sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Łazienka bez barier - wymogi łazienki dla niepełnosprawnych w mieszkaniach

24-02-2023

Łazienka bez barier powinna być przestronna i zgodna z normami dotyczącymi wyposażenia i montażu, aby osoba niepełnosprawna mogła łatwo się w niej poruszać. Dobrze dobrane poręcze dla niepełnosprawnych, siedzisko prysznicowe oraz armatura łazienkowa dają użytkownikom poczucie bezpieczeństwa. Odpowiednie urządzenie łazienki dla osób z niepełnosprawnościami to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim konieczność.

Łazienka bez barier powinna być przestronna i zgodna z normami dotyczącymi wyposażenia i montażu, aby osoba niepełnosprawna mogła łatwo się w niej poruszać. Dobrze dobrane poręcze dla niepełnosprawnych, siedzisko prysznicowe oraz armatura łazienkowa dają użytkownikom poczucie bezpieczeństwa. Odpowiednie urządzenie łazienki dla osób z niepełnosprawnościami to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim konieczność.

Wymogi łazienek dla niepełnosprawnych

Europejska norma projektowa DIN18040

Należy podjąć odpowiednie środki, które zapewnią równe warunki i prawa osobom niepełnosprawnym. Założeniem normy jest uwzględnienie różnorodnych potrzeb osób z niepełnosprawnością:
- mających problem ze wzrokiem lub słuchem,
- ograniczonych sprawnością motoryczną,
- korzystających z wózków inwalidzkich lub innych urządzeń wspierających ich mobilność.

Działania mają na celu usuwanie przeszkód w dostępie do budynków, transportu i innych barier, które mogą utrudnić sprawne poruszanie się i korzystanie z urządzeń. Osoba niepełnosprawna powinna móc bez problemu korzystać z obiektów bez konieczności pomocy osób trzecich.

Bezpieczną łazienkę dla niepełnosprawnych określają normy projektowe:

- Norma DIN 18040-1 budynki dostępności publicznej,
- Norma DIN 18040-2 mieszkania.

Zobacz również:

Jak powinna wyglądać łazienka dla niepełnosprawnych?

Planowanie i wyposażenie mieszkań bez barier

Wymogi DIN 18040-2 dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich

Łazienka dla niepełnosprawnych

Strefa umywalkowa

(grafika)

Umywalka to jedno z podstawowych urządzeń w łazience, które pozwala na wykonywanie codziennych czynności higienicznych. Górna krawędź umywalki powinna znajdować się nie wyżej niż na wysokości 80 cm. Bardzo ważna jest również przestrzeń dla kolan, głębokości 30 cm mierzona od od górnej krawędzi umywalki i 67 cm od podłoża.

 • Pole manewrowe

Należy zostawić przestrzeń manewrową 150x150 cm umożliwi to wygodne poruszanie się osobie niepełnosprawnej korzystającej z wózka. Przestrzeń do podjazdu to min. 55 cm i 90 cm na szerokość.

 • Armatura łazienkowa

Bateria umywalkowa dla niepełnosprawnych

Bateria umywalkowa dla niepełnosprawnych

Bateria umywalkowa dla niepełnosprawnych zapewnia wygodę i bezpieczeństwo osobom o ograniczonej zdolności ruchowej. W strefie umywalkowej bardzo ważną kwestię odgrywa dobrze dopasowana armatura łazienkowa. Bateria montowana przy zlewie jednouchwytowa lub bezdotykowa z ogranicznikiem temperatury, maksymalna temperatura wody nie może przekraczać 45°C. 

 • Lustro dla niepełnosprawnych

Lustro dla niepełnosprawnych

Lustro uchylne dla niepełnosprawnych

Lustro uchylne zostało zaprojektowane z myślą o osobach o ograniczonej mobilności. Zawieszone nad umywalką lustro z regulowanym kątem nachylenia umożliwia ustawienie go w dogodnej dla osoby korzystającej pozycji. Podczas gospodarowania przestrzeni w strefie umywalkowej najlepiej sprawdza się wyposażenie potwierdzone atestem PZH co oznacza, że jest wykonane zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i jakości.

Strefa prysznicowa

(grafika)

Strefa prysznicowa powinna być odpowiednio przystosowana do potrzeb osoby poruszającej się na wózku. W tym celu należy zamontować różne rozwiązania uchwyty umożliwiające utrzymanie równowagi, krzesło prysznicowe, które zapewni wygodne i bezpieczne korzystanie z prysznica. Zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa, łatwego dostępu oraz wygodnego korzystania z prysznica sprawia, że osoby niepełnosprawne mogą wykonywać codzienne czynności higieniczne bez problemów i w pełnej wygodzie.

 • Pole manewrowe

Obszar manewrowy w strefie prysznicowej nie może być mniejszy niż 1,5x1,5 m, osoba na wózku powinna mieć możliwość poruszania się bez problemu.

 • Poręcze dla niepełnosprawnych

Poręcze umożliwiają przytrzymanie się podczas korzystania z urządzeń łazienkowych oraz wykonywania czynności higienicznych, zapewniają stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór wyposażenia oraz poprawne normy montażowe.

Poręcz uchylna

Poręcz dla niepełnosprawnych uchylna

Poręcz dla niepełnosprawnych uchylna 

W strefie prysznicowej możliwy jest techniczny montaż poręczy uchylnych, które mocowane są po obu stronach siedziska prysznicowego, górna krawędź poręczy powinna znajdować się na wysokości 28 cm nad jego powierzchnią. 

Rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą o osobach, które potrzebują dodatkowego wsparcia w łazience. Uchwyt uchylny pozwala na swobodne wejście i zejście z siedziska prysznicowego.

Poręcz stała

Uchwyt dla niepełnosprawnych kątowy

Uchwyt dla niepełnosprawnych kątowy 

Poręcz stałą zgodnie z normą należy dopasować do indywidualnych potrzeb osoby korzystającej z wyposażenia. W strefie prysznicowej warto zamontować uchwyt pod prysznic o kącie nachylenia wynoszącym 90°.

 • siedzisko prysznicowe

Siedzisko dla niepełnosprawnych

Siedzisko prysznicowe

Siedziska prysznicowe dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach stanowią ważny element wyposażenia łazienek. Montowane na wysokości 46-48 cm od podłoża pozwalają na komfortowe korzystanie z prysznica. Dzięki nim osoba niepełnosprawna może spokojnie i bez ryzyka upadku zadbać o higienę osobistą. Ważne jest, aby wybierając siedzisko prysznicowe, zwracać uwagę na jego funkcjonalność i wytrzymałość.

 • Bateria prysznicowa

Umieszczona w zasięgu ręki osoby niepełnosprawnej jednouchwytowa bateria wraz z słuchawką prysznicową na wysokości 85 cm zapewnia komfortowe użytkowanie armatury łazienkowej.

 • Podłoga

Powinna być bezstopniowa wymagane są również wykładziny podłogowe antypoślizgowe zgodne z GUV_I 8527 i grupą oceny B są to wykładziny przeznaczone do mokrych obszarów, w których można chodzić boso.

Strefa WC

(grafika)

Łazienkę należy przystosować do potrzeb i możliwości osób poruszających się na wózkach. W strefie WC powinna znaleźć się odpowiednio przystosowana toaleta, a także uchwyt lub poręcz. Montowane na odpowiedniej wysokości wyposażenie zapewnia bezpieczeństwo, funkcjonalność i wygodę w użytkowaniu. 

 • Pole manewrowe

Obszar do poruszania się jest bardzo ważny, w strefie WC należy pozostawić pole manewrowe przed miską ustępową 150x150 cm. Wolna przestrzeń z boku misy po jednej stronie nie mniejsza niż 30 cm, po drugiej 90 cm.

 • długość miski WC i montaż

Dobrze dopasowana misa WC stwarza poczucie stabilności podczas korzystania z wyposażenia. Zalecane, aby miska ustępowa miała długość minimum 70 cm a górna krawędź znajdowała się na wysokości 46-48 cm. Istotny jest również łatwy dostęp do spłuczki z pozycji siedzącej.

 • Poręcze uchylne

Uchwyt dla niepełnosprawnych uchylny

Uchwyt dla niepełnosprawnych
z zawieszką na papier

Uchwyty uchylne należy montować po obu stronach misy WC, górna krawędź poręczy powinna znajdować się na wysokości 28 cm nad powierzchnią siedzenia. Poprawnie dobrana poręcz powinna być o 15 cm dłuższa od misy WC.

Sprawdź także: Rodzaje poręczy dla niepełnosprawnych

Czym kierować się przy wyborze poręczy?

- średnicą rury (dostępne warianty: Ø 25 i Ø 32),
- wykończeniem materiału: mat połysk, biel, czerń,
- rodzajem poręczy: łukowa, kątowa, prosta,
- sposobem montażu: przykręcane do ściany, do podłogi lub do ściany i podłogi.

Autor: Katarzyna Szumska