sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Dozowniki do mydła – który z nich warto wybrać?

13-05-2021

Dozownik mydła w płynie to obowiązkowy element wyposażenia każdej łazienki. Sprawdzi się zarówno w domu, lokalu gastronomicznym oraz galerii handlowej. To urządzenie ułatwia utrzymanie higieny osobistej, a zautomatyzowane działanie sprawia, że z podajników do mydła korzystamy często i chętnie. Na rynku oferowanych jest wiele zróżnicowanych rozwiązań, które pozwalają dopasować model do oczekiwań i preferencji.

W sklepie OLE.pl posiadamy szeroki wybór dozowników mydła, wśród których z pewnością znajdziecie Państwo coś dla siebie.

Rodzaje dozowników mydła

Zasadniczo, podajniki mydła można podzielić na modele manualne, czyli uruchamiane przyciskiem albo dźwignią lub dozowniki bezdotykowe, które działają w oparciu o fotokomórkę wykrywającą ruch. To drugie rozwiązanie stopniowo zyskuje na popularności dzięki większemu komfortowi użytkowania. Metoda aplikacji to jednak nie wszystkie różnice.

Dozowniki manualne

To uniwersalny i powszechnie rozpoznawany rodzaj pojemnika. Pozwala na obsługę jedną ręką, więc jest wygodny. Sama zmiana mydła jest szybka i prosta, a mechanizm tani w naprawie lub wymianie, dzięki czemu koszty eksploatacji są minimalne. Tego rodzaju stojące lub wiszące dozowniki na mydło często widuje się w instytucjach państwowych. Ręczne urządzenia produkuje między innymi firma Merida – dozownik blatowy został wykonany z matowego mosiądzu. Wyposażony w zbiornik wielokrotnego napełniania, pozwala na łatwe uzupełnianie pojemnika z wykorzystaniem kanistra oraz wygodne czyszczenie mechanizmu.

Z drugiej strony, dotykowy pojemnik na mydło sprzyja roznoszeniu szkodliwych drobnoustrojów. Plastikowa obudowa stosunkowo szybko ulega zabrudzeniu. Znaczącą wadą tego rozwiązania jest brak kontroli serwisu sprzątającego nad tempem zużycia mydła. Goście mogą aplikować je bez ograniczeń, co w praktyce oznacza konieczność częstego uzupełniania zapasów.

Dozowniki łokciowe

Szczególnym rodzajem modeli ręcznych są łokciowe dozowniki do mydła lub płynu dezynfekcyjnego wykorzystywane tam, gdzie chcemy do minimum ograniczyć kontakt dłoni z potencjalnie brudną powierzchnią, np. w szpitalach. Są one skonstruowane w taki sposób, aby można je było łatwo obsłużyć bez użycia dłoni.

Przykładem modelu obsługiwanego za pomocą łokcia jest dozownik Tork Elevation. Wytrzymała rączka została wykonana ze stali nierdzewnej, a sprężyna ze stali hartowanej. Zapewnia to bardzo wysoką wytrzymałość komponentów i odporność na zużycie mechaniczne. Obudowa z tworzywa ABS jest dodatkowo chroniona przez zamek ze stali galwanizowanej, który powstrzyma próby uszkodzenia urządzenia.

Dozowniki automatyczne

Bezdotykowy dozownik do mydła to przede wszystkim ergonomia użytkowania. Nie musimy dotykać żadnego fragmentu obudowy, ani przycisków. Dużą zaletą jest także oszczędność mydła, które odmierzane jest porcjami i nie pozwala na swobodne upuszczanie zawartości. Ta metoda stosowana jest przede wszystkim w miejscach, gdzie łazienka jest szczególnie intensywnie użytkowana, jak na przykład w pasażach handlowych.

Bezdotykowe urządzenia pozwalają na ukrycie wiszącego, bezdotykowego dozownika mydła wewnątrz ściany. Taka zabudowa nie tylko wygląda elegancko, ale także sprawia, że obudowa brudzi się znacznie rzadziej oraz jest mniej podatna na uszkodzenia. Bardzo często do konstrukcji tego typu wykorzystywane są przezroczyste elementy, które pozwolą na ocenę stopnia zużycia wkładu.

Warto jednak zastanowić się, jacy klienci będą korzystali z naszego lokalu. Obsługa bezdotykowego dozownika na mydło może sprawić trudność zwłaszcza dzieciom i osobom w podeszłym wieku, które nie chcą przekonać się do nowoczesnych rozwiązań. Problematyczna może okazać się także naprawa takiego urządzenia. Bezdotykowe dozowniki do mydła na baterie są po prostu droższe.

Użytkownicy chętnie wybierają bezdotykowe dozowniki Dettol lub Bisk. To dosyć tanie i uniwersalne modele, które sprawdzą się w każdej łazience. Klasycznym rozwiązaniem łączącym stal nierdzewną i plastik jest także dyspenser marki Tork. Stanowi on część linii produktów Tork Elevation, którymi bez problem wyposażymy całą łazienkę.

Dozowniki płynu dezynfekcyjnego

Bezdotykowe dozowniki na płyn dezynfekcyjny są równie często stosowane, co ich odpowiedniki na mydło. Ich miejsce jest wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim szybka eliminacja niepożądanych bakterii, jak oddziały szpitalne i kliniki. Ich dużą zaletą jest możliwość dobrania dowolnego rodzaju wkładu, ponieważ substancje odkażające najczęściej mają konsystencję wody.

Osobom poszukującym uniwersalnych rozwiązań polecamy bezdotykowy dozownik automatyczny do mydła lub płynu marki FanEco. Produkt posiada atest PZH oraz oferuje możliwość wielokrotnego napełniania z kanistra. Ten ścienny dyspenser do mydła jest tani, wytrzymały i doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie kluczowe znaczenie ma korzystna relacja kosztów do efektów.

Jak wybrać mydło do dozownika?

Zarówno dozowniki bezdotykowe , jak i modele obsługiwane ręcznie, mogą być wypełnione mydłem w płynie lub w pianie. Część produktów, jak na przykład dozowniki do mydła Merida lub Xiaomi będą lepie funkcjonowały, jeżeli zadbamy o wkład o odpowiedniej gęstości.

Tego typu płyn to zazwyczaj skoncentrowany środek czyszczący. Zaledwie mała ilość wystarczy, aby skutecznie umyć ręce. Ze względu na stężenie, jego porcje są niewielkie, zatem szybko ulega wyczerpaniu. Jest także bardziej szkodliwy dla środowiska.

Dla osób preferujących bardziej „objętościowe” substancje, lepszym rozwiązaniem będzie piana, która silnie zwiększa swoja objętość. Dzięki temu zużycie surowca jest wolniejsze, a w rezultacie mniejsza ilość zanieczyszczeń trafia do atmosfery.

Sposoby uzupełnienia pojemnika na mydło w płynie

W praktyce wyróżniamy dwie metody uzupełniania dozownika. Można zdecydować się na jednorazowe wkłady lub kupować mydło w kilkulitrowych kanistrach. Dotyczy to zarówno środka w postaci płynu, jak i piany.

To pierwsze rozwiązanie na pewno jest nieco droższe. Wymiana wkładów jest jednak intuicyjna, nie musimy martwić się o rozlanie substancji, ani podnosić ciężkich pojemników. Jednorazowe wkłady zyskują coraz większą popularność z uwagi na szczelność pojemnika oraz oszczędność stosowania. Jednolitrowa butelka z wkładem potrafi wystarczyć nawet na tysiąc porcji.

Coraz więcej producentów rekomenduje do swoich produktów wykorzystanie określonego rodzaju wkładów, co z kolei może generować problemy z dostępnością mydła.

Mydło w kanistrze dostaniemy w niemal każdym sklepie z chemią gospodarczą. Najczęściej do wyboru otrzymujemy także kilka podstawowych zapachów. Nie jest to jednak rozwiązanie szczególnie wygodne i raczej sprawdza się w przypadku uniwersalnych dozowników mydła z Pepco, Castoramy, Ikei lub innych supermarketów. Mydło sprzedawane w dużych porcjach często jest także mało ekonomiczne z uwagi na słabe działanie czyszczące.

Ochrona dozownika przed zniszczeniem

Właściwy wybór dyspensera na mydło pozwoli zabezpieczyć go przed uszkodzeniem przez osoby trzecie. Manualny lub automatyczny dozownik do mydła, który za pomocą wkrętów pozostaje na stałe przymocowany do ściany lub blatu, jest znacznie mniej podatny na dewastację lub kradzież niż wolnostojące urządzenia.

Decydując się na drugą – niewątpliwie tańszą i prostszą – alternatywę, musimy liczyć się z faktem, że w miejscu, gdzie na co dzień pojawia się kilkaset osób, będzie od czasu do czasu dochodziło do dewastacji.

Jeżeli nie chcemy martwić się takimi problemami, można rozważyć zakup metalowego dozownika do mydła na ścianę. Obudowa wykonana ze stali i dodatkowo zamykana na kluczyk skutecznie zniechęci większość potencjalnych złodziei.

Alternatywną metodą będzie montaż elektrycznego dozownika do mydła w ścianie. Urządzenie będzie schowane, więc nikt, poza obsługą, nie będzie miał do niego bezpośredniego dostępu.

Jak wybrać obudowę dozownika na mydło w płynie?

Najprostsze urządzenia wykonane są najczęściej z plastiku lub sztucznego tworzywa ABS. Dotyczy to zarówno urządzeń wiszących, jak i wolnostojących.

Jeżeli zależy nam na prestiżu i dbamy o opinię gości, lepszym rozwiązaniem będzie zakup produktu w obudowie ze stali szlachetnej lub czarnego, szklanego dozownika do mydła. Tego typu modele widuje się najczęściej w uznanych restauracjach lub luksusowych hotelach.

Eleganckie dozowniki do mydła pod prysznic lub na umywalkę produkuje między innymi szwajcarska firma Franke. To produkty najwyższej jakości, sprowadzane wyłącznie na zamówienie, które uświetnią wnętrze każdej łazienki. Wiele z bezdotykowych dozowników do mydła w płynie tej firmy zostało wykonane w technologii EXOS, która zapobiega tworzeniu się odcisków palców na jedwabistej, matowej powierzchni obudowy.

Automatyczny dozownik do mydła z czujnikiem czy klasyczne rozwiązania?

Jeżeli szukamy rozwiązania do domu, warto rozważyć droższe i bardziej eleganckie automatyczne dyspensery wykonane z metalu. Choć są to drobiazgi, ostatecznie przekładają się na estetykę i komfort naszego życia. Dom to także miejsce na ozdobne dozowniki do mydła glamour i inne, bardziej wyszukane rozwiązania.

Z kolei w nowo otwartym lokalu lepiej sprawdzą się tańsze urządzenia manualne – ręczne lub łokciowe. Jeżeli jednak liczymy się z dużym natężeniem ruchu już na początku prowadzenia działalności, lepiej postawić na automatykę. Jej montaż będzie wprawdzie droższy, ale eksploatacja znacznie tańsza, a wymiana rzadsza.

Wybierając wyposażenie do swojego domu lub firmy, postaw na nasz sklep. Oferujemy szeroki wybór produktów, pomoc w znalezieniu rozwiązania i korzystne ceny.

OLE.pl. Dbamy o czystość. W każdym miejscu.