sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Czym może grozić korzystanie z telefonu w toalecie?

17-05-2023

W dzisiejszych czasach telefony komórkowe są powszechnie używane przez ludzi na całym świecie i stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Większość ludzi posiada swój telefon przy sobie przez większość dnia, a wiele osób używa go nawet na toalecie. Jednak, używanie telefonu na toalecie może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i higieny.

Telefony komórkowe są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Używamy ich, aby komunikować się z innymi, sprawdzać pocztę e-mail, przeglądać media społecznościowe i wykonywać wiele innych czynności. Wiele osób przyzwyczaiło się do używania telefonu nawet w najbardziej intymnych momentach - na przykład podczas korzystania z toalety. Niestety, ta praktyka może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i higienicznych. W tym artykule omówimy, dlaczego nie należy używać telefonu na toalecie.

Przenoszenie bakterii i wirusów

Pierwszym zagrożeniem, związanym z korzystaniem z telefonu na toalecie, jest ryzyko zakażenia bakteryjnego. Według badań przeprowadzonych przez University of Arizona, smartfony mogą zawierać nawet 10 razy więcej bakterii po korzystaniu z sedesu. Wiele z tych bakterii jest szkodliwych dla zdrowia człowieka, takich jak Escherichia coli, czyli popularnie nazywana bakteria E. coli, czy Salmonella. Wprowadzając telefon na toaletę, ryzykujemy przeniesienie tych bakterii na powierzchnię telefonu, którym następnie dotykamy twarzy, ust czy nosa.

Oprócz bakterii, w toalecie mogą występować wirusy, takie jak norowirus, który jest bardzo zakaźny i powoduje objawy takie jak biegunka, wymioty i bóle brzucha. Wirus ten może przetrwać na powierzchniach przez wiele dni, a dotykając telefonu, którym wcześniej korzystaliśmy na toalecie, możemy przenieść go na inne powierzchnie, a tym samym rozprzestrzenić infekcję. Dlatego ważne jest, żeby pamiętać o zdezynfekowaniu telefonu po skorzystaniu z toalety.

Negatywny wpływ na organizm i psychikę

Istnieją również badania, które sugerują, że korzystanie z telefonu na toalecie może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie psychiczne. Osoby, które używają telefonów na toalecie, mogą doświadczać większego stresu i napięcia, a także zwiększonego ryzyka uzależnienia od urządzeń mobilnych. Wprowadzenie telefonu do prywatnej sfery, takiej jak toaleta, może prowadzić do niezdrowego nawyku korzystania z urządzeń mobilnych w innych prywatnych miejscach, takich jak łóżko czy jadalnia.

Nie należy również zapominać, że korzystanie z telefonu na toalecie może prowadzić do zaburzeń procesu wypróżniania, co z kolei może skutkować zaparciami, a nawet chorobami układu pokarmowego. Telefony, zwłaszcza smartfony, absorbują naszą uwagę i często skłaniają nas do przedłużania pobytu na toalecie. Może to prowadzić do niewłaściwego napięcia mięśni odbytnicy i zaburzeń perystaltyki jelit, co z kolei prowadzi do problemów z wypróżnianiem.

Zagrożenie dla urządzenia

Korzystając z telefonu na toalecie, narażamy nasze urządzenie na kontakt z wilgocią, co może prowadzić do uszkodzenia lub zepsucia jego wrażliwych elementów. Woda z toalety zawiera szereg substancji chemicznych, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie urządzenia, a także prowadzić do jego korozji. Ponadto, korzystając z telefonu na toalecie, zwiększamy ryzyko upuszczenia go do toalety lub umywalki, co może skutkować trwałym uszkodzeniem urządzenia.

W przypadku, gdy telefon spadnie do toalety, może zostać uszkodzony i nie nadawać się do użytku. Co więcej, naprawa lub wymiana telefonu może być kosztowna i czasochłonna. Należy również pamiętać, że woda i elektronika nie idą ze sobą w parze, więc telefon, który został zalany, może być trudny lub niemożliwy do naprawy.

Podsumowanie

Używanie telefonu na toalecie może wydawać się wygodne i czasem nieuniknione, jednak powinno się go unikać. Może to prowadzić do wielu nieprzyjemnych skutków zdrowotnych i technicznych, które mogą być kosztowne i czasochłonne w naprawie lub leczeniu. Aby uniknąć tych problemów, warto nauczyć się odstawiać, że telefon to nie część wyposażenia łazienki i zostawić go przed wejściem na toaletę i skupić się na relaksie i wypróżnieniu.

Autor: Marcel Apola