sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Na co zwracać uwagę, wybierając suszarkę do rąk?

13-05-2021

Suszarki do rąk to praktyczne urządzenia, które świetnie sprawdzają się w toaletach o dużym natężeniu ruchu. W dłuższej perspektywie czasowej są dużo tańszym rozwiązaniem niż ręczniki papierowe. Nie generują też mnóstwa śmieci, ani nie wymagają częstego sprzątania w łazience. To higieniczna opcja, która ma zastosowanie szczególnie w toaletach znajdujących się w miejscach użyteczności publicznej. Duży wybór wzorów i modeli może jednak sprawić, że trudno będzie znaleźć idealne rozwiązanie. Na co powinno się zwrócić uwagę, wybierając suszarkę do rąk?

Przeznaczenie

Suszarka do rąk sprawdzi się w miejscach takich, jak centrum handlowe, kino, hotel, restauracja czy szpital. Każde z nich odznacza się nieco innym natężeniem ruchu. Wybierając elektryczną suszarkę do rąk warto wziąć pod uwagę kwestię przeznaczenia. Do miejsc, w których będzie intensywnie eksploatowana dobrze jest wybierać urządzenia o większej mocy i wydajności, posiadające wytrzymałą obudowę, które będą odporne na zużycie i intensywną eksploatację.

W naszej ofercie znajdują się modele wykonane ze stali, o mocy powyżej 1700 W, które dzięki dużej wydajności zapewnią optymalny czas suszenia dłoni. Na szczególną uwagę zasługują suszarki kieszeniowe pokryte antybakteryjną powłoką i wyposażone w zabezpieczenie przed kradzieżą, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem do toalet publicznych o dużym natężeniem ruchu.

Moc i wydajność

Moc suszarki przekłada się na jej wydajność. Suszarki zużywające mniej prądu będą potrzebować więcej czasu na wysuszenie rąk. Z tego względu modele o mniejszej mocy można wybierać do pomieszczeń o stosunkowo niewielkim natężeniu ruchu. Wersje z mocniejszym silnikiem generują bardzo silny strumień powietrza, który może wynosić aż kilkaset kilometrów na godzinę, dzięki czemu czas pracy suszarki do rąk wynosi zaledwie kilka – kilkanaście sekund. Świetnie nadają się więc do intensywnie użytkowanych toalet znajdujących się w na dworcach, w biurowcach czy w centrach handlowych.

Sposób uruchamiania

Suszarki do rąk elektryczne mogą być uruchamiane na dwa sposoby: poprzez naciśnięcie przycisku oraz za pośrednictwem czujnika ruchu. Suszarki z przyciskiem wyłączają się samoczynnie po upływie określonego czasu, natomiast modele z czujnikiem zazwyczaj przestają działać po zabraniu rąk spod czujnika. W efekcie są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Będą również korzystną opcją do toalet publicznych, ponieważ nie wymagają bezpośredniego kontaktu, zapewniając w ten sposób wyższy poziom higieny.

Czas suszenia

Czas suszenia jest powiązany z mocą suszarki. Urządzenia o niskiej mocy wymagają aż kilkudziesięciu sekund do wysuszenia dłoni, podczas gdy wersje bardziej wydajne umożliwiają całkowite wysuszenie rąk po upływie zaledwie kilku sekund. Taki efekt zapewnia na przykład Dyson - suszarka do rąk z filtrem HEPA oraz Merida - suszarka do rąk sprawdzająca się w ruchliwych miejscach. Wybierając wydajny model o stosunkowo niedużej mocy, ale pozwalający na szybkie suszenie, można liczyć na mniejsze wydatki na prąd.

Głośność

Głośność ma duże znaczenie ze względu na komfort użytkowników i miejsce przeznaczenia suszarki do rąk. W restauracjach, biurach oraz urzędach najlepsze będą cicho pracujące urządzenia, których emisja hałasu nie przekracza 60-70 dB.

Obudowa i materiał wykonania

Suszarki do rąk dostępne są w kilku wariantach obudowy: metalowym, aluminiowym oraz termopolimerowym. W naszym sklepie znajdziesz modele wykonane z tych materiałów. W przypadku suszarek z tworzyw sztucznych proponujemy egzemplarze z białego oraz kolorowego plastiku. Suszarki stalowe mogą posiadać obudowę białą, kolorową oraz w wykończeniu matowym bądź błyszczącym. Wybierając model do określonego pomieszczenia dobrze jest dopasować go do aranżacji wnętrza oraz pozostałych elementów wyposażenia.

Zabezpieczenia przed wilgocią i certyfikaty

Suszarki do rąk posiadają zwykle określoną klasę wodoszczelności, opisywaną poprzez oznaczenie IP. Stopień ochrony IP może składać się z dwóch do czterech znaków, gdzie pierwszy mówi o ochronie przed ciałami stałymi, a drugi o odporności na wodę. Dodatkowa litera wskazuje na stopień ochrony przed bezpośrednim kontaktem z elementami pod napięciem, a ostatni znak to litera uzupełniająca. W przypadku suszarek do rąk można znaleźć modele z oznaczeniem IP składającym się zazwyczaj z jednego lub dwóch znaków. Warto wybrać wersję posiadającą chociażby podstawowe oznaczenie zabezpieczenia IPX1.

Nie bez znaczenia jest także certyfikat CE, który jest europejskim znakiem zgodności, świadczącym o zastosowaniu i spełnieniu przez producenta odpowiednich wymagań europejskich. Dobre suszarki go posiadają.

Sposób montażu

W przypadku suszarek do rąk sposób montażu również ma znaczenie, ponieważ przewód zasilający może być widoczny bądź nie. W toaletach o bardzo dużym natężeniu ruchu warto zainstalować suszarkę bezpośrednio do gniazda zasilającego, ale w pomieszczeniach rzadziej eksploatowanych sprawdzą się też wersje, które mają wtyczkę i pozwalają na odłączenie urządzenia na czas, kiedy nikt nie będzie korzystał z łazienki.

Suszarka do rąk – cena i koszty eksploatacji

Cena suszarek do rąk może być bardzo zróżnicowana i wynika z mocy sprzętu, zastosowanych materiałów oraz parametrów technicznych. Najtańsze będą wersje wykonane z tworzywa sztucznego i umożliwiające suszenie rąk w czasie wynoszącym około kilkudziesięciu sekund. Kalkulując koszty przyszłej eksploatacji należy przede wszystkim wziąć pod uwagę częstotliwość użytkowania suszarki. Jeśli będzie duża – warto zainwestować w wydajny model o większej mocy, który będzie szybko suszył dłonie, ponieważ w dłuższej perspektywie będzie to ekonomiczne rozwiązanie.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne wersje suszarek do rąk bardzo często posiadają praktyczne funkcje dodatkowe w postaci możliwości wyłączenia grzałki, sygnalizacji pracy diodami LED czy automatycznego wyłączania po 30 sekundach ciągłej pracy. Suszarki mogą być również wyposażone w filtr HEPA, powłokę antybakteryjną oraz zapobiegającą pozostawianiu śladów palców.

Wybierz suszarkę do rąk w OLE.PL!

W OLE.PL znajdziesz bardzo duży wybór wydajnych i trwałych suszarek do rąk od uznanych producentów. Wśród dostępnych modeli znajduje się znana i ceniona suszarka do rąk Merida oraz suszarka do rąk Dyson, a także wiele innych świetnych propozycji.