sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Pisuary bezwodne - Przyszłość toalet męskich przyjaznych dla środowiska

28-04-2023

Pisuary bezwodne do coraz bardziej popularnego standardu w toaletach męskich na całym świecie. Oferują wiele korzyści, zarówno dla środowiska, jak i właścicieli obiektów. W tym artykule omówiliśmy zalety, wady i zasadę działania pisuarów, które nie wymagają przyłącza wody.

Czym są pisuary bezwodne?

Pisuary bezwodne to urządzenia sanitarne, które umożliwiają odpływ moczu do kanalizacji bez konieczności spłukiwania wodą. Stosowanie takich urządzeń eliminuje zużycie wody i obniża koszty gospodarki ściekowej.

Pisuary bezwodne

Zalety pisuarów bezwodnych:

 • Oszczędność wody – pisuary bezwodne oszczędzają wodę, ponieważ nie wymagają spłukiwania, oszczędzając setki tysięcy litrów wody na każdą jednostkę.
 • Energooszczędne – nie wymagają prądu, nie ma w nich urządzeń elektronicznych, które mogłyby ulec awarii.
 • Redukcja emisji gazów cieplarnianych – oszczędność 1000 litrów wody skutkuje redukcją emisji CO₂ o 175 gramów.
 • Mniejsze zużycie chemikaliów – brak wody oznacza, że ​​nie ma potrzeby stosowania silnych detergentów do czyszczenia i konserwacji pisuarów, a także nie tworzy się kamień, który wymagałby stosowania produktów na bazie kwasów.
 • Łatwość naprawy – pisuary bezwodne mają prostą konstrukcję, co przekłada się na niższe koszty naprawy.
 • Zapobieganie przykrym zapachom – specjalne filtry i zabezpieczenia zapobiegają przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów do pomieszczeń.

Różne rodzaje pisuarów bezwodnych

Wady pisuarów bezwodnych:

 • Zwiększone ryzyko wandalizmu – bez wody w instalacji niektóre elementy, jak np. filtry, mogą zostać zniszczone lub skradzione.
 • Wymagania konserwacyjne – filtry stosowane w pisuarach bezwodnych wymagają regularnej wymiany, aby urządzenie działało prawidłowo.
 • Potrzeba edukacji – niektórzy użytkownicy mogą nie być zaznajomieni z funkcjonowaniem pisuarów bezwodnych, co może wymagać edukacji i informacji.

Faneco producent pisuarów bezwodnych

Jak działają pisuary bezwodne?

Pisuary bezwodne wykorzystują grawitacyjne oraz specjalne filtry i uszczelki, aby wyeliminować konieczność spłukiwania wodą. Proces obejmuje kilka kroków:

 1. Mocz wpływa do urządzenia, gdzie filtruje go specjalny filtr lub membrana.

 2. Filtr lub membrana umożliwia przepływ moczu, zatrzymując zapachy, tworząc barierę wodną, ​​która oddziela mocz od powietrza wewnątrz pisuaru.

 3. Mocz następnie trafia do kanalizacji, podczas gdy powietrze z wnętrza urządzenia jest filtrowane z powrotem przed powrotem do pomieszczeń. To skutecznie neutralizuje zapachy.

Pisuar bezwodny w kolorze

Przykładowa kalkulacja kosztów

 • Z reguły każdy mężczyzna korzysta z toalety 4 razy w ciągu swojego czasu pracy.
 • Na każdy spłukiwany pisuar zużywa się się ok. 4 litrów wody pitnej.
 • Średnia cena łączna wody i ścieków w 20 największych miastach Polski w 2023 roku wynosił 12,00 zł za m3.

Przykład:

 • 100 pracowników x 4 wyjścia do toalety = 400 użyć
 • 400 użyć x 4 litry na spłukanie = 1600 litrów wody pitnej dziennie
 • 1600 litrów x 22 dni robocze w miesiącu = 35 200 litrów wody
 • 35 200 litrów x 12 miesięcy = 422 400 litrów rocznie
 • 422 400 litrów = 422,4 m3 wody pitnej
 • 422,4 m3 x 12,00 zł = 5068,80 zł

Korzystając z pisuaru bezwodnego można zaoszczędzić 5068,80 zł w ciągu roku.

Pisuar bezwodny wykonany z kompozytu

Pisuary bezwodne posiadają filtr lub membranę, które należy regularnie sprawdzać i wymieniać, aby zapewnić prawidłowe działanie i konserwację urządzenia. Częstotliwość wymiany zależy od modelu i zaleceń producenta.

Ekonomiczny pisuar bezwodny

Pisuary bezwodne to ekologiczne rozwiązanie, które zmniejsza zużycie wody, chemikaliów i kosztów gospodarki ściekowej. Mają prostą konstrukcję, są łatwe w utrzymaniu i skutecznie usuwają zapachy. Przed ich zamontowaniem należy dokładnie przeanalizować dostępne modele, ich parametry, koszty oraz wymagania producenta, aby upewnić się, że odpowiadają one specyficznym potrzebom lokalu.

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej pisuary bezwodne będą zyskiwać na popularności, a postęp technologiczny doprowadzi do powstania bardziej wydajnych i przyjaznych dla środowiska modeli. Istnieje również możliwość zintegrowania ich z systemami monitoringu w celu dalszej optymalizacji zarządzania nimi. Instalacja bezwodnych pisuarów promuje ekologiczny styl życia i pomaga oszczędzać zasoby.

Rozwój pisuarów bezwodnych jest obecnie jednym z ważnych trendów w branży sanitarnej, co wynika z rosnącej świadomości ekologicznej i potrzeby oszczędzania zasobów naturalnych. Obecnie coraz więcej instytucji publicznych, firm oraz prywatnych osób decyduje się na instalację pisuarów bezwodnych w swoich toaletach, aby przyczynić się do ochrony środowiska i zmniejszenia kosztów zużycia wody.

Wśród dostępnych na rynku modeli pisuarów bezwodnych można wyróżnić wiele różnych rozwiązań konstrukcyjnych i funkcjonalnych. Producentom zależy na tym, aby oferowane przez nich produkty były skuteczne, wygodne w użytkowaniu i łatwe w utrzymaniu.

Obecnie coraz więcej producentów wprowadza na rynek nowe, jeszcze bardziej zaawansowane technologicznie modele pisuarów bezwodnych, które umożliwiają jeszcze lepsze oszczędzanie wody oraz zapewniają wygodę użytkowania. Wśród tych nowości znajdują się między innymi inteligentne sensory, systemy monitorowania oraz zaawansowane rozwiązania filtracyjne.

Podsumowując, pisuary bezwodne to rozwiązanie, które pozwala na oszczędzanie wody oraz środków chemicznych, a także zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Coraz więcej instytucji decyduje się na instalację takich urządzeń w swoich toaletach, co przyczynia się do ochrony środowiska i zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych. W miarę rozwoju technologii można spodziewać się wprowadzenia na rynek jeszcze bardziej zaawansowanych i skutecznych modeli pisuarów bezwodnych, które będą cieszyły się jeszcze większym zainteresowaniem wśród użytkowników.

FAQ — najczęściej zadawane pytania:

Czy pisuary bezwodne są higieniczne?

Tak, pisuary bezwodne są tak samo higieniczne jak tradycyjne pisuary. Dzięki specjalnej konstrukcji, zapachy są zatrzymywane wewnątrz urządzeń, a brak wody oznacza, że ​​nie ma potrzeby stosowania silnych detergentów do czyszczenia.

Ile kosztuje instalacja pisuarów bezwodnych?

Koszt instalacji pisuarów bezwodnych zależy od modelu, marki oraz usług instalacyjnych. Warto jednak dać, że chociaż instalacja może być nieco droższa niż w przypadku korzystania z pisuarów, to oszczędność na wodzie może szybko zrekompensować dziesięć wydatek.

Jak często wymieniać filtry w pisuarach bezwodnych?

Częstotliwość wymiany zależności od modelu i producenta. Zwykle filtry należy wymieniać co 3-6 miesięcy lub po przefiltrowaniu określonej liczby litrów. Należy kierować się zaleceniami producenta i regularnie sprawdzać stan filtra.

Czy pisuary bezwodne mogą być zainstalowane we wszystkich obiektach?

Pisuary bezwodne są dostępne w różnych wariantach i występują w różnych typach obiektów, takich jak centra handlowe, biura, szkoły, restauracje czy obiekty sportowe. Przed instalacją zaleca się skorzystanie z pomocy lub wsparcia specjalisty, aby sprawdzić, czy dany model będzie odpowiedni dla określonych miejsc.

Z czego są wykonane pisuary bezwodne?

Pisuary bezwodne mogą być wykonane z różnych materiałów, w zależności od producenta i modelu. Spotykane są pisuary wykonane z ceramiki, stali nierdzewnej lub kompozytu.

Pisuary bezwodne ceramiczne są często stosowane i przypominają tradycyjne pisuary. Są one wykonane z ceramiki sanitarnej, która jest trwała i łatwa w utrzymaniu czystości.

Pisuary bezwodne ze stali nierdzewnej są bardziej trwałe niż ceramiczne. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne. 

Pisuary bezwodne z kompozytu są lekkie, trwałe i odporne na zarysowania. Pisuary z kompozytu są łatwe w montażu.