sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jak prawidłowo przygotować łazienkę dla niepełnosprawnych?

06-04-2021

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej musi zapewniać bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania, dlatego przygotowanie takiej przestrzeni wymaga spełnienia określonych przepisów oraz zainstalowania odpowiedniego wyposażenia. Możliwość samodzielnego korzystania z łazienki ma ogromne znaczenie dla osób z ograniczeniami ruchowymi i wpływa pozytywnie na ich psychikę. Jak prawidłowo przygotować łazienkę dla niepełnosprawnych?

Jak zaprojektować łazienkę dla osób niepełnosprawnych

Projekt łazienki dla niepełnosprawnych powinien spełniać warunki formalne, ale też odpowiadać na indywidualne potrzeby i oczekiwania osoby, która będzie korzystać z łazienki. Duże znaczenie mają również wymiary łazienki dla niepełnosprawnych, które powinny zagwarantować swobodę poruszania się.

Wymienić można kilka podstawowych zasad dotyczących projektowania łazienki dla osób niepełnosprawnych:

  • Należy stworzyć przestrzeń pozbawioną progów, które mogą ograniczać swobodę poruszania się.

  • Drzwi do łazienki powinny być szersze, ale nie zbyt szerokie, aby nie zmniejszały przestrzeni użytkowej w pomieszczeniu. Optymalna szerokość wynosi 0,9 – 1 m. Klamkę należy umieścić na wysokości odpowiedniej do potrzeb użytkownika.

  • Ceramika sanitarna musi zostać zawieszona na odpowiednich wysokościach.

  • Strefa umywalkowa, kąpielowa i sanitarna powinna zostać doposażona w uchwyty.

  • W łazience przeznaczonej dla osoby poruszającej się na wózku bardzo ważne jest zapewnienie powierzchni manewrowej, która nie powinna być mniejsza niż 150x150 cm

Łazienka do celów prywatnych

Domowe łazienki dla niepełnosprawnych nie podlegają tak restrykcyjnym przepisom, jak projekty przeznaczone do budynków publicznych. W tym przypadku warto zwrócić uwagę przede wszystkim na indywidualne potrzeby domowników, pamiętając o tym, aby łazienka była ulokowana w łatwo dostępnym miejscu, posiadała ewentualną przestrzeń na manewrowanie oraz odpowiednio rozmieszczone sanitariaty.

Łazienka do celów publicznych

W przypadku łazienek zlokalizowanych w budynkach użyteczności publicznej projekt powinien opierać się na zasadach zawartych w prawie budowlanym. Przepisy określają wyposażenie niezbędne w przypadku osób poruszających się na wózkach i dotyczą obiektów takich, jak urzędy, kina oraz teatry, ośrodki wypoczynkowe, placówki oświatowe oraz obiekty gastronomiczne. Projekty łazienek w obiektach publicznych muszą spełniać wymogi ergonomii oraz być dopasowane do obowiązujących przepisów BHP i PPOŻ.

Jak wyposażyć łazienkę dla niepełnosprawnych

Każdą łazienkę można dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. W zależności od tego, czy z łazienki będą korzystać również osoby bez ograniczeń ruchowych, czy też nie, istnieje możliwość aranżacji wnętrza z dedykowaną ceramiką i armaturą oraz elementami wyposażenia bądź tylko wyposażenia łazienki w dodatkowe akcesoria ułatwiające korzystanie z łazienki osobom niepełnosprawnym.

Uchwyty naścienne

Uchwyty łazienkowe to podstawowe wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych. Dostępne są w różnych kształtach i wielkościach, aby możliwe było dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb. Uchwyty dla niepełnosprawnych montowane są zwykle na ścianie przy WC, umywalce, prysznicu oraz wannie. W naszym sklepie oferujemy solidne uchwyty wykonane ze stali szlachetnej lub węglowej, posiadające niezbędne atesty poświadczające ich jakość i bezpieczeństwo. Wśród dostępnych opcji są uchwyty proste, łukowe oraz poręcze kątowe.

Przygotowanie wanny lub prysznica

Choć najlepszym rozwiązaniem w łazience przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych jest kabina prysznicowa typu walk-in, czyli otwarta i pozbawiona ruchomych elementów oraz drzwi, to można również zdecydować się na wannę. Jeśli w łazience znajduje się już standardowy model, wejście do wanny ułatwią schodki z poręczami. Istnieje również możliwość montażu wanny stworzonej na potrzeby osób niepełnosprawnych. Wśród dostępnych opcji są wanny szerokie, narożne czy modele z otwieranymi drzwiczkami.

Kabiny prysznicowe walk-in aranżowane są bezpośrednio na posadzce, mogą więc posiadać kształt i wymiary dostosowane do potrzeb konkretnego użytkownika. Nie można zapominać o doposażeniu kabiny w siedzisko, poręcze oraz uchwyty.

Siedziska prysznicowe

Siedziska pod prysznicem mogą być montowane na stałe lub wstawiane. Modele zamontowane w kabinie można wygodnie składać, zwiększając w ten sposób dostępną przestrzeń. W naszym asortymencie znajdują się oba rozwiązania. Proponujemy składane siedziska wykonane ze stali bądź wytrzymałego tworzywa sztucznego. Oferujemy również taborety łazienkowe, których można użyć pod prysznicem oraz wszędzie tam, gdzie istnieje taka potrzeba. Dostępne są także ławeczki na wannę oraz siedziska nawannowe pasujące do rozmiaru większości wanien.

WC

WC dla niepełnosprawnych nie może zostać zamontowane w przypadkowym miejscu. Jego krawędź powinna być oddalona od ściany o około 75 cm, aby możliwe było ustawienie wózka równolegle do jego boku. Nie bez znaczenia jest też wysokość montażu. Najlepiej, aby miska została zamontowana na wysokości około 50 cm, aby osoba niepełnosprawna mogła oprzeć stopy o podłogę.

Umywalki dla niepełnosprawnych

Umywalka zaprojektowana z myślą o osobach niepełnosprawnych jest płaska i szeroka oraz ma wyprofilowany przód, aby możliwe było podjechanie wózkiem jak najbliżej. Warto wybrać specjalną baterię, która wyposażona jest w długą wylewkę i dźwignię bądź wersję z mieszaczem, chroniące przed poparzeniem. Umywalka powinna być umieszczona jak najbliżej WC, aby po skorzystaniu z toalety nie było konieczne przesiadanie się na wózek.

Lustra uchylne

Lustro nad umywalką powinno być zawieszone nie wyżej niż 100 cm nad podłogą i musi być to model uchylny. Możliwość zmiany kąta nachylenia pozwoli osobie poruszającej się na wózku wygodne korzystanie z niego. Wśród oferowanych przez nas produktów znajdują się lustra o różnych wymiarach oraz wzorach, umożliwiające wygodne korzystanie z łazienki przez osoby niepełnosprawne.

Akcesoria dla niepełnosprawnych

Akcesoria specjalistycznego przeznaczenia dedykowane osobom niepełnosprawnym ułatwiają bezpieczne korzystanie z łazienki bez pomocy innych osób. Oprócz wymienionych wcześniej elementów można również znaleźć specjalne uchwyty na papier czy uchwyty zasłony prysznicowej, które mogą dodatkowo pomóc w korzystaniu z łazienki oraz toalety.

Przygotuj łazienkę dla niepełnosprawnych z OLE.PL

Łazienka dla niepełnosprawnych musi być przestrzenią zapewniającą swobodę oraz komfort i bezpieczeństwo. Łazienkę dostosowaną do potrzeb osoby z ograniczeniami ruchowymi mogą Państwo przygotować dzięki OLE.PL. Oferujemy duży wybór wysokiej jakości sprzętów i akcesoriów, posiadających wszelkie wymagane certyfikaty bezpieczeństwa.