sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika, 5 praktycznych porad

17-11-2021

Jak rozpoznać gotowość dziecka do siadania na nocnik?

Na to pytanie szuka odpowiedzi wielu rodziców małych dzieci. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji maluszka. Podczas obserwacji, można dostrzec zmiany w zachowaniu dziecka. To na nie powinno zwrócić się szczególną uwagę. Nie ma jednej złotej zasady, która wskazywałaby, jak i kiedy zacząć naukę korzystania z nocnika. 

 

 

Korzystanie z nocnika

 

Obserwacja przez rodzica

Dzieci rozwijają się we właściwym dla siebie tempie, zadaniem rodzica jest odpowiednia reakcja na jego zachowanie. Malec sam pokaże, czego obecnie potrzebuje i czy jest gotowy na przygodę z nocniczkiem.

Pierwsze znaki

Podczas obserwacji, można dostrzec najdrobniejsze zmiany w zachowaniu pociechy. Pierwsze znaki wskazujące na gotowość, to zainteresowanie toaletą i wszystkim, co się w niej znajduje, a także tym, co robią w niej inne osoby.

Zobacz również: przewijaki dla niemowląt

Sygnały werbalne i niewerbalne

To kolejne z sygnałów, mogących wskazywać na chęć skorzystania z urządzeń toaletowych:

- niektóre dzieci słowami określają chęć skorzystania z nocnika, mogą to być pojedyncze słowa lub krótkie zdania
- gesty, wskazywanie na mokrą pieluszkę i w kierunku toalety, przynoszenie nocnika
- sucha pieluszka po drzemce.

Jaki nocnik wybrać?

 

Nocnik biały - antypoślizgowy

Nocnik antypoślizgowy dla dzieci Cars Bisk

Jeżeli nocnik będzie atrakcyjny dla dziecka, chętniej może chcieć z niego korzystać. Z tego powodu należy wybrać go wraz z dzieckiem. Dostępność jest duża, jednak często najprostsze rozwiązania sprawdzają się najlepiej. Tradycyjne z odpowiednim motywem dla chłopca lub dziewczynki, dodatkowo zachęcą do posługiwania się nimi.

Nakładki i podest                            Nakładka sedesowa antypoślizgowa dla dzieci CARS Bisk plastik białyNakładka sedesowa antypoślizgowa dla dzieci 

Podest antypoślizgowy dla dzieci

                Podest antypoślizgowy dla dzieci                           

Kolejnym etapem nabywania samodzielności w łazience jest przejście z nocnika na toaletę. Aby dziecko czuło się bezpiecznie i nie obawiało siadania na sedes, warto skorzystać z nakładki i podestu.

Zobacz więcej porad: Nocnik czy nakładka sedesowa – co wybrać dla dziecka

Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik — praktyczne porady

 1. Należy pozwolić maluchowi na zabawę z nocnikiem i poznanie go przez zmysły: dotyku, wzroku. Zapoznanie się z nocnikiem, pomaga dziecku oswoić z jego obecnością w domu.
 2. Dostrzegając pierwsze zainteresowanie dziecka toaletą, można rozpocząć przygodę nauki sikania na nocnik od rozmowy, opowiedzenia co dokładnie robi się w toalecie. Przydatne są również książeczki lub historyjki przedstawiające, jak korzystać z różnych urządzeń toaletowych. Przygotowanie pociechy do zmian zmniejsza strach przed nieznanym, wdrażają stopniowo w nową rzeczywistość. Warto skorzystać z książeczek "Pucio chce siusiu", "Kicia Kocia i Nunuś na nocniku" czy "Zuzia korzysta z nocnika".
 3. Znajomość rytmu dnia pomaga maluchowi przyzwyczaić się do wykonywanych po sobie czynnościach. Toaleta o ustalonych godzinach (poranna, przed drzemką i przed posiłkami) zwiększy świadomość dziecka co do potrzeby korzystania z urządzeń toaletowych.
 4. Siadanie na nocnik w pieluszce pozwoli maluszkowi na przyzwyczajenie się do niego. W kolejnym etapie można spróbować posadzić go bez pieluszki, jednak należy pamiętać - nic na siłę! Jeżeli dziecko się wystraszy, odniesie to odwrotny od oczekiwanego skutek. Dziecko, które czuje się gotowe, samo usiądzie na nocnik.
 5. Gdy maluszek wie, w jakich porach dnia korzysta z przyborów toaletowych, można zacząć zachęcać dziecko do użytkowania nocnika. Jak to zrobić? Poprzez motywowanie go na różne sposoby, na przykład:
  - pochwały słowne
  - obdarowanie drobiazgiem naklejką lub obrazkiem
  - wspólne wybranie nagrody, którą może być wspólna zabawa ulubionymi zabawkami.

Obserwując zachowanie i zainteresowania dziecka, rodzic powinien indywidualnie dostosować porady do potrzeb maluszka.

 

Autor: Katarzyna Szumska