sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jak działa toaleta w kosmosie? Zobacz jak robią to astronauci!

20-04-2024

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak astronauci radzą sobie z codziennymi potrzebami w przestrzeni kosmicznej, szczególnie gdy chodzi o korzystanie z toalety? To może brzmieć trochę śmiesznie, ale w warunkach nieważkości, nawet tak prozaiczna czynność jak korzystanie z toalety wymaga zaawansowanej technologii i nieco inżynierskiego sprytu. Wyjaśnimy, jak skonstruowane są kosmiczne toalety, dlaczego są takie skomplikowane i jak systemy te są kluczowe dla zdrowia i komfortu astronautów 

Kosmiczna toaleta

Toaleta w kosmosie, znana także jako system zarządzania odpadami ludzkimi (HWMS), stanowi kluczowy element wyposażenia każdej misji kosmicznej, umożliwiając załogom higieniczne i efektywne zarządzanie odpadami biologicznymi w warunkach braku grawitacji. W przestrzeni kosmicznej brak grawitacji sprawia, że standardowe toalety ziemskie, które wykorzystują wodę do spłukiwania odpadów, są niepraktyczne i nieefektywne. Dlatego inżynierowie musieli opracować alternatywne metody, które pozwolą na bezpieczne oddzielanie i przechowywanie odpadów. 

Toaleta na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) to skomplikowane i technicznie zaawansowane urządzenie, które różni się znacząco od zwykłych toalet ziemskich. Toaleta na ISS jest wyposażona w liczne rury i węże, które są częścią systemu odprowadzania i przetwarzania odpadów. Charakterystyczne są też specjalne adaptery: jeden dla moczu, wyposażony w wąż, który pozwala na higieniczne oddzielanie płynów, oraz drugi, bardziej przypominający tradycyjne siedzisko toaletowe, dla odpadów stałych. Całość jest zintegrowana z systemem przepływu powietrza, który zastępuje wodę w procesie "spłukiwania".

Ciągłe doskonalenie

Ostatnia modernizacja toalety na ISS miała miejsce w 2020 roku, kiedy to dostarczono nową toaletę o wartości około 23 milionów dolarów. Ta nowa toaleta, zwana Universal Waste Management System (UWMS), jest lżejsza, mniejsza i bardziej efektywna od swoich poprzedników, co jest szczególnie ważne z myślą o przyszłych misjach na Księżyc i Marsa.

Mechanizm spłukiwania w toalecie na ISS nie używa wody, jak wspomniano wcześniej. Zamiast tego, silny przepływ powietrza "spłukuje" odpady do zamkniętego systemu, gdzie są one przechowywane lub przetwarzane. System ten jest kluczowy dla utrzymania higieny i zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakterii i zapachów.

Ciekawostki o Stacji ISS:

  1. Konstrukcja i montaż: Budowa ISS rozpoczęła się w 1998 roku, a stacja jest projektem międzynarodowym, w którym uczestniczy 15 krajów. ISS krąży po orbicie okołoziemskiej, wykonując około 15,5 obiegu doby.
  2. Badania naukowe: ISS służy jako laboratorium naukowe, w którym przeprowadza się eksperymenty w różnych dziedzinach, takich jak biologia, fizyka, astronomia i inne, które nie mogłyby być przeprowadzone na Ziemi.
  3. Warunki życia: Na ISS panują unikalne warunki życia, w tym stały dostęp do Internetu, specjalnie przygotowywane posiłki oraz możliwość osobistego kontaktu z rodziną dzięki technologii wideo.
  4. Recykling: ISS wykorzystuje zaawansowany system recyklingu, który przetwarza odpady, w tym mocz, na wodę pitną.

 

Kosmos a postęp technologiczny

Rozwój systemów zarządzania odpadami, takich jak Universal Waste Management System (UWMS) na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, stanowi doskonały przykład na to, jak eksploracja kosmosu napędza postęp technologiczny. W warunkach mikrograwitacji, zwykłe metody zarządzania odpadami są niewystarczające, co zmusza inżynierów do innowacji i projektowania systemów, które są nie tylko wydajniejsze, ale i bardziej zrównoważone. Technologie opracowane na potrzeby podboju kosmosu, często znajdują zastosowanie w życiu codziennym ludzi. Właśnie tak było między innymi ze smartfonami czy soczewkami UV. 

 

 

Polecane artykuły

Jak działa toaleta w samolocie - czyli co się dzieje, gdy spuszczasz wodę

Jak działa toaleta w samolocie - czyli co się dzieje, gdy spuszczasz wodę

10-05-2023
Do czego służy i jak działa antybakteryjny filtr HEPA?

Do czego służy i jak działa antybakteryjny filtr HEPA?

06-10-2020
Za potrzebą przez świat - Tybet

Za potrzebą przez świat - Tybet

17-04-2023