Czy zdarza Ci się myć zęby przy niezakręconym kranie? Może masz starą spłuczkę w sedesie? To tylko niektóre z powodów, dlaczego Twoje zużycie wody jest większe niż sobie tego życzysz. Okazuje się, że dziennie przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej zużywa około 100 litrów wody, gdyby zmienił kilka nawyków mógłby drastycznie zmniejszyć tę ilość. Co zrobić aby zmniejszyć tę liczbę o co najmniej 10-20 litrów? Poniżej znajdziesz pomysły na rozwiązanie tego problemu.
Według analiz wielu organizacji z całego świata wynika, że kryzys wodny jest nieunikniony. Zdaniem ekspertów z ONZ, do 2050 roku co czwarta osoba na świecie będzie dotknięta brakiem lub utrudnionym dostępem do wody pitnej. Jak więc wspomóc organizacje starające się o bezpieczne jutro dla nas i naszych dzieci? Okazuje się, że kilka prostych zabiegów może mieć pozytywny wpływ na nasze otoczenie i oddalić nas od katastrofy. Rozwiązania, które proponujemy są proste i łatwe do wprowadzenia w domu, bo to właśnie tam trzeba zacząć.
Polska, z jednym z najniższych wskaźników dostępności wody w Europie i problemem zanieczyszczenia wód powierzchniowych, stoi przed wyzwaniem niedoboru wody. Według UNESCO, tylko 1 procent wód w Polsce jest najwyższej klasy- pierwszej, czyli takiej z której można czerpać wodę bezpośrednio. Dodatkowo, zmiany klimatyczne i malejąca ilość opadów śniegu, która niegdyś była naturalnym magazynem wody, tylko pogłębiają problem. Dlatego świadome korzystanie z zasobów wodnych i codzienne działania oszczędzające wodę stają się nie tylko kwestią oszczędności, ale koniecznością dla zachowania dostępności wody dla przyszłych pokoleń.