sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jak poprawnie segregować odpady?

16-03-2016
1 lipca 2013 r. to moment wielkich zmian w polskim prawie w kwestii segregacji, wywozu i zagospodarowania śmieci. Nowe prawo nakłada obowiązki zarówno na gminy, jak i mieszkańców i przedsiębiorców. Zmiany pociągają za sobą szeroko pojęte korzyści finansowe, zdrowotne i ekologiczne. Aby segregacja śmieci była dla nas zjawiskiem naturalnym i prostym, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami gospodarowania odpadów.

SPIS TREŚCI
Segregować czy nie segregować?
Opłaty
Rodzaje odpadów i sposób segregacji
Elektrośmieci oraz inne odpady problemowe i poremontowe
Skąd wziąć pojemniki na odpady?

Statystyczny Polak w ciągu roku przyczynia się do powstania ok. 320 kg śmieci. W wielu miastach segregacja od dawna jest zjawiskiem powszechnym, zatem tylko dla części będzie to zupełna nowość. Zmiany w prawie są wynikiem naszego członkostwa w Unii Europejskiej, a celem jest prawidłowa segregacja odpadów, która pozwoli odzyskać i ponownie przetworzyć produkowane przez nas śmieci. Na tle innych państw UE Polska póki co wypada słabo. Do lipca 2013 r. ok. 1/3 Polaków nie była objęta żadną umową na wywóz śmieci, były więc one palone (co jest bardzo szkodliwe) lub wywożone na dzikie wysypiska. Wraz z wejściem nowej ustawy wszyscy płacą za wywóz śmieci, więc nielegalne praktyki przestają mieć sens.

Recyklingu trzeba się nauczyć. Od 2013 do 2020 roku będziemy w okresie przejściowym. Najpóźniej od 2020 roku mamy odzyskiwać 50% surowców wtórnych (papier, szkło, metal, plastik) i 70% materiałów budowlanych i rozbiórkowych. Powstaną nowoczesne sortownie i spalarnie, które bezpiecznie będą rozwiązywać problem gór śmieci.
 

recycling, recykling, segregacja śmieci

 

Segregować czy nie segregować?

Korzyści sortowania są ogromne, ale pozostaje otwarta furtka – można wyrzucać śmieci zmieszane. Jednak za odpady posegregowane będziemy płacić mniej niż, gdybyśmy ich nie sortowali. Stawki za posortowane śmieci (od mieszkańca) wynoszą od 9,05 zł, a za śmieci zmieszane od 14,54 zł. Wniosek nasuwa się sam – warto segregować.

 

Opłaty

Decyzję o wysokości opłaty za wywóz śmieci podejmuje gmina, co oznacza, że ceny mogą, ale nie muszą wzrosnąć. Gmina może stosować system ulg lub dopłat w zależności od sytuacji finansowej mieszkańców. Opłatę wnosi się bezpośrednio do gminy, nie będzie indywidualnych umów z firmami. Zdecydowana większość gmin będzie naliczać stawki od liczby mieszkańców.
Jeśli ktoś zadeklaruje, że dokonuje segregacji, a firma odbierająca śmieci zauważy, że tego nie robi, wówczas będzie miała prawo podnieść stawkę do kwoty jak za śmieci zmieszane.
 

Rodzaje odpadów i sposób segregacji

Jak segregować śmieci - kolory koszy

Spodobał Ci się przygotowany przez nas schemat sortowania surowców wtórnych? Zachęcamy do wydrukowania go i zawieszenia przy koszach do segregacji odpadów. Z pewnością pomoże on dokonywać poprawnej selekcji. Pobierz plik w formacie PDF lub JPEG:
  • Segregacja śmieci - kolory pojemników, rodzaje odpadów i sposób ich sortowania - Plik PDF
  • Segregacja śmieci - kolory pojemników, rodzaje odpadów i sposób ich sortowania - Plik JPEG
Należy pamiętać, że wszystkie opakowania, które wyrzucamy powinny być (jeśli to możliwe) zgniecione i wolne od resztek jedzenia, czyli przynajmniej opłukane wodą. Częstotliwość odbioru odpadów ustala gmina wraz z firmą wywozową.

Elektrośmieci oraz inne odpady problemowe i poremontowe

W tej grupie odpadów znajdują się takie, których nie można wrzucać do przydomowych pojemników na śmieci, czyli zużyty sprzęt RTV i AGD, baterie, przeterminowane leki, oleje itd. Obowiązkiem gminy jest wskazanie punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w których można bezpiecznie pozbyć się tego typu materiałów. Za ich odbiór nie powinniśmy nic dopłacać, koszty powinny być zawarte w opłacie stałej. Pojemniki na przeterminowane leki można jednak spotkać w aptekach, a kubły na opakowania po olejach silnikowych wystawiają stacje benzynowe.

Niestety ustawa nie wskazuje jasno, jak gmina powinna postąpić z odpadami po remontach. Należy zatem zasięgnąć informacji bezpośrednio w gminie w kwestii zakresu świadczenia usług w ramach opłat.
 

Skąd wziąć pojemniki na odpady?

Pierwotnie miało to leżeć w gestii właścicieli i zarządców nieruchomości, jednak po fali protestów pojawił się zapis, że kubły na śmieci może dostarczać firma wywożąca, a cenę za nie ma wliczyć w koszty wywozu odpadów. Gmina ma zdecydować, który wariant wybiera. Większość gmin zdecydowała się na drugą opcję.

Obok dużych pojemników zewnętrznych trzeba zaopatrzyć się w mniejsze kosze do segregacji śmieci, które posłużą do pierwszego sortowania w domach, biurach, hotelach, restauracjach itd., a także odpowiednio oznaczyć je naklejkami do segregacji. W miejscach, gdzie stosuje się wózki na odpady, należy pamiętać o stosowaniu kolorowych worków na śmieci. Bez nich niemożliwe jest poprawne sortowanie odpadów na dalszych etapach.
 
Ryszard Kurek
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.