sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Wybieramy mop do czyszczenia podłóg

13-05-2021

Wybór mopa do sprzątania na pierwszy rzut oka wydaje się prosty. Przecież wystarczy udać się do sklepu, wybrać którykolwiek ze sprzętów i zabrać się za sprzątanie, prawda?

Niestety, nie do końca. Na rynku dostępne jest wiele zróżnicowanych rozwiązań. Gdzie indziej sprawdzi się mop przemysłowy, a inny mop do podłogi przyda się w domu lub niewielkim biurze.

Aby ułatwić Państwu wybór odpowiednich rozwiązań, w ofercie naszego sklepu prezentujemy szeroki wybór profesjonalnych mopów do sprzątania, które dobrze spełnią swoje zadanie.

Jakie mopy do sprzątania wyróżniamy?

Choć mopy do podłóg można klasyfikować na wiele sposobów, najprostszym podziałem jest rozróżnienie wkładu sznurkowego (lub paskowego) oraz mopa płaskiego.

Mop sznurkowy najczęściej stosowany jest do sprzątania niewielkich powierzchni i z tego względu raczej nie sprawdzi się w zakładzie przemysłowym. Stanowi za to nieocenioną pomoc w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym ze względu na kompaktową konstrukcję, a także tanią eksploatację.

Dużą zaletą tego rodzaju mopa do podłogi jest bardzo wysoka chłonność wody, dlatego dobrze nadaje się do absorpcji rozlanych cieczy. Z drugiej strony, przestrzenna budowa sprawia, że trudno go utrzymać w czystości i trzeba bardzo często wymieniać wkłady.

Sprzęt należy również dokładnie płukać, ponieważ brud łatwo wchodzi pomiędzy paski i osadza się na powrót na podłodze tworząc nieestetyczne ślady.

Dobrym przykładem takiego urządzenia jest mop sznurkowy Kentucky lub mop marki Splast. Oba modele wykazują bardzo wysoką chłonność wody oraz dużą odporność na detergenty. Można je prać mechanicznie wysokich temperaturach. Umożliwiają dokładne mycie zarówno gładkich, jak i porowatych powierzchni, a także skuteczne usuwanie wody i brudu.

Alternatywnym rozwiązaniem dla mopa paskowego jest mop płaski, stosowany na ogół do zmywania dużych, przemysłowych lub często używanych powierzchni.

Z tego rodzaju mopów do mycia podłóg chętnie korzystają serwisy sprzątające w szkołach, sklepach i ośrodkach wypoczynkowych, ze względu na wysoką ekonomię pracy.

W produkcji mopów do sprzątania specjalizuje się między innymi niemiecka firma Vileda. Seria wkładów do mopów Vileda Ultra świetnie sprawdza się podczas czyszczenia dużych powierzchni, a wysoka chłonność i łatwa spłukiwalność takich modeli, jak UltraSpeed Contract lub UltraSpeed Safe czyni z nich doskonałych asystentów codziennych porządków.

Na co zwrócić uwagę wybierając mop płaski?

Prostokątny mop płaski składa się z kilku elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu.

Podstawą takiego sprzętu zawsze jest stelaż. Wybór odpowiedniego sposobu mocowania pozwoli na maksymalizację ergonomii pracy. Jest to szczególnie istotne podczas sprzątania powierzchni, które przez cały czas muszą być utrzymywane w czystości, jak ciągi komunikacyjne lub podłogi w szpitalach i szkołach.

Przestronne powierzchnie najlepiej sprzątać mopem przemysłowym ze stelażem typu kieszeniowego lub speedy, do którego pasują specjalne wkłady, przeznaczone do intensywnej eksploatacji i mycia powierzchni na mokro oraz na sucho.

Z kolei mop na rzepy możemy wykorzystać do sprzątania niewielkiego biura. Tego rodzaju rozwiązanie nie nadaje się do pochłaniania dużych ilości wilgoci, ponieważ przemoknięte paski zaczynają odklejać się od stelaża.

Jak dobrać mop do mycia podłogi ze względu na kształt powierzchni?

Nie każde rozwiązanie sprawdzi się w każdym miejscu. Mopy paskowe do kurzu dobrze radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc i zakamarków. Ich konstrukcja sprawia, że bez problemu usuniemy zabrudzenia tkwiące w rogu ściany, w załamaniu schodów lub odłożone na nieregularnej powierzchni.

Z kolei płaskie mopy do dużych powierzchni sprawnie usuwają brud i wilgoć z dużej przestrzeni, ale nie nadają się tam, gdzie rozkład pomieszczeń wymusza precyzyjniejsze manewrowanie. Rodzaj sprzątanej powierzchni narzuca także typ wkładu do mopa.

Najbardziej typowym rodzajem wkładu jest materiał bawełniany, jak na przykład mop sznurkowy marki Clean. Jest on mało zwarty, dobrze chłonie wilgoć i nadaje się do uniwersalnego zastosowania. Tego rodzaju mopy do podłóg trudno jednak utrzymać w czystości ze względu na biały kolor nici. Bez obaw można go prać w pralce, nawet w wysokiej temperaturze.

Innym rozwiązaniem jest mikrofaza, którą wykorzystuje się na końcowym etapie sprzątania. Jest ona mało chłonna, ale łatwa do utrzymania w czystości. Tego rodzaju mopy płaskie sprawdzają się podczas wycierania podłogi tuż przy ścianie lub w rogu. Taki materiał znajdziemy w mopie płaskim firmy Splast.

Uniwersalnym wkładem do mycia podłogi jest połączenie trzech rodzajów włókien – akrylu, mikrofazy i bawełny. Hybrydowa konstrukcja zapewnia wielotorowe czyszczenie, wysoką chłonność oraz dużą sprawność, nawet podczas wycierania chropowatych nawierzchni. Przykładem takiego połączenia jest Vileda UltraSpeed, należący do szerokiej rodziny mopów Vileda Ultra.

Wreszcie, wkłady do mopów mogą być wykonane z mikrofibry. To materiał, który wykazuje równie wysoką chłonność, jak bawełna i może być używany zamiennie z klasycznym mopem paskowym lub sznurkowym. Są przeznaczone do mycia na wilgotno oraz do codziennej pielęgnacji i dezynfekcji powierzchni drewnianych, ceramicznych, a także wykonanych z kamienia.

Mopy do mycia z mikrofibry można prać w pralce. Dobrym przykładem tego rodzaju wkładu jest mop kieszeniowy marki Clean.

Jakie akcesoria do sprzątania warto nabyć?

Decydując się na zakup mopa, warto dobrać do niego odpowiedni kij, który warto od czasu do czasu wymienić (zwłaszcza wtedy, gdy rączka wyślizga się lub gwint ulegnie zużyciu).

Mop do podłogi może pracować na ciężkim kiju metalowym lub lekkim, aluminiowym. Na czym polega różnica?

Kije metalowe są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale także cięższe. Ułatwia to ich dociśnięcie, kiedy chcemy usunąć szczególnie oporne zabrudzenia. To rozwiązanie najczęściej wybierają firmy sprzątające, które są nastawione na duży wolumen zadań i wysoką wydajność pracy.

Z kolei kij aluminiowy jest lżejszy i trudniej nim sprzątać uporczywe plamy. Jest jednak wygodniejszy dla osób starszych lub słabszych fizycznie.

Dobrą inwestycją jest kupno mopa z wiadrem do wyciskania, takim jak wiadro z wyciskaczem marki Clean. Dzięki temu możemy łatwo i szybko odcisnąć nadmiar wody. Wykonane z tworzywa sztucznego wiadra są solidne i nadają się do wszystkich rodzajów mopów sznurkowych i paskowych.

Wiadro do mycia podłóg może być także częścią większego wózka do sprzątania, jak ten profesjonalny model firmy Splast wyposażony w dwa wiadra o różnej pojemności, prasę do wyciskania oraz koszyk na dodatkowe akcesoria.

Jeżeli mop z wiadrem do wyciskania nas irytuje, możemy rozważyć przetestowanie tak nowatorskich rozwiązań, jak mop ze spryskiwaczem, który łączy ze sobą obie funkcje.

To metoda, która sprawdzi się na mniejszej powierzchni, gdzie nie mamy miejsca na przechowywanie wiader lub wózków.

Profesjonalne mopy do sprzątania – o czym warto pamiętać?

O ile w niewielkim gospodarstwie domowym wybór mopa nie jest aż tak istotny i ostatecznie sprowadza się do preferencji właściciela, o tyle w przypadku firmy sprzątającej sprawa jest bardziej skomplikowana.

Wybierając mop do podłogi, należy uwzględnić to, że pracownicy będą czyścili różnego rodzaju powierzchnie – zarówno gładkie, jak i porowate, szybko i wolnoschnące. Z tego względu warto zaopatrzyć się w kilka różnego rodzaju sprzętów, aby dopasować je do wymagań stawianych przez dane pomieszczenie.

Może się bowiem okazać, że typowy, paskowy mop do kurzu będzie używany bardzo rzadko, a znacznie lepiej sprawdzi się mop płaski. W takiej sytuacji dobrze jest postawić na akcesoria sprzątające renomowanych firm jak mopy Vileda Ultra albo produkty firmy Splast lub Clean.

Jak połączyć ze sobą poszczególne elementy mopa?

Każdy mop składa się z trzech części – wkładu, stelaża i kija. Poszczególne elementy należy dobrać tak, by pasowały do siebie nawzajem, a przede wszystkim, by konstrukcja była odpowiednia do usuwania określonego rodzaju zabrudzeń.

Klasyczne bawełniane, sznurkowe mopy z wiadrem i mopy na kieszeniowym stelażu to najlepsze rozwiązanie do gospodarstwa domowego.

W niewielkim sklepie lepszym rozwiązaniem będzie stelaż typu Speedy, który znacząco skraca czas sprzątania. Tutaj także sprawdzi się wkład z bawełny lub mikrofibry.

Z kolei na dużych powierzchniach takich, jak korytarze lub sale szkolne albo uczelniane bardziej wydajny będzie akrylowy mop zapinany na stelażu albo wieloskładnikowy mop Vileda UltraSpeed Trio.

Dodatkowe zabezpieczenie za pomocą gumek lub pasków sprawi, że wkład nie będzie spadał z uchwytu, a akryl dobrze zgarnia suchy pył, kurz i piasek. Nie opłaca się tutaj stosować mopów na rzepy, które przy wysokiej wilgotności są mało wydajne. Duże powierzchnie to także nie jest miejsce na mop z wiadrem, ale raczej wózek do sprzątania.

Wreszcie w placówkach poświęconych ochronie zdrowia sprawdzą się mopy jednokontaktowe, które pozwalają na mycie powierzchni bez odrywania od niej mopa.

W ofercie sklepu OLE.pl znajdziecie Państwo mopy, stelaże i akcesoria dopasowane do każdego rodzaju powierzchni. Nasi Konsultanci chętnie doradzą zarówno indywidualnemu Użytkownikowi, jak i dużej firmie sprzątającej co do tego, jaki sprzęt warto nabyć.

Warto pamiętać, że od utrzymania czystości powierzchni płaskich zależy nie tylko komfort użytkowania pomieszczeń, ale także bezpieczeństwo gości i klientów.