sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Dowiedz się jak łatwo zaoszczędzić wodę w Twoim domu i na świecie!

06-02-2024

Czy zdarza Ci się myć zęby przy niezakręconym kranie? Może masz starą spłuczkę w sedesie? To tylko niektóre z powodów, dlaczego Twoje zużycie wody jest większe niż sobie tego życzysz. Okazuje się, że dziennie przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej zużywa około 100 litrów wody, gdyby zmienił kilka nawyków mógłby drastycznie zmniejszyć tę ilość. Co zrobić aby zmniejszyć tę liczbę o co najmniej 10-20 litrów? Poniżej znajdziesz pomysły na rozwiązanie tego problemu. 

Globalny problem, lokalne rozwiązanie  

Według analiz wielu organizacji z całego świata wynika, że kryzys wodny jest nieunikniony. Zdaniem ekspertów z ONZ, do 2050 roku co czwarta osoba na świecie będzie dotknięta brakiem lub utrudnionym dostępem do wody pitnej. Jak więc wspomóc organizacje starające się o bezpieczne jutro dla nas i naszych dzieci? Okazuje się, że kilka prostych zabiegów może mieć pozytywny wpływ na nasze otoczenie i oddalić nas od katastrofy. Rozwiązania, które proponujemy są proste i łatwe do wprowadzenia w domu, bo to właśnie tam trzeba zacząć. 

  1. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów i golenia: Minimalizuje zużycie wody i jest prostą praktyką codzienną.
  2. Prysznic zamiast kąpieli: Prysznic zużywa zazwyczaj mniej wody niż pełna kąpiel, szczególnie jeśli jesteś świadomy czasu spędzanego pod wodą.
  3. Nie napełniaj wanny całkowicie: Oszczędzasz wodę, napełniając wannę tylko do połowy.
  4. Bierz krótsze prysznice: Ograniczenie czasu spędzanego pod prysznicem może znacznie zmniejszyć zużycie wody.
  5. Spłucz oszczędnie: Nowoczesne spłuczki toaletowe zużywają mniej wody, co przyczynia się do oszczędności.
  6. Zainstaluj głowicę prysznicową lub termostat: Pomagają one kontrolować zużycie wody, jednocześnie zapewniając komfort kąpieli.
  7. Napraw cieknące krany: Nawet mała nieszczelność może w dłuższym czasie spowodować duże straty wody.

Świadome korzystanie z wody

Oszczędzanie wody w łazience poprzez świadome działania, jak zakręcanie wody podczas mycia zębów czy krótsze prysznice, ma znaczący wpływ na globalny kryzys dostępu do wody pitnej. Każda oszczędzona kropla przyczynia się do zmniejszenia zużycia wody pitnej, co jest kluczowe w kontekście rosnącego zapotrzebowania i ograniczonych zasobów wodnych na świecie. Przyjmowanie prostych nawyków oszczędzających wodę w codziennym życiu może znacząco zmniejszyć nasz ślad wodny i wspierać zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi, pomagając w walce z niedoborami wody na globalną skalę. Dobrze więc, ale czy ten problem dotyczy mnie? 

Polska, z jednym z najniższych wskaźników dostępności wody w Europie i problemem zanieczyszczenia wód powierzchniowych, stoi przed wyzwaniem niedoboru wody. Według UNESCO, tylko 1 procent wód w Polsce jest najwyższej klasy- pierwszej, czyli takiej z której można czerpać wodę bezpośrednio. Dodatkowo, zmiany klimatyczne i malejąca ilość opadów śniegu, która niegdyś była naturalnym magazynem wody, tylko pogłębiają problem. Dlatego świadome korzystanie z zasobów wodnych i codzienne działania oszczędzające wodę stają się nie tylko kwestią oszczędności, ale koniecznością dla zachowania dostępności wody dla przyszłych pokoleń.

Jak kryzys dotyczy Polski? 

W Polsce, historyczne podejście do gospodarki wodnej, skupione na szybkim odprowadzaniu wody po zimowych opadach śniegu, doprowadziło do budowy obszernej sieci rowów melioracyjnych. Obecnie, w obliczu zmian klimatycznych i rosnącego ryzyka suszy, strategia ta wymaga przemyślanej rewizji. Prace utrzymaniowe, w tym prostowanie i pogłębianie rzek, które miały przyspieszać spływ wody, obecnie podkreślają potrzebę nowych metod zarządzania zasobami wodnymi, umożliwiających zatrzymywanie większej ilości wody w krajobrazie.

  • Obecnie w Polsce mamy ponad 250 000 km rowów melioracyjnych (dla porównania długość wszystkich rzek w naszym kraju to 150 000 km), z których 90% ma stale otwarte zastawki, a więc stale odprowadza wodę do rzek, zamiast zatrzymywać ją na polach.
  • Niemalże 90% rzek w Polsce jest w złym stanie i wymaga natychmiastowej restrukturyzacji, czyli przywrócenia środowisku stanu możliwie najbardziej zbliżonego do naturalnego. Wśród tych działań naprawczych, nie bez powodu na pierwszym miejscu wymienia się właśnie „odtykanie rzek”, czyli likwidację barier i przywracanie rzekom ciągłości.
  • Według najnowszych badań, 77% polskich jezior i niemal 90% polskich rzek cechuje zły stan wód. Oprócz przekształceń środowiska, kolejnym powodem takiego stanu rzeczy są napływające do nich ciągle zanieczyszczenia, o różnym charakterze.

Podsumowanie

Oszczędzanie wody w domu jest kluczowe w kontekście globalnego zagrożenia niedoborem wody. Praktyki takie jak zakręcanie wody podczas codziennych czynności, preferowanie prysznica zamiast kąpieli, ograniczanie czasu spędzanego pod prysznicem, i naprawa cieknących kranów mogą znacznie zmniejszyć zużycie wody. Polska, z jednym z najniższych wskaźników dostępności wody w Europie, stoi przed wyzwaniem zachowania zasobów wodnych. Świadome korzystanie z wody i inwestycje w nowoczesne rozwiązania są niezbędne dla przyszłych pokoleń.

Dowiedz się więcej:

https://www.unesco.org/en/articles/world-water-report-warns-imminent-water-crisis

https://www.un.org/en/global-issues/water

https://raportsdg.stat.gov.pl/2020/cel6.html

Polecane artykuły

Jak zaprojektować toaletę dla niepełnosprawnych? Wymiary, przepisy

Jak zaprojektować toaletę dla niepełnosprawnych? Wymiary, przepisy

20-06-2023
Bezpieczna i czysta toaleta damska

Bezpieczna i czysta toaleta damska

12-05-2023
W publicznych toaletach w Chinach system rozpozna Twoją twarz

W publicznych toaletach w Chinach system rozpozna Twoją twarz

06-02-2019
Toaleta w przyczepie kempingowej - jak o nią dbać?

Toaleta w przyczepie kempingowej - jak o nią dbać?

19-09-2019
Jak utrzymać świeży zapach w toalecie?

Jak utrzymać świeży zapach w toalecie?

17-03-2016
Potęga zapachu, czyli jak dobierać odświeżacze powietrza i zapachy?

Potęga zapachu, czyli jak dobierać odświeżacze powietrza i zapachy?

12-07-2016