sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Toaleta z dostępem dla osób niepełnosprawnych – istotne wyposażenie

08-04-2019

toaleta dla niepełnorpawnych

Toaleta dla niepełnosprawnych – o co należy zadbać?

Toaleta dla niepełnosprawnych nieco różni się rozplanowaniem od standardowej łazienki. Trochę inne jest również wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych.

Podstawowe warunki techniczne toalety dla niepełnosprawnych określają przepisy prawa, w tym szczególnie rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Według nich łazienka dla osoby niepełnosprawnej musi być wyposażona w przestrzeń manewrową o wymiarach 1,5 na 1,5 metra.

Przyjmuje się także, że minimalne wymiary toalety dla niepełnosprawnych, jeśli chodzi o całe pomieszczenie to 2 m na 2,4 m. Natomiast kabina prysznicowa z urządzeniami przystosowanymi do korzystania przez osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich, powinna mieć powierzchnię nie mniejszą niż 2,5 m kw. i szerokość co najmniej 1,5 m. Drzwi łazienki i poszczególnych toalet muszą być szerokie na co najmniej 90 cm. Toaleta dla niepełnosprawnych powinna realizować wymagania prawa unijnego i międzynarodowego.

Przepisy nie określają dokładnie jaki sprzęt dla niepełnosprawnych do łazienki należy zastosować, ale przyjmuje się, że wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej musi odpowiadać jej potrzebom, w szczególności w zakresie poruszania się.

Podobne warunki techniczne musi spełniać wc dla niepełnosprawnych.

Toaleta dla niepełnosprawnych – podstawowe wyposażenie

Absolutnym minimum w toalecie dla osób niepełnosprawnych będzie montaż uchwytów dla niepełnosprawnych. Takie uchwyty powinny zostać zamontowane w sposób bezpieczny i trwały do ściany (ewentualnie można zamontować stojące uchwyty dla niepełnosprawnych) na określonej wysokości. W przypadku ubikacji (która nie może być mniejsza niż 70 cm) dla niepełnosprawnych będzie to ok. 80-85 cm od podłogi. Podobne uchwyty powinny znaleźć się w pobliżu umywalki dla niepełnosprawnych. Zaś sama umywalka powinna mieć minimum 60 cm szerokości. Pamiętajmy również o odpowiedniej przestrzeni manewrowej.

Akcesoria łazienkowe dla niepełnosprawnych

Innym rodzajem wyposażenia łazienki dla niepełnosprawnych będą uchwyty kątowe przydatne w pobliżu wanny dla niepełnosprawnych (którą należy wyposażyć w specjalne siedzisko) lub pod prysznicem. W kabinie prysznicowej powinno zaleźć się także siedzisko prysznicowe dla osoby niepełnosprawnej. Może być w wariancie składanym lub na stałe.

Nie przyjmuje się ile uchwytów i innych akcesoriów łazienkowych dla niepełnosprawnych należy zamontować w łazience. Wszystko zależy od wielkości i układu pomieszczenia. Grunt, aby wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej odpowiadało jej potrzebom i pomogło swobodnie i samodzielnie korzystać z toalety.

Jakie jeszcze akcesoria łazienkowe dla niepełnosprawnych przydadzą się w łazience dla inwalidy? Z pewnością będą to taborety, schodki i różnego rodzaju siedziska. Można także wzbogacić uchwyty dla niepełnosprawnych o specjalne wieszaki i haczyki na papier toaletowy oraz szczotkę do WC z dłuższą rączką. A łazienkę dla niepełnosprawnych w wygodniejsze baterie dla niepełnosprawnych z dłuższymi rączkami, co ułatwia puszczanie wody. Koło umywalki powinien znaleźć się dozownik do mydła.

W łazience dla osoby niepełnosprawnej ruchowo poruszającej się na wózku szczególnie przydatnym udogodnieniem będzie uchylne lustro, które dzięki zmiennemu kątowi nachylenie pozwoli przejrzeć się także osobom poruszającym się wyłącznie na wózku inwalidzkim.

Suszarki do rąk w WC dla niepełnosprawnych

Kolejnym ważnym sprzętem dla niepełnosprawnych do łazienki będzie elektryczna suszarka do rąk. To rozwiązanie proste w obsłudze, bezproblemowe, ekologiczne i tańsze niż alternatywa, czyli ręczniki papierowe.

Szczególnym udogodnieniem dla niepełnosprawnych będzie to, że suszarki dla niepełnosprawnych są bezdotykowe – to znaczy włączają się i wyłączają za pomocą czujnika ruchu. Dzięki temu osoba niepełnosprawna nie musi mierzyć się z koniecznością wyciągnięcia ręczników papierowych z podajnika. W przypadku niektórych łazienek dla niepełnosprawnych warto rozważyć montaż nowoczesnych i szybkich suszarek kieszeniowych. Należy jednak pamiętać, że suszarka taka musi być zamontowania nisko, a ręce należy włożyć do środka, niemal pionowo i szybko nimi poruszać. Dlatego zaleca się rozważyć za i przeciw, aby suszenie rąk nie było utrudnieniem dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

Wyposażenie łazienki dla osób starszych

Szczególnie ważnym jest też dobre zaprojektowanie łazienki dla starszych ludzi. Osób starszych cały czas w Polsce przybywa. Dziś ich liczba wynosi blisko 10 mln, a w przyszłości będzie ich jeszcze więcej. Seniorzy, nawet jeśli nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności, często borykają się z różnymi schorzeniami oraz problemami z poruszaniem się. Mniejsza sprawność fizyczna determinuje, że łazienka dla starszych osób powinna zostać przegotowana podobnie do łazienki dla osób niepełnosprawnych. Zasady też są te same – przy projektowaniu łazienki należy każdego seniora potraktować indywidualnie i jego potrzeby w projekcie uwzględnić. Choć nie trzeba instalować w tym przypadku wszystkich akcesoriów, jak dla niepełnosprawnych, to najważniejszym wyposażeniem łazienki dla osób starszych będą uchwyty, które pozwolą podeprzeć się przy poruszaniu czy siadaniu i wstawaniu oraz siedzisko prysznicowe lub siedzisko wannowe. W przypadku uchwytów, należy wziąć pod uwagę, że osoby starsze preferują te o większej średnicy, które łatwiej im chwycić. Warto też zainwestować w maty i kafelki antypoślizgowe. Jeśli w łazience jest wanna, to należy rozważyć zamianę jej na kabinę prysznicową.

Więcej o łazienkach i toaletach dla niepełnosprawnych przeczytasz w tekstach pt.: Toaleta dla niepełnosprawnych – co mówią przepisy? oraz  Łazienki dla niepełnosprawnych – zasady projektowania, wymiary, wymogi 

Toaleta i łazienka dla niepełnosprawnych to miejsce szczególne ze względu na sposób jego projektowania oraz wyposażenie akcesoriami dla osób niepełnosprawnych. Przy jej budowie należy wziąć pod uwagę przepisy i dobre praktyki projektowe oraz tak dobrać sprzęty, by nie stanowiły dodatkowej barier, a pomoc w korzystaniu z łazienki. Podobnie sprawy mają się przy urządzaniu łazienki dla osób starszych.

 

Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.