sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jak zadbać o czystość powietrza w łazience?

30-09-2023

Czyste powietrze w łazience jest nie tylko przyjemne dla zmysłów, ale również kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Oto jak możemy dbać o świeżość powietrza w tej szczególnej części naszego domu:

1. Wentylacja

Dobrze zaprojektowana i działająca wentylacja to podstawa świeżego powietrza w łazience. Odprowadza ona nadmiar wilgoci, zapobiegając tym samym rozwojowi pleśni i grzybów. Regularnie wietrz pomieszczenie otwierając okno i wyłączaj ogrzewanie, uniemożliwi to rozwój pleśni. Jednak jeżeli obecna instalacja zdaje się być mało wydajna należy rozważyć instalacje wentylatora.

Rodzaje wentylacji:

a. Naturalna wentylacja - polega na wymianie powietrza przez otwory wentylacyjne lub okna. Choć jest ekonomiczna i ekologiczna, w łazienkach bez okien może być niewystarczająca.

b. Mechaniczna wentylacja - wykorzystuje wentylatory do wyciągania powietrza z pomieszczenia. Jest bardziej efektywna w usuwaniu wilgoci, ale wymaga zasilania elektrycznego.

Jak dbać o wentylację?

 • Regularnie czyść kratki wentylacyjne z kurzu i zanieczyszczeń.
 • W przypadku wentylacji mechanicznej, sprawdzaj i czyść wentylator oraz wymieniaj go, gdy zacznie działać mniej efektywnie.
 • Zachowuj równowagę – nie zamykaj drzwi i okien na stałe, ale też nie pozwól na ciągły przeciąg, który mógłby zbyt szybko wyprowadzać ciepło z łazienki.

Każdy powinien zdecydować, który sposób jest dla niego najlepszy i wypracować swój system. Trzeba pamiętać, że dbanie o czystość powietrza w łazienkach z oknem może różnić się od tego, które takowego nie posiadają. Warto pamiętać o wymianie części eksploatacyjnych, takich jak filtry w wentylatorach oraz czyszczeniu kratek z kurzu i zanieczyszczeń.

2. Rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe nie tylko dodają estetycznego uroku każdemu pomieszczeniu, ale również w naturalny sposób przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w naszych domach. W kontekście łazienki, w której panuje zazwyczaj wyższa wilgotność i często brak jest dostępu do naturalnego światła, wybór odpowiednich roślin jest kluczem do ich zdrowego wzrostu. 

Dlaczego warto mieć rośliny w łazience?

 • Naturalne oczyszczanie powietrza: Rośliny przetwarzają dwutlenek węgla na tlen, jednocześnie eliminując szkodliwe związki chemiczne obecne w powietrzu.
 • Regulacja wilgotności: Poprzez proces transpiracji, rośliny zwiększają wilgotność powietrza w pomieszczeniu, co może być korzystne w suchych klimatach.
 • Relaks: Obecność roślin w pomieszczeniu może wpływać pozytywnie na nastrój, redukując stres i zwiększając poczucie relaksu. 

Ranking roślin doniczkowych zobaczysz na naszym rośliny do łazienki .

 

3. Odświeżacze powietrza.

Chcąc zadbać o czyste powietrze w łazience musimy pamiętać o odświeżaczach, które są jednym z prostszych rozwiązań na nieprzyjemny zapach. Mają wiele zalet i niewiele wad a co za tym idzie często znajdują swoje miejsce w naszych łazienkach.

Rodzaje odświeżaczy powietrza:

 1. Spraye: Najpopularniejsze i najbardziej dostępne. Pozwalają na szybkie i skuteczne odświeżenie powietrza.
 2. Żelowe odświeżacze: Długo działające, stopniowo uwalniają zapach w miarę parowania żelu.
 3. Wkłady zapachowe do wentylatorów: Działają wtedy, gdy wentylator jest włączony, rozprowadzając zapach po całej łazience.
 4. Automatyczne odświeżacze: Urządzenia z timerem, które w regularnych odstępach czasu rozpylają zapach.
 5. Naturalne odświeżacze: Wykorzystują składniki takie jak olejki eteryczne, które nie zawierają szkodliwych chemikaliów. 

Decydując się na to rozwiązanie należy zastanowić się, który odświeżacz najlepiej przysłuży się naszej łazience. Warto uwzględnić cenę produktu oraz jego wydajność. Kolejnym ważnym aspektem jest szkodliwość, ponieważ wiele z dostępnych na rynku odświeżaczy jest niskiej jakości, odradza się kupno tanich marketowych produktów także ze względu na ich niebagatelny wpływ na środowisko.