sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

5 najlepszych domowych sposobów na czystą łazienkę

03-02-2022

Domowe sposoby czyszczenia toalety są coraz częściej praktykowane. Proszek do pieczenia, ocet i soda oczyszczona to produkty dostępne w każdej kuchni, bardzo dobrze sprawdzają się podczas usuwania powstałych na skutek użytkowania zabrudzeń.

Jak często myć łazienkę?

Powierzchnie, które mają bezpośredni kontakt z wodą, mydłem i płynami do kąpieli powinny być czyszczone przynajmniej raz w tygodniu, aby łazienka była higieniczna i zadbana. Wnikające głęboko w strukturę zabrudzenia powstające na skutek rzadkiego oczyszczania powierzchni mogą stać się trudne do usunięcia. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na regularne sprzątanie przestrzeni toaletowej.

 

Domowe sposoby na czystą łązienkę

 

Zanim przystąpimy do porządkowania łazienki, warto zaopatrzyć się w:

- rękawice do sprzątania,
- ścierkę z mikrofazy lub gąbkę.

Sprzątanie łazienek w miejscach publicznych

Domowe sposoby usuwania zabrudzeń w toalecie sprawdzają się najlepiej w niewielkich przestrzeniach. Alternatywnym rozwiązaniem wykorzystywanym podczas sprzątania dużych łazienek i miejsc publicznych są ekologiczne i wydajne produkty. Preparaty są antyalergiczne i nie pozostawiają smug i zacieków na przecieranych powierzchniach.

Zobacz również: Profesjonalne środki czystości, których nie może zabraknąć w obiektach publicznych

5 najlepszych domowych sposobów na czystą łazienkę 

Środki wykorzystywane do czyszczenia łazienki to domowe produkty dostępne pod ręką, którymi można wyczyścić płytki, fugi, wannę i inne powierzchnie.

1. Proszek do pieczenia

 

Proszek do pieczenia

 

Stosowany głównie w kuchni proszek do pieczenia coraz częściej wykorzystywany jest do sprzątania fug w łazience. Powstaje więc pytanie jak prawidłowo go stosować? Należy zmoczyć fugi, nanieść proszek na powierzchnie, pozostawić na około godzinę, następnie umyć ściereczką lub gąbką i spłukać.

2. Usuwanie zabrudzeń płynem do płukania tkanin

Płyn do płukania może być stosowany nie tylko do zmiękczania tkanin, w połączeniu z wodą bardzo dobrze sprawdzi się podczas:
- mycia podłogi (w proporcji 1:4)
- czyszczenia kabiny prysznicowej z osadu (w proporcji 1:2)
- mycia okien (w proporcji 1:4)

Sprawdź także: Ścierki z mikrofibry - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

3. Stosowanie roztworu z octu i ciepłej wody

Jak używać octu do sprzątania powinien wiedzieć każdy, kto pragnie skorzystać z tego domowego sposobu na usuwanie zabrudzeń. Do sprzątania powierzchni w toalecie idealnie nadaje się biały ocet spirytusowy zawierający zwykle od 6 do 10 procent wodnego roztworu kwasu octowego. Tworząc domowy preparat do mycia, należy przygotować ciepłą wodę i ocet. Powstały roztwór, można przelać do butelki z pompką, która ułatwi spryskiwanie powierzchni i ich czyszczenie.

 

Ocet spożywczy

 

Zalety roztworu z octu
- bardzo dobrze nabłyszcza,
- usuwa zacieki,
- skutecznie usuwa osad z kamienia,
- jest neutralizatorem nieprzyjemnych zapachów.

Roztwór nie może być stosowany na każdych zabrudzonych powierzchniach toaletowych. Jakie powierzchnie zatem można czyścić:
- płytki z połyskiem (w proporcji 3:1),
- podłogi wyłożone matowymi płytkami (szklanka octu na litr wody),
- gres matowy (w proporcji 1:5),
- szklane powierzchnie takie jak: lustro czy okna.

Do jakich powierzchni nie zaleca się stosowania preparatu:
- kamienne płytki, blaty i podłogi
- podłogi z drewna

Oczyszczanie baterii łazienkowych i kranu z kamienia to podstawa sprawnie działającej armatury. Kamień osadzający się na powierzchni może przyczynić się do zmniejszenia ilości wody wydostającej się na zewnątrz. Osad z kamienia wokół armatury dobrze usuniemy za pomocą sody z octem, natomiast chromowaną główkę kranu wodą z octem w proporcji pół na pół.

Należy pamiętać, że umyte powierzchnie trzeba na koniec osuszyć, zastosować można do tego ręczniki papierowe w roli lub ręczniki papierowe ZZ.

Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu octu z pomieszczenia? Chcąc przygotować domowy odświeżacz powietrza, można skorzystać z kilku kropel olejku eterycznego i wody destylowanej.

4. Soda oczyszczona 

 

Soda oczyszczona 

 

Soda oczyszczona to nieorganiczny związek chemiczny, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce, przemyśle spożywczym jest również często używana do czyszczenia powierzchni użytkowych. Na uwagę zasługują jej właściwości myjące i zmiękczające. Wykorzystywana jest jako:

- pasta do czyszczenia wanny lub zlewu w toalecie. Tworząc mieszankę z ciepłej wody i sody, sprzątanie staje się łatwiejsze. Pasta stosowana przy starszych emaliowanych wannach doskonale je wybiela.

- niwelizator zapachów - soda dobrze usuwa brzydkie zapachy, wystarczy dodać kilka kropel olejku eterycznego do 1/2 szklanki sody i ustawić w łazience, aby odświeżyć jej wnętrze.

5. Ocet i soda na zabrudzone powierzchnie

Kolejnym sposobem na wybielenie wanny i skuteczne wyczyszczenie prysznica jest połączenie dwóch składników, jakimi są ocet i soda oczyszczona. Do szklanki sody należy dodać kilka łyżek octu, który pozostawiamy na chwilę i spłukujemy wodą.

Autor: Katarzyna Szumska

Polecane artykuły

Oszczędzanie wody - ekologiczne rozwiązania dla toalet publicznych

Oszczędzanie wody - ekologiczne rozwiązania dla toalet publicznych

17-03-2016
Zasady dezynfekcji i sterylizacji

Zasady dezynfekcji i sterylizacji

16-04-2018
Szczotki do sprzątania Aricasa - rodzaje i właściwości szczotek

Szczotki do sprzątania Aricasa - rodzaje i właściwości szczotek

30-01-2019
Czym kierować się przy wyborze środków czystości dla gastronomii?

Czym kierować się przy wyborze środków czystości dla gastronomii?

16-12-2020
Co jest lepsze – mydło w płynie czy mydło w kostce?

Co jest lepsze – mydło w płynie czy mydło w kostce?

10-12-2020