sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Ile podchlorynu sodu potrzeba do dezynfekcji studni?

01-10-2023

Dezynfekcja studni jest niezbędnym procesem utrzymania czystości i bezpieczeństwa wody pitnej, który pomaga zapobiegać rozwojowi patogenów i innych szkodliwych mikroorganizmów. Jednym z najczęściej stosowanych środków do dezynfekcji studni jest podchloryn sodu. Ten artykuł przedstawi, ile podchlorynu sodu potrzeba do prawidłowego i skutecznego oczyszczenia studni.

Kup podchloryn sodu w naszym sklepie!

Podchloryn sodu: Czym jest i jak działa

Podchloryn sodu, znany również pod chemiczną formułą NaOCl, jest nieorganiczonym związkiem chemicznym, który jest szeroko stosowany jako środek dezynfekujący i wybielający. Właściwości antybakteryjne i utleniające podchlorynu sodu czynią go niezwykle skutecznym w walce z różnymi patogenami, zarówno w środowisku domowym, jak i przemysłowym.

Struktura i właściwości

Podchloryn sodu to zasadowy, silnie utleniający roztwór, który jest stosunkowo stabilny podczas przechowywania w temperaturze pokojowej. Składa się z jonów sodu (Na+), podchlorynu (ClO-) i wody. W roztworze wodnym, podchloryn sodu często dysocjuje, tworząc hipochlorowy kwas (HOCl), który jest głównym składnikiem aktywnym wybielaczy i środków dezynfekujących.

Zastosowania

Najbardziej znanym zastosowaniem podchlorynu sodu jest utlenianie, wybielanie kolorów i usuwanie plam. Jest on także szeroko stosowany do dezynfekcji powierzchni w domu, biurze czy szkole, a także w szerszym kontekście przemysłowym, na przykład w przemyśle spożywczym i medycznym, do sterowania zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi.

Innym ważnym zastosowaniem podchlorynu sodu jest dezynfekcja wody. Jest on używany do chlorowania wody pitnej, basenowej i ściekowej, gdzie skutecznie eliminuje wiele rodzajów bakterii, wirusów i innych patogenów.

Bezpieczeństwo i środowisko

Podchloryn sodu jest generalnie bezpieczny do użytku, ale zawsze należy go używać zgodnie z zaleceniami producenta i przestrzegać odpowiednich środków ostrożności. Może powodować podrażnienie oczu, skóry i układu oddechowego, a długotrwałe narażenie może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Ponieważ podchloryn sodu jest biodegradowalny i rozkłada się pod wpływem światła słonecznego, generalnie uważa się go za bezpieczny dla środowiska. Jednak należy pamiętać, że w dużych ilościach może być szkodliwy dla organizmów wodnych, dlatego jego użycie musi być odpowiednio zarządzane.

Sprawdź naszą ofertę środków czystości!

Dezynfekcja studni za pomocą podchlorynu sodu: szczegółowy przewodnik

Dezynfekcja studni za pomocą podchlorynu sodu, nazywana również szokową chloracją, to popularna i skuteczna metoda utrzymania bezpieczeństwa i czystości wody pitnej. Wykorzystuje podchloryn sodu, składnik domowego wybielacza, jako silny utleniacz zdolny do eliminowania bakterii, wirusów i innych szkodliwych mikroorganizmów. Oto, jak można zastosować tę metodę.

Ilość podchlorynu sodu do użycia

Zgodnie z badaniami New Mexico State University, zaleca się około 1,9 litra roztworu podchlorynu na każde 30 metrów głębokości studni. Przykładowo, jeżeli studnia ma głębokość 90 metrów, do jej dezynfekcji potrzeba około 5,7 litra roztworu.

Zgodnie z informacjami polskiego Sanepidu na każdy metr głębokości studni należy odmierzyć ilość podchlorynu zgodną z poniższą tabelką:

Średnica studni w cm: Ilość podchlorynu sodu na metr głęb.
80 300g - 1 szklanka
90 400g - 1 i 1/4 szklanki
100 500g - 1 i 1/2 szklanki
120 700g - 2 i 1/4 szklanki

Przygotowanie roztworu

Podchloryn sodu musi być odpowiednio rozmieszany z wodą, zanim zostanie wprowadzony do studni. Mieszanie pomaga zapewnić równomierne rozprowadzenie chloru, co zwiększa skuteczność procesu dezynfekcji. Użyj czystej, niechlorowanej wody do przygotowania roztworu.

Proces dezynfekcji

  1. Mieszanie roztworu: Wymieszaj odpowiednią ilość podchlorynu sodu z wodą. Upewnij się, że jest dobrze wymieszany zanim dodasz go do studni.

  2. Wprowadzenie roztworu do studni: Delikatnie wlej roztwór do studni, starając się go równomiernie rozprowadzić.

  3. Chlorowanie systemu wodnego: Po dodaniu roztworu do studni, musisz upewnić się, że chlor dotarł do wszystkich części systemu wodnego. To oznacza, że musisz przepuścić chlorowaną wodę przez wszystkie kraniki, aż poczujesz zapach chloru.

  4. Czas reakcji: Po przeprowadzeniu chloracji, pozostaw chlor w systemie na co najmniej 12 godzin. To pozwoli podchlorynowi sodu na zneutralizowanie wszelkich patogenów.

  5. Spłukiwanie systemu: Po upływie czasu reakcji, przepłucz system aż do momentu, gdy zapach chloru zniknie. Może to potrwać pewien czas, ale jest to niezbędne dla zapewnienia, że woda jest bezpieczna do użytku.

Ważne jest, aby pamiętać, że skuteczność dezynfekcji zależy od wielu czynników, w tym stężenia podchlorynu sodu w roztworze, temperatury, czasu kontaktu i pH wody. Oto kilka dodatkowych uwag na ten temat:

Sprawdź ofertę wyposażenia łazienek w naszym sklepie!

Stężenie podchlorynu sodu

Większość domowych roztworów zawiera 5-6% podchlorynu sodu. Upewnij się, że wiesz, jakie jest stężenie podchlorynu sodu roztworze, którego używasz, aby odpowiednio dostosować ilość podchlorynu do wielkości studni.

Temperatura

Podchloryn sodu działa lepiej w cieplejszych warunkach. Jeżeli dezynfekcję przeprowadzasz w zimniejszych warunkach, może być konieczne zwiększenie ilości wybielacza lub czasu ekspozycji.

Czas kontaktu

Podchloryn sodu potrzebuje czasu, aby skutecznie zneutralizować patogeny. Zaleca się pozostawienie chloru w systemie na co najmniej 12 godzin, ale dłuższy czas ekspozycji może być konieczny w przypadku większych studni lub wód o wyższym stężeniu patogenów.

pH wody

Podchloryn sodu jest najbardziej skuteczny, gdy pH wody jest pomiędzy 6 a 7. Woda o wyższym pH może neutralizować podchloryn sodu, co oznacza, że może być potrzebna większa ilość wybielacza do skutecznej dezynfekcji.

Podsumowując, dezynfekcja studni za pomocą podchlorynu sodu jest skutecznym sposobem na utrzymanie czystości i bezpieczeństwa wody pitnej. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać właściwych procedur i zawsze zwracać uwagę na bezpieczeństwo podczas manipulacji substancjami chemicznymi, takimi jak podchloryn sodu.

Autor: Marcel Apola

Źródła: pubs.nmsu.edu, texashelp.tamu.edu, gov.pl