sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Toalety, jakich nie widziałeś - nowoczesne toalety publiczne w parkach Tokio

21-10-2021

Toalety w Japonii zachwycają mieszkańców i turystów odwiedzających Shibuya w Tokio. W rewolucyjnym projekcie zorganizowanym przez Nippon Foudation "Tokyo Toilet", wzięło udział 16 najlepszych twórców, w tym również światowej sławy architekci Tadao Ando i Kengo Kuma.

The Nippon Foudation-projekt "Tokyo Toilet"

The Nippon Foudation to fundacja, której główną misją jest innowacja społeczeństwa. Na swojej stronie piszą "Wierzymy, że działania wynikające ze świadomości problemów, z którymi mamy do czynienia, są punktem wyjścia do zmiany społeczeństwa jako całości". Fundacja, tworząc projekt TOKYO TOILET, postanowiła stworzyć 17 toalet w Shibuya w Tokio, które mają zachęcić do korzystania z toalet publicznych wszystkich użytkowników parków.

Toalety publiczne w Shibuya w Tokio, nie zachęcały do korzystania, łazienki kojarzone były z odczuwaniem nieprzyjemnych zapachów, wygląd samych toalet również nie zachęcał do ich odwiedzania.

The Nippon Foudation we współpracy z rządem Shibuya City postanowili stworzyć nowoczesne toalety publiczne. W projekcie wzięło udział 16 projektantów, którzy stworzyli 17 nowoczesnych toalet.

Wykorzystując, zaawansowane projekty powstały między innymi przezroczyste toalety w Japonii, których sława dotarła aż do samej Polski. Toaleta oświetlona w nocy zaprojektowana przez jednego z architektów Shigeru Ban  powstała w Mini Park Yoyogi Fukamachi, kolejna w Park Miejski Haru-no-Ogawa.

Toalety stworzone przez Shigeru Ban stały się atrakcją dla turystów, przezroczyste kibelki skonstruowane ze szklanych ścianek, pozwalają na sprawdzenie stanu toalety, przed skorzystaniem z niej. Wchodząc do środka toaleta z otwartej przeźroczystej, zamyka się i zmienia ściany na nieprzejrzyste.

Zobacz więcej porad: 5 rzeczy niezbędnych do przewijania dziecka w miejscu publicznym

Nowoczesne toalety w Japonii

Powstałe na terenie Japonii toalety publiczne wymagały od architektów dużego zaangażowania, nietypowe konstrukcje toalet i ciekawy design nadały toaletom wyjątkowego charakteru. Z myślą o użytkownikach niektóre toalety, posiadają udogodnienia takie jak:

- pokój do opieki nad dzieckiem
- pierwszeństwo dla przyszłych matek
- pierwszeństwo dla osób z małymi dziećmi
- toalety dla dzieci
- przewijak
- krzesełko dla dziecka
- urządzenie do stomii

17 toalet stworzonych przez 16 architektów

Stworzone przez 16 wybitnych architektów toalety publiczne w parkach Shibuya zachwycają swoim nietypowym wyglądem. Na zdjęciach przedstawionych jest 12 otwartych toalet.

Nowoczesne toalety w Japonii  Toalety Japońskie  Toalety - Japonia

Źródło: Photo by Satoshi Nagare


Na otwarcie czeka jeszcze pięć pozostałych toalet publicznych, otwarcie planowane jest wstępnie na 2022 rok, należą do nich:

- Sasazuka Greenway - Junko Kobayashi / Gondola Architects
- Hatagaya - UTokyo DLX Design Lab Miles Pennington
- Nishisando - Sou Fujimoto
- Urasando - Marc Newson
- Hiroo East Park - Tomohito Ushiro

Sprawdź także: Ręczniki papierowe Tork - jak wybrać materiał eksploatacyjny do łazienki?

Wysoki standard toalet publicznych

Odpowiednio dostosowane toalety publiczne, stały się ozdobami parków i atrakcjami dla odwiedzających. Toalety Japońskie zachęcają do odwiedzania i korzystania, ponieważ cechuje je wysoki standard i czystość.

Toalety sprzątane trzy razy dziennie, dodatkowo raz w miesiącu wykonywane czyszczenie i raz do roku specjalne czyszczenie, zapewniają utrzymanie wysokiego standardu. Organizowane raz w miesiącu spotkania konserwacyjne pomagają w monitorowaniu korzystania z toalet.

Autor: Katarzyna Szumska

 

Źródło:https://www.nippon-foundation.or.jp/en
https://tokyotoilet.jp/en/