sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Czym Można Zarazić się w Toalecie Publicznej? | Blog Ole.pl

15-05-2023
Bardzo często spotykamy się z sytuacją, kiedy wchodząc do toalety publicznej, doznajemy niemal szoku na skutek zastanego wewnątrz brudu. Z badań przeprowadzonych przez NSF International wynika, że około 90% użytkowników toalet przyznaje, że muszą się nieźle nagimnastykować, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z nieczystościami. Załatwiają swoje potrzeby w pozycji półstojącej, odkręcają wodę i otwierają klamki przy pomocy papierowych ręczników lub łokci, butem wciskają przycisk do spłukiwania itp. Ogólnie rzecz biorąc wszystkich ogarnia przerażenie, gdy tylko mają dotknąć czegokolwiek będąc w toalecie publicznej.
 

Czy można zarazić się w toalecie?

Publiczne toalety są miejscami, które wielu z nas odwiedza na co dzień. Często znajdują się w centrach handlowych, restauracjach, kinach, dworcach i innych miejscach publicznych. Choć wiele z tych toalet jest starannie utrzymywanych czystymi, istnieje pewne ryzyko zakażenia różnymi chorobami, które mogą się tam przenosić.

  • Bakterie: Toalety publiczne mogą być siedliskiem wielu bakterii, takich jak E. coli, Salmonella czy Staphylococcus. Mogą one znajdować się na sedesie, klamkach, umywalce, suszarkach do rąk i innych powierzchniach. Bezpośredni kontakt z tymi bakteriami może prowadzić do infekcji układu pokarmowego lub infekcji skóry.

  • Wirusy: Wirusy również mogą przetrwać na różnych powierzchniach w publicznej toalecie. Na przykład wirus grypy może być przenoszony poprzez dotykanie klamek, włączników światła lub wyciskanie spłuczki. Dotknięcie nosa, oczu lub ust po takim kontakcie może prowadzić do zakażenia.

  • Pasożyty: Niektóre pasożyty mogą być przenoszone przez skażone wody w toalecie. Na przykład lamblie są jednym z takich pasożytów, które mogą spowodować infekcję układu pokarmowego.

  • Grzyby: Wilgotne środowisko w toalecie może sprzyjać rozwojowi grzybów, takich jak pleśnie. Może to prowadzić do infekcji skóry, dróg oddechowych lub oczu u osób o osłabionym układzie odpornościowym.

  • Choroby przenoszone drogą płciową: Istnieje również ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak chlamydia, rzeżączka czy opryszczka

Czy miska WC to największe skupisko bakterii?

Wbrew temu, jak sądzi większość, deska sedesowa nie jest głównym skupiskiem bakterii, a nawet jeśli znajdą się tam jakieś mikroorganizmy, prawdopodobieństwo zakażenia nie jest wysokie. Badania Uniwersytetu w Arizonie pokazały, co zaskakujące, a z czego nie każdy pewnie zdaje sobie sprawę, że nawet w toaletach przenośnych, a więc obiektach dostępnych na zewnątrz budynku, znajduje się mniej bakterii niż na przykład na stolikach piknikowych, wyposażeniu placów zabaw, koszykach i wózkach marketowych, czy poręczach przy ruchomych schodach.
 
Siadanie bezpośrednio na desce w toalecie ogólnodostępnej nie powinno prowadzić do zarażenia się chorobą weneryczną, jak np. rzeżączką, rzęsistkiem, grzybicą czy chlamydią. Według specjalistów bakterie wywołujące te choroby bardzo szybko giną po opuszczeniu swojego naturalnego środowiska. Jednakże, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo profilaktycznie można stosować jednorazowe nakładki na deskę sedesową.
 
Dlaczego warto opuszczać deskę sedesową przed spłukaniem
 

Dlaczego warto opuszczać deskę sedesową przed spłukaniem

Niestety, jeśli na samej misce bakterii nie ma, to jednak nie możemy być pewni, że się tam szybko nie pojawią. Niezależnie od tego, ile lat ma urządzenie spłukujące, jeśli deska sedesowa jest otwarta podczas spłukiwania bakterie i wirusy dosłownie eksplodują wraz z drobinkami wody w powietrze. Jest to tzw. chmura bakteryjna, pełna bakterii oraz groźnych rotawirusów i norowirusów, która rozsiewa się nawet na odległość ok. 2 metrów wokół toalety, stopniowo osiadając na wszystkim, co znajduje się wokół. Powodują one najczęściej biegunkę i choroby układu pokarmowego. Jeśli muszla klozetowa nie jest wyposażona w deskę sedesową z klapą, co niekiedy ma miejsce w toaletach publicznych, wówczas przyciskając spłuczkę najlepiej stanąć z boku miski WC, a nie na wprost pochylając się nad nią. Dzięki temu główny strumień chmury bakterii nie zostanie skierowany na twarz.

Niezbędne jest oczywiście regularne dezynfekowanie muszli klozetowej odpowiednimi detergentami, a także stosowanie kostek toaletowych. Mimo to zawsze należy opuszczać deskę sedesową zanim uruchomimy spłuczkę. 
 

Baterie łazienkowe i umywalki

Baterie umywalkowe i umywalki to rzeczywiście miejsca, w których skupiska bakterii, wirusów i grzybów są znaczne. Wynika to z wysokiego poziomu wilgotności i ciepła, które sprzyjają rozwojowi i żywotności drobnoustrojów. Dodatkowo, jeśli nie są to baterie elektroniczne, są nieustannie dotykane przez różne osoby, które przenoszą na ich powierzchnię kolejne mikroogranizmy. 
 
Producenci armatury łazienkowej i akcesoriów do łazienki robią wszystko, aby obniżyć niebezpieczeństwo wystąpienia infekcji. W tym celu ogranicza się kontakt użytkowników z wyposażeniem WC. Najlepszym rozwiązanie, szczególnie w obiektach intensywnie użytkowanych są elektroniczne baterie na fotokomórkę, a także bezdotykowe dozowniki do mydła czy automatyczne podajniki na ręczniki papierowe.
 

Pojemniki na odpadki higieniczne

Kosze na śmieci i pojemniki na odpadki uważane są za jedne z najbardziej skażonych miejsc w toalecie. Dlatego ze względu na zwiększone ryzyko infekcji wiele osób, szczególnie kobiet stara się z nich nie korzystać. Obawy nie są wydumane, bo rzeczywiście badania również wskazują, że zabrudzenie pojemników sanitarnych jest znaczne i ze względu na rodzaj odpadów niebezpieczne. Rozwiązaniem mogą tutaj być bezdotykowe kosze na śmieci, które zapewniają najwyższy poziom czystości i komfort lub kosze sanitarne do toalet damskich o specjalnej konstrukcji minimalizującej kontakt z nieczystościami lub choćby tradycyjne kosze pedałowe, których nie dotyka się rękoma. 

Automatyczny kosz na śmieci 12 litrów Merida SENSOR stal matowa

 

Gdzie jeszcze czyhają zagrożenia w toalecie?

Warto mieść świadomość, że drobnoustroje występują na wszystkich tych miejscach, które są często dotykane przez różne osoby, czyli na przyciskach, uchwytach, klamkach, spłuczkach itp. Ponadto kolejnym problematycznym punktem toalety jest podłoga. Rozpryski wody, często już zanieczyszczonej, wilgoć, brud naniesiony z zewnątrz - wszystko to stanowi idealne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów. Dlatego nie należy kłaść na podłogę w łazience toreb, odzieży ani innych przedmiotów. Sprawa niby oczywista, ale mimo wszystko zdarzają się osoby, które rzucają na różne przedmioty. 

Kiedy już wiadomo, gdzie znajdują się największe skupiska bakterii, a także w wyniku jakich działań rozprzestrzeniają się one zagrażając zdrowiu, można przeciwdziałać stosując odpowiednie wyposażenie toalet oraz poddając je regularnemu czyszczeniu i dezynfekcji odpowiednimi środkami czystości. Należy także zadbać, aby serwis sprzątający był wyposażony w profesjonalne sprzęty do sprzątania, które umożliwią skuteczną pracę. Świetnym rozwiązaniem jest bezdotykowy system oczyszczania wykorzystujący technikę uwalniania cieczy czyszczącej w trybie wysokoprzepływowym. Korzyści płynące z tej metody to zaoszczędzony czas – czyszczenie urządzenia zajmuje zaledwie minutę, jak również zwiększenie wydajności pracowników firm sprzątających.
 
Marcel Apola
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.