sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jak się pozbyć rybików z łazienki, 5 skutecznych sposobów

07-10-2023

Rybiki cukrowe to małe nocne owady, których kolor i kształt przypomina srebrzysty pancerz. Owady najczęściej pojawiają się w łazienkach.

Skąd się biorą rybiki w domu?

Rybiki cukrowe najczęściej występują w miejscach ciepłych i wilgotnych, gdzie nie ma dostępu do światła. Rybiki łazienkowe mogą pojawić się w każdym pomieszczeniu, jednak najczęściej można spotkać rybiki w toalecie. Rybik, nie bez powodu nazywany jest cukrowym, żywi się resztkami i okruchami pożywienia zawierającymi cukier, spożywają również owady oraz produkty zawierające celulozę.

Skąd się biorą rybiki w łazienkach?

Rybiki łazienkowe uwielbiają wilgoć w powietrzu, stąd ich częste występowanie w przestrzeniach toaletowych. Brak odpowiedniej wentylacji znacząco przyczynia się do pojawiania robaków łazienkowych. 

Rybki w kuchni, jak się ich pozbyć?

Owady takie jak rybik cukrowy, które określane są jako robaki łazienkowe, przemieszczają się do pomieszczenia kuchennego głównie w poszukiwaniu pożywienia. Chcąc, pozbyć się rybików należy zadbać o ograniczenie dostępu do pożywienia.

Zobacz więcej porad: Jak zaprojektować toaletę dla niepełnosprawnych?

Czy należy bać się rybików?

Czy rybik cukrowy gryzie?

Rybiki to niegroźne owady, które mimo swojego nieprzyjemnego wyglądu, są niegroźne dla człowieka. Bojące się światła rybiki cukrowe, są zagrożeniem dla owadów i książek. Wilgotniaki stwarzają duże straty w miejscach, gdzie mają dostęp do celulozy.

 

Rybik cukrowy

Sprawdź także: Materiały eksploatacyjne do toalet

5 najskuteczniejszych sposobów na rybiki w łazience

Domowe sposoby na pozbycie się rybików z domu, to najczęściej zadawane pytanie. Pozbycie się rybików jest możliwe na dwa sposoby, poprzez środki chemiczne lub w naturalny sposób.

Domowe sposoby na rybiki — jak się ich pozbyć? 

1. Poszukując sposobów radzenia sobie z rybikami, powinniśmy zadbać przede wszystkim o sprawną wentylację i utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. 

2. Ograniczenie, dostępu do pożywienia, zmniejsza ryzyko pojawienia się rybików cukrowych w innych pomieszczeniach. Aby ograniczyć dostęp do pożywienia, można skorzystać z pojemników, które nie pozwolą rybikom się pożywić.

3. Ocet na rybiki i cynamon na rybiki 
Dobrze sprawdza się roztwór z dodatkiem octu. Należy wymieszać szklankę ciepłego octu z olejkiem z lawendy lub cynamonu otrzymamy substancje, która rozpylona w zakamarkach najczęstszego występowania, pomaga je odstraszyć.

4. Słoikowa pułapka
Można skorzystać również z prostej pułapki, której wykonanie zajmuje około 15 minut. Przygotowany słoik należy okleić taśmą z zewnątrz, następnie do środka słoika umieszczamy odrobinę cukru, cukier jest idealnym wabikiem na rybiki cukrowe.

5. Miodowe pudełko
Miodowe pudełko, podobnie jak słoikowa pułapka są proste w wykonaniu. Posmarowany miodem kartonik zwabia rybika cukrowego i nie pozwala mu uciec przez lepką konsystencję miodu.

Domowe sposoby wyeliminowania rybików cukrowych sprawdzają się, gdy w domu mieszkają dzieci i zwierzęta. Zwierzęta takie jak psy i koty zdecydowanie pomagają w pozbyciu się wilgotniaków w domowych przestrzeniach. Naturalny, instynkt drapieżny, powoduje, że zwierzęta wyłapują wilgotniaki.

Zobacz również: Akcesoria do sprzątania

Co oznaczają sny?

Jak wytłumaczyć sen o robakach?

Sny o robakach mają swoje symboliczne znaczenie, w zależności od rodzaju snów zapowiadać mogą kłótnie rodzinne, problemy ze zdrowiem, robaki wiążą się również ze zwiastunem nadchodzących nieszczęść. 

Autor: Katarzyna Szumska