sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Szczotki do sprzątania Aricasa - rodzaje i właściwości szczotek

30-01-2019

Szczotki do sprzątania stanowią szeroki asortyment wśród profesjonalnych akcesoriów do sprzątania. W domowych warunkach starczą nam dwie czy trzy szczotki, których używamy do wielu celów, ale w przypadku firm sprzątających czy miejsc takich jak zakłady przemysłowe, chemiczne, przetwórstwa żywności lub profesjonalne kuchnie, personel odpowiedzialny za utrzymanie czystości powinien być wyposażony w szczotki, które sprostają czyszczeniu trudno dostępnych miejsc i urządzeń. Każda szczotka do czyszczenia ma na celu usuwanie zabrudzeń, warto jednak dobrać odpowiednią do naszych potrzeb, ponieważ szczotki znacznie różnią się między sobą swoimi właściwościami. W przypadku szczotek marki Aricasa mówimy o bardzo wysokiej jakości wykonania i różnorodności zastosowań.

Jakie właściwości mają szczotki do czyszczenia?

Grubość włosia

Grubość włosia szczotki jest ściśle uzależniona od jej przeznaczenia. Szczotki Aricasa posiadają włosie w trzech grubościach: 0,25 mm (miękkie), 0,5 mm (półmiękkie), 0,75 mm (twarde). Do bardzo trudnych zabrudzeń lub chropowatych powierzchni wymagane jest twarde włosie, które będzie w stanie usunąć zanieczyszczenia. Z kolei do delikatnych powierzchni wystarczy miękkie włosie, a twarde jest wręcz niewskazane, aby nie porysować czyszczonych powierzchni. Włosie półmiękkie jest włosiem uniwersalnym, które może być stosowane do czyszczenia różnych powierzchni.

Długość włosia

Włosie nie może być zbyt długie, ponieważ wtedy będzie się załamywać i będzie to utrudniać usuwanie brudu, nie może być również zbyt krótkie, gdyż wtedy szorowalibyśmy podstawą szczotki, w której zatopione jest włosie, co doprowadziłoby do jego wypadania. Dlatego w szczotkach Aricasy, włosie ma różną długość zależnie od przeznaczenia danej szczotki. 

Kolor włosia

Szczotki Aricasa posiadają włosie w pięciu kolorach, co jest bardzo przydatne dla personelu sprzątającego, szczególnie w miejscach o wysokim ryzyku zakażeń krzyżowych. Kodowanie kolorystyczne pozwala na pracę konkretnymi narzędziami tylko w wyznaczonym obszarze i niweluje ryzyko używania tych samych szczotek w różnych obszarach, które są dla siebie krytycznym zagrożeniem. Niekoniecznie trzeba używać wszystkich kolorów, ponieważ wszystko zależy od ustaleń HACCP i w danym przedsiębiorstwie może wystarczyć odseparowanie od siebie dwóch czy trzech obszarów. 

Materiał wykonania

Szczotki Aricasa, jako że są to szczotki czyszczące do profesjonalnego użytku, są wykonane z polipropylenu i polibutelynu, czyli tworzyw wytrzymałych na wysokie temperatury (nawet do 130°C), wilgoć i ścieranie. Dzięki temu, że są to tworzywa nieorganiczne, jest to środowisko nieprzyjazne dla rozwoju bakterii. Ponadto szczotki są wykonane z pełnego plastiku, a nie pęcherzykowego, dzięki czemu w przypadku naruszenia jego powierzchni, szczotka nadal jest łatwa w czyszczeniu i nie staje się siedliskiem bakterii. 

Kształt

Szczotka jako narzędzie intensywnej pracy powinna być ergonomiczna i lekka i takie właśnie są szczotki marki Aricasa. Szczotki o różnych zastosowaniach posiadają różne kształty i uchwyty umożliwiające jak najłatwiejszą pracę. Ponadto niektóre szczotki posiadają możliwość czyszczenia ręcznego lub na kiju. 

Rodzaje szczotek

Szczotki można podzielić na te ręczne i mocowane na kiju. Wśród szczotek Aricasa do czyszczenia ręcznego rozróżniamy:

 • szczotki do rur
 • szczotki do butelek
 • szczotki do talerzy
 • szczotki do rąk
 • szczotki "żelazko"
 • szczotka ręczna ergonomiczna
 • szczotki z dużym kątem nachylenia włosia
 • szczotki do wielu zastosowań
Szczotka do rur Aricasa Szczotka do butelek Aricasa
Szczotka do talerzy Aricasa Szczotka do rąk Aricasa
Szczotka żelazko Aricasa Szczotka ergonomiczna Aricasa
Szczotka o dużym kącie nachylenia Aricasa Szczotka uniwersalna Aricasa

     

Wśród szczotek Aricasa do mocowania na kiju rozróżniamy:

 • szczotki do rur 
 • szczotki do trudno dostępnych miejsc
 • szczotki do podłogi
 • szczotki do zbiorników
Szczotka do rur z gwintem Aricasa Szczotka do miejsc trudnodostępnych Aricasa
Szczotka do podłóg Aricasa Szczotka do zbiorników Aricasa

 

Oprócz profesjonalnych szczotek Aricasa ma w swojej ofercie także inne akcesoria do sprzątania, jak ściągaczki, skrobaczki czy mieszadła oraz oczywiście kije do szczotek.

Procedura czyszczenia szczotek

1. Najpierw pod silnym strumieniem bieżącej wody usuwamy wszelkie widoczne zanieczyszczenia.

2. Następnie czyścimy szczotki w roztworze czyszczącym o pH 9 lub wyższym, tak aby usunąć osady chemiczne i organiczne. Do tego celu najlepiej użyć zmywarki do naczyń.

3. Po umyciu należy należy spłukać szczotki czystą wodą. 

4. Jeśli na szczotkach pojawia się osad wapienny, można go usunąć myjąc szczotki w roztworze czyszczącym o pH 5 lub mniej, a następnie spłukać pod wodą. 

5. Jeśli zachodzi taka potrzeba, szczotki można dezynfekować standardowymi środkami do dezynfekcji narzędzi i powierzchni.

6. W szczególnych przypadkach szczotki można sterylizować w autoklawie w temp. do 121°C. 

7. Po umyciu czy dezynfekcji szczotki należy odkładać w czyste wyznaczone do tego miejsca, a najlepiej wieszać na uchwytach. 

 

Ryszard Kurek


Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.