sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Japońska kąpiel ofuro- tajemnica długowieczności!

27-02-2024

Kraj kwitnącej wiśni w wielu aspektach pozostaję dla nas tajemnicą. W Japonii, jak w wielu krajach azjatyckich prozaiczne czynności wykonuje się całkowicie...inaczej! Tak też jest z kąpielą, która jest jednym z sekretów do japońskiej długowieczności. Przyjrzyjmy się więc czym jest ofuro i dlaczego jest powszechną praktyką w Japonii. 

Japońska tradycja 

Historia japońskiego rytuału kąpieli jest ściśle powiązana z geograficzną i kulturową specyfiką kraju, bogatego w liczne naturalne gorące źródła (onsen), które odgrywały centralną rolę w kształtowaniu tego zwyczaju. Już od najdawniejszych czasów, Japończycy korzystali z tych naturalnych kąpieli nie tylko ze względów higienicznych, ale również dla relaksu i uzdrawiania. Ofuro, ewoluując z praktyk związanych z onsen, stało się nie tylko codziennym rytuałem, ale także ważnym elementem japońskiej kultury, odzwierciedlającym wartości takie jak czystość, harmonia i szacunek dla natury.

W aspekcie społecznym, ofuro tradycyjnie miało i nadal ma znaczenie zbliżające ludzi, służąc jako miejsce, w którym rodziny mogą spędzać czas razem, odprężając się po dniu pełnym wyzwań. W dawnych czasach, kiedy domy nie dysponowały indywidualnymi łazienkami, wspólne łaźnie publiczne pełniły kluczową rolę w życiu społecznym, umacniając więzi między jej członkami i stwarzając przestrzeń dla interakcji międzyludzkich.

 

Pomimo modernizacji i zmian w japońskim stylu życia, tradycyjna kąpiel ofuro nadal zajmuje wyjątkowe miejsce w sercach wielu Japończyków, będąc czymś więcej niż tylko myciem ciała. Chociaż współczesne życie wprowadziło prysznic jako szybszą i wygodniejszą alternatywę, dla wielu mieszkańców Japonii nie zastąpi on doświadczenia ofuro, które oferuje kompleksowe oczyszczenie i relaks. Prysznic może być wystarczający dla codziennej higieny, ale nie dorównuje ofuro pod względem głębokości doświadczenia oraz jego korzyści relaksacyjnych, zdrowotnych i społecznych, które są ugruntowane w tradycji i dalece przekraczają prostą kąpiel.

Jak to się robi?

  1. Czyszczenie wanny i przestrzeni do kąpieli: Przed rozpoczęciem kąpieli, przestrzeń łazienkowa powinna być dokładnie oczyszczona. To zapewnia, że kąpiel będzie nie tylko higieniczna, ale także przyjemna. W Japonii czystość ma głębokie znaczenie kulturowe, a utrzymanie czystej przestrzeni łazienkowej jest uważane za równie ważne co czystość ciała.

  2. Mycie ciała przed wejściem do wanny: Zanim wejdzie się do wanny, należy dokładnie umyć ciało poza nią, używając prysznica, miseczki lub wiaderka. Tradycyjnie, myje się na siedząco przy użyciu ręcznego prysznica lub wody zaczerpniętej z miseczki. Ważne jest, aby dokładnie spłukać wszelkie środki myjące, ponieważ woda w wannie ofuro ma służyć wyłącznie do moczenia, a nie do mycia.

  3. Napełnianie wanny gorącą wodą: Woda w wannie powinna być gorąca, zwykle w zakresie 42°C do 44°C. Temperatura ma kluczowe znaczenie, aby zapewnić odpowiednie doświadczenie relaksacyjne i zdrowotne. Woda powinna być na tyle gorąca, aby umożliwić mięśniom relaks i pobudzić krążenie, ale nie na tyle, by powodować dyskomfort.

  4. Zanurzenie i relaks: Po dokładnym umyciu ciała, można powoli wejść do wanny, zanurzając się stopniowo, aby przyzwyczaić ciało do temperatury wody. Ten moment zanurzenia powinien być celebrowany jako czas na odpoczynek i medytację. W japońskiej kąpieli ofuro nie chodzi tylko o fizyczne oczyszczenie, ale również o odprężenie umysłu.

  5. Nawodnienie: Podczas długiego moczenia w gorącej wodzie ważna jest hydratacja, dlatego zaleca się mieć pod ręką butelkę wody, aby zapobiec odwodnieniu.

  6. Wyjście z kąpieli: Po zakończeniu kąpieli, należy powoli wyjść z wanny, aby uniknąć szoku termicznego. Po kąpieli ofuro zaleca się odpoczynek, aby ciało mogło skorzystać z terapeutycznych efektów relaksu i ciepła.

Ofuro ma wiele do zaoferowania

Tradycyjna japońska kąpiel ofuro jest znana z licznych korzyści zdrowotnych, które teraz znajdują potwierdzenie w badaniach naukowych. Na przykład, badania przeprowadzone przez Uniwersytet Miejski w Osace wykazały, że regularne korzystanie z kąpieli ofuro może obniżyć ryzyko chorób sercowych o 30%. Gorąca woda stosowana w ofuro pomaga w rozszerzeniu naczyń krwionośnych, co z kolei poprawia krążenie i zmniejsza obciążenie serca, prowadząc do lepszego ciśnienia krwi i ogólnej kondycji układu krwionośnego. Ponadto, kąpiel ofuro wspiera relaksację i redukcję stresu, co ma kluczowe znaczenie dla ochrony przed chorobami związanymi ze stresem, w tym nadciśnieniem i chorobami serca. Relaksacyjne właściwości ofuro mogą również przyczyniać się do lepszej jakości snu, co jest ważne dla ogólnego dobrostanu. Regularne sesje w gorącej wodzie mogą także wspomagać zdrowie psychiczne, zmniejszając objawy stresu oraz lęku. Kąpiele mogą także pomóc w utrzymaniu zdrowej, dobrze nawilżonej skóry. Ciepło wody wspomaga otwieranie porów, co umożliwia głębsze oczyszczenie i może przyczyniać się do lepszego wyglądu skóry. 

Autor: Kacper Błaszczyk

Źródła: https://www.ofurojapan.eu/, https://www.nippon.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecane artykuły

Wysokość montażu wyposażenie WC i łazienki dla niepełnosprawnych

Wysokość montażu wyposażenie WC i łazienki dla niepełnosprawnych

25-11-2016
Ekologiczna łazienka - eko rozwiązania

Ekologiczna łazienka - eko rozwiązania

30-03-2022
Jak poprawnie segregować odpady?

Jak poprawnie segregować odpady?

16-03-2016
 Dlaczego warto segregować śmieci - recykling i wpływ na środowisko

Dlaczego warto segregować śmieci - recykling i wpływ na środowisko

08-03-2022
Rośliny do łazienki bez okna- Zobacz propozycje!

Rośliny do łazienki bez okna- Zobacz propozycje!

06-01-2024
Czym antybakteryjne mydło w płynie różni się od zwykłego?

Czym antybakteryjne mydło w płynie różni się od zwykłego?

11-11-2020
Jak wyczyścić dozownik mydła?

Jak wyczyścić dozownik mydła?

17-12-2020
Afryka: brak dostępu do toalet i tego konsekwencje.

Afryka: brak dostępu do toalet i tego konsekwencje.

03-10-2023
Czym Można Zarazić się w Toalecie Publicznej? | Blog Ole.pl

Czym Można Zarazić się w Toalecie Publicznej? | Blog Ole.pl

15-05-2023
Jak utrzymać świeży zapach w toalecie?

Jak utrzymać świeży zapach w toalecie?

17-03-2016
Jak urządzić miejsce przyjazne rodzicom z dzieckiem?

Jak urządzić miejsce przyjazne rodzicom z dzieckiem?

07-04-2016
Czyściwa papierowe- co musisz wiedzieć przed zakupem.

Czyściwa papierowe- co musisz wiedzieć przed zakupem.

24-10-2023
Samoczyszczące singapurskie toalety przyszłości

Samoczyszczące singapurskie toalety przyszłości

02-08-2019