sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jak stosować podchloryn sodu w basenie?

05-06-2023

Czym jest podchloryn sodu?

Podchloryn sodu, znany również jako sód oczyszczony, to związek chemiczny o silnych właściwościach utleniających. Własności te czynią go skutecznym środkiem dezynfekującym, stąd jego powszechne zastosowanie w basenach i innych obszarach, gdzie higiena jest kluczowa.

Podchloryn sodu jest solą sodową kwasu podchlorawego, a jego wzór chemiczny to NaClO. Jego struktura molekularna składa się z jednego atomu sodu, jednego atomu chloru i jednego atomu tlenu. Jest to bezbarwna lub lekko żółta ciecz, która ma charakterystyczny, chemiczny zapach.

Płynne wybielacze są skuteczne w eliminowaniu różnego rodzaju patogenów, w tym bakterii, wirusów i grzybów. Działają poprzez proces utleniania, który polega na przekazywaniu atomów tlenu do innych związków. W wyniku tego procesu struktura komórkowa patogenu zostaje zniszczona, co prowadzi do jego eliminacji.

W basenach podchloryn sodu jest niezbędny do utrzymania czystości wody, zapobiegając rozwojowi mikroorganizmów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia osób korzystających z basenu. Pomaga także w kontroli alg, które mogą zaburzać równowagę chemiczną wody i prowadzić do zacieków i plam na powierzchni basenu.

Kup podchloryn sodu w naszym sklepie!

Jak działa podchloryn sodu w basenie?

Podchloryn sodu jest kluczowym elementem w procesie utrzymania czystości i bezpieczeństwa wody w basenach. Wpływa na jakość wody na kilka kluczowych sposobów, które są związane z jego zdolnością do utleniania.

Zabijanie patogenów

Podchloryn sodu działa na patogeny poprzez proces utleniania. W praktyce oznacza to, że podchloryn sodu oddaje atomy tlenu do patogenów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby. Atomy tlenu przerywają struktury chemiczne tych patogenów, zazwyczaj prowadząc do zniszczenia ich ścianek komórkowych. Bez integralnych ścianek komórkowych, patogeny nie są w stanie przetrwać, co prowadzi do ich eliminacji.

Eliminacja organicznych zanieczyszczeń

Podchloryn sodu jest również skuteczny w usuwaniu organicznych zanieczyszczeń, takich jak oleje, pot, mocz, kosmetyki, które mogą znaleźć się w wodzie basenowej ze względu na aktywność ludzi. Ponownie, proces utleniania jest tu kluczowy. Podchloryn sodu reaguje z tymi zanieczyszczeniami, przekształcając je w inne związki, które mogą być łatwo usunięte z systemu filtracyjnego basenu.

Rozkładanie nieorganicznych związków

Nieorganiczne zanieczyszczenia, takie jak mineraly, również mogą wpływać na jakość wody basenowej. Podchloryn sodu pomaga w ich rozkładzie. Chociaż procesy są nieco inne od tych, które zachodzą z organicznymi zanieczyszczeniami i patogenami, podchloryn sodu jest nadal skuteczny w redukowaniu obecności tych substancji, które mogą wpływać na jasność wody i ogólny wygląd basenu.

Utrzymanie właściwego poziomu pH

Podchloryn sodu pomaga również w utrzymaniu odpowiedniego poziomu pH wody basenowej. Poziom pH to miara kwasowości lub zasadowości roztworu. W przypadku basenów, idealny poziom pH wynosi między 7,2 a 7,8. Podchloryn sodu pomaga w utrzymaniu tego poziomu, co przyczynia się do komfortu pływania i długowieczności sprzętu basenowego.

Zobacz naszą ofertę środków czystości!

Jak stosować podchloryn sodu w basenie?

Podchloryn sodu, jako istotny element w utrzymaniu czystości wody basenowej, wymaga właściwego stosowania. Wprowadzenie odpowiedniej ilości podchlorynu sodu jest kluczowe dla utrzymania zdrowego i bezpiecznego środowiska basenowego.

Zasady stosowania podchlorynu sodu

Podchloryn sodu jest najczęściej dostępny w postaci płynnej, co ułatwia jego dozowanie. Ilość potrzebnego środka zależy od szeregu czynników, w tym rozmiaru basenu, ilości wody, temperatury wody oraz ilości i rodzaju innych chemikaliów używanych do utrzymania basenu. Zasadniczo, zaleca się utrzymanie stężenia chloru w granicach 1-3 mg/l (miligramów na litr) dla skutecznego odkażania.

Podchloryn sodu można dodać do basenu bezpośrednio lub za pomocą specjalnego dozownika chemicznego, który reguluje ilość wprowadzanego środka. Ważne jest, aby dodawać podchloryn sodu powoli i równomiernie, aby uniknąć skupisk produktu w jednym miejscu, co mogłoby prowadzić do nieodpowiedniego rozłożenia chemikaliów.

Przed dodaniem podchlorynu sodu

Przed dodaniem podchlorynu sodu do basenu, zawsze należy przeprowadzić testy jakości wody. Testy te powinny obejmować pomiar poziomu chloru, pH, całkowitej alkaliczności oraz twardości wapnia. Przeprowadzenie tych testów pozwoli określić, ile podchlorynu sodu jest potrzebne do utrzymania optymalnej jakości wody.

Dostępne są różne zestawy do testowania jakości wody, które są łatwe w użyciu i dostarczają dokładne wyniki w ciągu kilku minut. Regularne testowanie jakości wody jest kluczowe dla utrzymania zdrowego i bezpiecznego środowiska basenowego.

Bezpieczeństwo przy stosowaniu podchlorynu sodu

Choć podchloryn sodu jest skuteczny i stosunkowo łatwy w użyciu, to jest również mocnym środkiem chemicznym, który wymaga ostrożności. Należy zawsze chronić skórę i oczy, używając odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak rękawice i okulary. Dodatkowo, podchloryn sodu powinien być przechowywany w bezpiecznym miejscu, z dala od dzieci i zwierząt.

Sprawdź wyposażenie łazienek dostępne w naszym sklepie!

Podsumowanie

Podchloryn sodu jest popularnym i skutecznym środkiem dezynfekującym używanym w basenach. Działa on poprzez utlenianie patogenów i zanieczyszczeń, co prowadzi do ich eliminacji. Podchloryn sodu jest stosowany poprzez dodanie go do wody w basenie, przy czym zalecane jest utrzymanie poziomu chloru na poziomie 1-3 mg/l. Jest on generalnie bezpieczny do użytku, chociaż może powodować podrażnienia u osób szczególnie wrażliwych.

Autor: Marcel Apola

Źródła: compoundchem.com, poolresearch.com, palatinepaints.co.uk