sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Rodzaje poręczy dla niepełnosprawnych

26-09-2018

Łazienka dla niepełnosprawnych czy też łazienka dla seniora lub osoby o ograniczonej sprawności ruchowej musi spełniać konkretne wymogi. Dotyczą one min. odpowiednio dużej przestrzeni manewrowej dla wózka; zamontowania drzwi dla niepełnosprawnych; zainstalowania przynajmniej jednej umywalki i WC dla niepełnosprawnych oraz zastosowania uchwytów i innych akcesoriów, które umożliwią osobom niepełnosprawnym samodzielne korzystanie z łazienki. Po wszelkie przydatne informacje dotyczące kwestii aranżacji takiej łazienki zapraszamy do przeczytania naszego artykułu jak zaprojektować toaletę dla niepełnosprawnych.

Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych

Zasadniczo można je podzielić, patrząc na cztery czynniki. Najpopularniejsza metoda, to klasyfikacja, ze względu na rodzaj konstrukcji i rozróżniamy tutaj:

- poręcze proste
- poręcze łukowe
- poręcze kątowe
- lustra uchylne
- krzesła prysznicowe
- taborety prysznicowe
- siedziska do wanny
- uchwyty zasłony prysznicowej

Drugą metodą dzielenia akcesoriów, jest segregacja  ze względu na średnicę rury, z której są wykonane i waha się, to pomiędzy 200 a 350 mm. Przy trzecim sposobie, akcesoria dzieli się na wykonane ze stali nierdzewnej, stali węglowej i innych tworzyw. Poręcze powinny być tworzone z tych dwóch pierwszych, a jeśli chodzi o akcesoria mogą się zdarzyć np. aluminiowe. Ostatni i najmniej popularny sposób, to podział, ze względu na wykończenie lub kolor, i tu można rozróżnić produkty wykończone w stali szlachetnej polerowanej, stali szlachetnej matowej, w kolorze białym oraz rzadziej spotykane poręcze w innych kolorach.

Aby ułatwić zakup wyposażenia do takiej łazienki, poniżej przedstawiamy najpopularniejsze pochwyty dla niepełnosprawnych oraz akcesoria dla niepełnosprawnych wraz z przydatnymi informacjami. Prezentowane poniżej akcesoria, są wykonane ze stali węglowej w kolorze białym i z rury o średnicy 25 lub 32 mm. 

Uchwyty proste

Ze względu na uniwersalne przeznaczenie i stosunkowo niskie ceny, poręcze proste stały się najpopularniejszymi uchwytami dla niepełnosprawnych. Można je montować przy wannie, umywalce, WC, prysznicu i wszędzie tam, gdzie będą pomocne dla osoby niepełnosprawnej. Najczęściej spotykane długości to między 30 a 80 cm, a następnie 160 cm, gdzie po środku znajduje się dodatkowa podpora. Ich dodatkową zaletą jest możliwość montażu pionowego, jak i poziomego. 

Uchwyt dla niepełnosprawnych prosty

Uchwyt dla niepełnosprawnych prosty
Uchwyty łukowe

Poręcze łukowe charakteryzują się półokrągłym kątem gięcia rury, z której są wykonane i można podzielić je na te montowane na ścianie oraz na podłodze. W obu przypadkach możemy je rozróżnić na uchylne oraz stałe. Uchwyty stałe to takie, gdzie ramię jest nieruchome, a przy uchwycie uchylnym, całe ramię można podnieść do pionu, dzięki czemu osoba, która jeździ na wózku ma dużo większe możliwości manewru. Dlatego uchwyty stałe montuje się przy umywalce, a uchylne przy WC, gdzie są lepszym rozwiązaniem.  

Uchwyty dla niepełnosprawnych łukowe uchylne montuje się na ścianie przy WC lub przy prysznicu. Takie umiejscowienie jest spowodowane tym, że w tych miejscach możliwość uniesienia ramienia poręczy jest bardzo przydatna dla osoby na wózku inwalidzkim, dzięki czemu ma ona większe pole manewru. Najpopularniejsze długości to 60, 70 i 80 cm. 

Uchwyt dla niepełnosprawnych uchylny

Uchwyty dla niepełnosprawnych stojące łukowe uchylne montowane są do podłoża i stosuje się je w miejscach, gdzie nie można przytwierdzić poręczy ściennej z uwagi na zbyt słabą konstrukcję ściany lub z uwagi na potrzebę wysunięcie poręczy w przód. Te poręcze montuje się głównie przy WC, czasem przy prysznicu. Występują one zazwyczaj w jednej długości 60 cm i wysokości 70 lub 80 cm.


Poręcz dla niepełnosprawnych stojąca

Uchwyty dla niepełnosprawnych łukowe stałe montuje się po obu stronach umywalki. Takie umiejscowienie jest spowodowane tym, że osoba niepełnosprawna lub starsza stojąc dłużej może potrzebować podparcia z obu stron. Wielkość umywalki warunkuje długość poręczy, a najpopularniejsze długości to 60, 70 i 80 cm. 

Uchwyt dla niepełnosprawnych stałyUchwyty dla niepełnosprawnych stojące stałe montuje się głównie przy umywalce i WC, rzadziej przy prysznicu, tam gdzie nie ma potrzeby, aby poręcz była uchylna, jednak konieczne jest zastosowanie uchwytów mocowanych do podłogi, a nie do ściany. Ze względu na jej mobilność, poręcz występuje głównie w rozmiarze 60 cm długości i 70 lub 80 cm wysokości.

Uchwyt dla niepełnosprawnych stojący biały

 

Uchwyty umywalkowe dla niepełnosprawnych montuje się wyłącznie przy umywalce, gdzie będą najbardziej użyteczne. Zazwyczaj występują w długości 55 i 60 cm. Montuje się je po obu stronach umywalki, ale mają rozróżnienie na lewą i prawą stronę. Pierwsze zdjęcie poniżej przedstawia lewy uchwyt, a kolejne prawy.

Poręcz umywalkowa dla niepełnosprawnych
Uchwyt umywalkowy dla niepełnosprawnych

Uchwyty kątowe

Poręcze kątowe charakteryzują się gięciem rury w różnych kierunkach, zazwyczaj pod katem 90o. Montuje się je w różnych miejscach, w zależności od potrzeb. Rozróżniamy cztery główne typy tych poręczy i następujące trzy z nich występują w wersjach lewej i prawej: wannowo-prysznicowe, ścienno-podłogowe, kątowe do WC i pod prysznic; jest jeszcze poręcz kątowa prysznicowa, która z racji swojej konstrukcji ma tylko jedną wersję. Uchwyty łazienkowe kątowe znacznie zwiększają bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych podczas korzystania z łazienki; pomagają utrzymać równowagę i samodzielnie się przemieszczać.

Poręcze dla niepełnosprawnych wannowo-prysznicowe montuje się albo pod prysznicem, albo przy wannie. Z uwagi na swoje wymiary (zazwyczaj jest to 60 x 60 x 60 x 60 cm) i sposób konstrukcji, są bardzo użyteczne w trakcie kąpieli dla osób o różnym stopniu niepełnosprawnych. Występują w wersjach lewej i prawej; pierwsze zdjęcie poniżej przedstawia prawy uchwyt, a kolejne lewy.

Poręcz do wanny biała
Uchwyt wannowy biały

Poręcze dla niepełnosprawnych ścienno-podłogowe powinny być montowane przy toalecie, z obu jej stron. Takie uchwyty pozwalają utrzymać równowagę lub zejść i wejść na wózek. Zazwyczaj mają 70 cm wysokości, a ramię skierowane do ściany również ma 70 cm. Rozróżniamy lewy i prawy uchwyt; na zdjęciu bezpośrednio poniżej widnieje uchwyt lewy, a kolejny to prawy. 

Poręcz łazienkowa do WC

Poręcz do łazienki ścienno - podłogowa

 

Poręcze kątowe do WC i pod prysznic charakteryzują się tym, że z powodzeniem można ich używać przy toalecie, jak i pod prysznicem. Najpopularniejsze rozmiary to: 70 x 50 cm, 60 x 40 cm i 80 x 40 cm. Poręcze kątowe występują w wersjach lewej i prawej. Na zdjęciu poniżej widnieje uchwyt lewy, a kolejne zdjęcie przedstawia uchwyt prawy. 

Uchwyt prysznicowy

 

Uchwyt prysznicowy

 

Poręcze dla niepełnosprawnych kątowe prysznicowe powinny być montowane wyłącznie pod prysznicem. Nie występują w wersji lewej i prawej, a ich rozmiary to zazwyczaj 70 x 70 cm.
Uchwyt pod prysznic

Lustra uchylne

Lustra uchylne do łazienki są niezbędnym element wyposażenia każdej łazienki dla niepełnosprawnych; pozwalają na przeglądanie się zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, co znacznie poprawia komfort osób poruszających się na wózku czy o kulach. Zazwyczaj mają kwadratowy kształt o wymiarach 60 x 60 cm i zwykle są to lustra w metalowej ramie.

Lustro uchylne dla niepełnosprawnych


Krzesła prysznicowe

Siedziska prysznicowe montuje się pod prysznicem i rozróżniamy siedziska ze wspornikami oraz bez wsporników. Zazwyczaj mają wymiar 40 x 40 cm. Pozwalają osobom starszym lub niepełnosprawnym komfortowo korzystać z prysznica. Ich ważną zaletą jest możliwość składania, dzięki czemu z tej samej łazienki swobodnie mogą korzystać także osoby pełnosprawne. 

Krzesło prysznicowe
Siedzisko prysznicowe

Taborety prysznicowe

Taborety pod prysznic spełniają taką samą rolę, jak krzesełka prysznicowe, czyli pomagają osobom starszym i niepełnosprawnym wziąć prysznic. Zazwyczaj mają wymiary 340 x 360 x 420 mm (szer/gł/wys), ale mogą się zdarzyć większe lub mniejsze.

 

 

Taboret prysznicowy


Siedziska do wanny

Siedziska wannowe pomagają osobom starszym lub niepełnosprawnym wziąć kąpiel w wannie. Zazwyczaj nie są montowane na stałe, co jest zaletą, gdy z tej samej łazienki korzystają też osoby pełnosprawne; można je przemieszczać wzdłuż wanny, zależnie od potrzeb. Standardowa rozpiętość ramion, na których opiera się siedzisko to 72 do 82 cm.

Siedzisko do wannyUchwyty zasłony prysznicowej

Standardowe rozmiary brodzika dla osób niepełnosprawnych to 90 x 90 cm, co daje większą przestrzeń manewrową, a jego cecha charakterystyczna to niski próg, ponieważ osoby niepełnosprawne mogą mieć problemy z wejściem do zwykłego brodzika z wysokimi ściankami. Dlatego w przypadku takiego brodzika stosuje się drążek do zasłony prysznicowej, na którym wiesza się zasłonę prysznicową. 

Uchwyt zasłony prysznicowej

Poza wyżej wymienionymi elementami wyposażenia, można wyróżnić jeszcze inne akcesoria do łazienki dla niepełnosprawnych. Bardzo przydatne są np. uchwyty na papier toaletowy do poręczy, które likwidują konieczność montowania uchwytu na ścianie, a ponadto są dużo wygodniejsze. Kolejnym pomocnym produktem jest szczotka do WC dla niepełnosprawnych, która posiada dłuższą rączkę i dzięki temu, można się nią łatwiej posługiwać. Poza tym przy urządzaniu toalety dla niepełnosprawnych warto rozważyć zastosowanie takich akcesoriów jak m.in. maty antypoślizgowe pod prysznic, schodki do wanny, czy osłonki narożników mebli łazienkowych.  

Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.