sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jak urządzić miejsce przyjazne rodzicom z dzieckiem?

07-04-2016

Czyli jak dostosować miejsca użyteczności publicznej do potrzeb rodziców z małymi dziećmi

Miejsce publiczne, które można nazwać przyjaznym dla rodzin z małymi dziećmi to przestrzeń, w której każdy rodzic wraz z dzieckiem może swobodnie uczestniczyć w życiu społecznym, nie napotykając na swojej drodze przeszkód i ograniczeń. Miejsce takie powinno zostać wyposażone we wszelkie udogodnienia stworzone z myślą o rodzinach z małymi dziećmi. Dotyczy to miejsc użyteczności publicznej jak centra handlowe, obiekty sportowo-rekreacyjne, centra kulury i nauki oraz inne budynki w sferze życia publicznego. 

Przestrzen publiczna przyjazna dzieciomNiestety, w wielu przypadkach stan miejsc publicznych w Polsce oraz stopień ich dostosowania do potrzeb małych dzieci i ich opiekunów nie jest zadowalający. Taki stan rzeczy często zniechęca rodziców małych dzieci do odwiedzania miejsc publicznych z dzieckiem i podejmowania aktywności poza domem.

Częste trudności, z którymi spotykają się rodzice małych dzieci w przestrzeniach publicznych to bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się z wózkiem, brak ustronnego miejsca dogodnego do nakarmienia niemowlęcia czy brak przewijaka dla dziecka w toalecie. 


Miejsce przyjazne dla rodzin powinno zostać wyposażone tak, aby rodzic z dzieckiem mógł w każdej chwili swobodnie nakarmić i przewinąć dziecko. Ważne są zatem udogodnienia dla małych dzieci i ich opiekunów takie jak miejsca dla wózków, krzesełka do karmienia w restauracjach, czy przewijaki dla niemowląt ścienne lub wolnostojące wraz z koszem na pieluchy, który powinien obowiązkowo znaleźć się w każdej toalecie publicznej. Dowiedz się więcej. 
 

Pobierz PDF: Miejsca publiczne przyjazne rodzicom z dziećmi

Miejsca publiczne przyjazne rodzicom z dziećmi
Pobierz infografikę: Miejsca publiczne przyjazne dla mam z dziećmi

Miejsce przyjazne rodzicom z dziećmi

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.