sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Rośliny doniczkowe w łazience.

27-09-2023

Kiedy myślimy o idealnym miejscu dla naszych roślin doniczkowych, często wyobrażamy sobie jasno oświetlone parapety okienne w salonie czy sypialni. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że łazienka może stać się prawdziwym rajem dla wielu gatunków roślin. Ciepło, wilgotność i często rozproszone światło tworzą mikroklimat sprzyjający wielu gatunkom roślin. Współczesne wnętrza, gdzie natura splata się z funkcjonalnością i estetyką, coraz częściej uwzględniają w swoim projekcie zielone zakątki w łazienkach. Poniżej znajdziesz ranking pięciu najlepszych naszym zdaniem roślin doniczkowych do łazienki.

            

1.Paprotka

 

 

Paprotka (nephrolepis), zajmując pierwsze miejsce w rankingu, jest ulubienicą wielu miłośników roślin domowych, głównie za sprawą swojej zdolności do adaptacji w warunkach o wysokiej wilgotności i niewielkim nasłonecznieniu. Te cechy sprawiają, że łazienka staje się dla niej prawdziwym azylem, gdzie może prężnie rosnąć i rozkwitać. Nie tylko estetycznie upiększa wnętrze, dodając mu naturalnego charakteru i świeżości, ale również korzystnie wpływa na otoczenie, eliminując z powietrza szkodliwe substancje i toksyny. Dzięki tym właściwościom, paprotka nephrolepis jest nie tylko dekoracją, ale również praktycznym i zdrowym dodatkiem do każdego domu czy mieszkania. Jej delikatne, zielone listowie tworzy przytulną atmosferę, a zdolność do oczyszczania powietrza przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców.

 

2.Filodendron

 

Filodendron, zajmując zaszczytne drugie miejsce, to roślina, która coraz częściej zdobi nasze wnętrza, nie tylko za sprawą swojego atrakcyjnego wyglądu, ale także niezawodności i niewielkich wymagań pielęgnacyjnych. Jego elastyczność w kwestii nasłonecznienia sprawia, że bez trudu odnajduje się zarówno w łazienkach zdominowanych przez cień, jak i tych bardziej nasłonecznionych. Dodatkowo, filodendron nie wymaga specjalistycznych nawozów ani częstego podlewania, co czyni go idealnym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z hodowlą roślin lub dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na ich pielęgnację. Jego efektowne, duże liście dodają wnętrzu egzotycznego charakteru, a różnorodność gatunków i odmian pozwala na dopasowanie do indywidualnych upodobań każdego miłośnika zieleni.

 

3.Aloes

 

Na trzecim miejscu w zestawieniu króluje aloes, który posiadawiele zastosowań. Jego piękno wyraża się w charakterystycznych, mięsistych liściach, które mogą stanowić dekoracyjny element każdej łazienki. Choć aloes jest rośliną preferującą suchsze warunki, zdolność do magazynowania wody w liściach pozwala mu na efektywne funkcjonowanie również w wilgotniejszych środowiskach, takich jak łazienka. Kluczowe dla jego rozwoju jest jednak zapewnienie odpowiedniej ilości światła, co umożliwi mu nie tylko prawidłowy wzrost, ale również może przyczynić się do intensyfikacji jego właściwości leczniczych. Aloes zaleca się do łazienek z oknem.

 

4.Bambus

 

Czwarte miejsce w zestawieniu to pozycja, której nie można lekceważyć, a zajmuje je tutaj bambus. Ta roślina, choć nieco wymagająca, może przynieść do łazienki nie tylko nutkę egzotyki, ale również świeżość i harmonię. Bambus w doniczce z powodzeniem może stać się głównym elementem dekoracyjnym pomieszczenia, wprowadzając do niego orientalny klimat i uczucie spokoju. Aby bambus cieszył oko swoim zdrowym wyglądem, należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach pielęgnacji. Odpowiednia ilość światła jest kluczowa dla jego rozwoju, a regularne podlewanie zapewni mu niezbędne nawodnienie i pozwoli uniknąć wysychania.

 

5.Skrzydłokwiat

 

Skrzydłokwiat, mimo że zajmuje ostatnie miejsce w zestawieniu, wcale nie oznacza to, że jest mniej wartościowy. Znany również jako Spathiphyllum, jest rośliną, która nie tylko zadowoli oko swoim urokiem i delikatnymi, białymi kwiatami, ale również przyniesie korzyści zdrowotne dla domowników. Jest bowiem jednym z najbardziej efektywnych naturalnych oczyszczaczy powietrza, który potrafi eliminować z otoczenia różnego rodzaju szkodliwe związki chemiczne, takie jak formaldehyd czy benzen, co przyczynia się do tworzenia zdrowszego i bezpieczniejszego środowiska w naszych domach.