne rozwiązania i porady.

30-09-2023

Wiele łazienek w nowoczesnym budownictwie ma niewielki metraż a co za tym idzie trudniej jest je zaaranżować. Stosując kilka prostych rozwiązań możesz zoptymalizować przestrzeń użytkową, zadbać o czystość, zorganizować minimalistyczną łazienkę i cieszyć się jej funkcjonalnością. Wdrażając te pomysły może okazać się, że mała klaustrofobiczna łazienka przekształci się w praktyczne i przytulne miejsce.

Przestrzeń

W małej łazience kluczowym elementem jest optymalizacja przestrzeni, a jednym z najskuteczniejszych sposobów na jej osiągnięcie jest użycie luster. Lustra mają zdolność do optycznego powiększania przestrzeni, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się być większe i bardziej przestronne. Umieszczenie lustra naprzeciwko okna lub źródła światła może dodatkowo rozświetlić łazienkę, co również przyczynia się do odczucia większej przestrzeni. Lustra mogą być również wykorzystane w praktyczny sposób, na przykład poprzez montaż szafki lustrzanej, która umożliwi przechowywanie kosmetyków czy innych drobiazgów. Warto rozważyć lustra ze zwierciadłem powiększającym, ułatwią one precyzyjne czynności takie jak chociażby make-up. Rozwiązania pozwalają na połączenie praktyczności z estetyką, a mała łazienka staje się miejscem, gdzie optymalnie wykorzystuje się każdy dostępny centymetr.

 

Organizacja

Optymalizacja przestrzeni w małej łazience może być prawdziwym wyzwaniem, jednak przy użyciu odpowiednich środków jest to jak najbardziej możliwe. Pierwszym krokiem powinno być zainstalowanie wieszaka na drzwiach lub ścianie, który posłuży do zawieszenia ręczników czy ubrań, dzięki czemu zyskamy dodatkowe miejsce na inne przedmioty. Wybierając z szerokiej gamy modeli warto zwrócić uwagę na rozmiar, tak aby dał się zamontować w możliwie najdogodniejszym miejscu. Kolejnym aspektem na jaki warto zwrócić uwagę na materiał wykonania, gdyż ma to wpływ na trwałość elementu jak i łatwość utrzymania czystości wokół niego. Kubek toaletowy to kolejny element, który warto rozważyć myśląc o  utrzymaniu porządku. Można w nim przechowywać różne drobne przedmioty, takie jak szczoteczki do zębów czy maszynki do golenia. Dodatkowo, warto zainwestować w półki lub kosze, które pomogą w segregacji kosmetyków i środków czystości. Dzięki tym rozwiązaniom, nawet najmniejsza łazienka może stać się miejscem dobrze zorganizowanym i funkcjonalnym.

Czystość

Zachowanie czystości w małej łazience jest szczególnie ważne, ponieważ w ograniczonej przestrzeni brud i bałagan są bardziej widoczne i mogą wpływać na komfort korzystania z łazienki. Regularne sprzątanie, w tym mycie sanitariatów, podłogi i ścian, pozwoli na utrzymanie higieny i świeżości pomieszczenia. Dodatkowo, warto zainwestować w praktyczne rozwiązania, takie jak łatwo zmywalne półki, kosze na śmieci z pokrywą oraz wysokiej jakości płyny. Użycie dobrze absorbujących wodę dywaników łazienkowych pomoże uniknąć zamoczenia podłogi i zminimalizować ryzyko rozwoju pleśni. Odpowiednie przechowywanie kosmetyków i akcesoriów łazienkowych, na przykład w zamkniętych szafkach czy pojemnikach, również przyczyni się do utrzymania porządku i czystości w małej łazience. Dobrym rozwiązaniem może okazać się roślina doniczkowa w postaci paproci, która charakteryzuje się właściwościami oczyszczającymi powietrze.

Minimalizm

Słusznym rozwiązaniem będzie pozbycie się zbędnych przedmiotów, które nie mają praktycznego zastosowania przy codziennych czynnościach toaletowych. Zbyt duża ilość akcesoriów czy ozdób to dodatkowa powierzchnia dla potencjalnego brudu. Dlatego powinieneś postawić na kilka porządnej jakości produktów cechujących się dużą funkcjonalnością i. Jeśli chodzi o dekoracje, wybieraj proste i minimalistyczne elementy nie zajmujące dużo miejsca. Jedna ozdoba na ścianie lub elegancki dywanik na podłodze może nadać łazience charakteru bez nadmiernego dekorowania.