sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Czy myjemy ręce po skorzystaniu z toalety? Najnowsze badania.

11-10-2018

Mycie rąk zapobiega przenoszeniu groźnych chorób zakaźnych

 

15 Października 2018 roku, przypada dziesiąta rocznica Światowego Dnia Mycia Rąk. Dokładnie 10 lat przed tym dniem, święto zostało ustanowione przez ONZ, aby uświadamiać ludzi na temat wagi mycia rąk. Rok 2008 był ochrzczony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Warunków Sanitarnych, a do promocji mycia rąk, corocznie włącza się również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz wiele innych mniejszych i większych organizacji. 

 

Dlaczego powołano światowy dzień mycia rąk?

Niestety taka oczywista czynność jak mycie rąk, nie jest wcale taka oczywista dla wszystkich, a z kolei w niektórych miejscach na ziemi, częste mycie rąk nie jest proste ze względu na trudne warunki sanitarne. Nie mycie rąk, we wcześniejszych latach przyczyniało się do śmierci 3,5 miliona dzieci rocznie (dane z 2012 roku), które nie ukończyły nawet pięciu lat. Głównymi przyczynami śmierci były biegunka i infekcje górnych dróg oddechowych. Na szczęście, ta liczba w czasie czterech lat (2012 - 2016) zmalała do 2 mln dzieci rocznie, choć oczywiści wciąż są to bardzo smutne statystyki. 

Światowy Dzień Mycia Rąk został powołany, aby uświadamiać społeczeństwo, a w szczególności kraje trzeciego świata, o zgubnych skutkach nie mycia rąk. Ponadto, aby lepiej monitorować i badać, jak wyglądają statystyki dotyczące mycia rąk na świecie i aby dowiedzieć się, co można zrobić, aby te statystyki poprawić.

 

Działania podejmowane, aby polepszyć statystki mycia rąk

Podejmowanych jest wiele działań, mających na celu uświadamianie dzieci i dorosłych, jak poprawnie myć ręce i jak jest to ważne dla ochrony zdrowia i życia. Organizuje się akcje w szkołach, które pomagają dzieciom i ich rodzicom, zdobyć i zrozumieć tą wiedzę, tak aby mogli przekazać ją innym. UNICEF, w krajach biedniejszych, pomaga budować ujęcia wody i sanitariaty.

W obchodach pierwszego Światowego Dnia Mycia Rąk wzięło udział ponad 200 milionów dzieci z całego świata. Od tamtego czasu, ponad 70 krajów, które biorą udział w obchodach, organizuje akcje na poziomie narodowym, współpracując z organizacjami rządowymi i charytatywnymi. Do akcji włączają się również duże światowe firmy z sektora sanitarno-higienicznego. 

 

Mycie rąk po skorzystaniu z toalety publicznej

Z badań przeprowadzonych przez firmę KATRIN wynika, że między 2015 a 2017 rokiem, liczba osób w Polsce, które myją ręce po skorzystaniu z toalety publicznej, spadła o 5%. Nie mniej jednak, nie jest u nas aż tak źle, ponieważ z poniższych statystyk wynika również, że jest to wynik najlepszy wśród przebadanych krajów. 

 

Statystyki mycia rąk po skorzystaniu z toalety publicznej

 

Mycie rąk, po skorzystaniu z toalety publicznej, jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i życia. Wiele chorób zakaźnych przenosi się poprzez zwykłe podanie dłoni lub dotykanie przedmiotów, które wcześniej trzymał ktoś inny jak np. klamki, poręcze, monitory dotykowe, przyciski. Ponadto, 80% wszystkich infekcji rozprzestrzenia się przez kontakt dłoni, dlatego tak ważne jest, aby często myć ręce. 

 

Kiedy powinno się myć ręce?

W ciągu dnia, nasze dłonie dotykają niezliczonej liczby przedmiotów, której z kolei przed nami dotykała niezliczona ilość ludzi. Przebywając w przestrzeni publicznej, obcujemy z miejscami, które wcale nie wyglądają na brudne, a jednak takie są. Bakterie, grzyby i wirusy nie są widoczne gołym okiem i właśnie dlatego, powinniśmy myć ręce, nawet wtedy, gdy wydają nam się czyste. Ręce powinno się myć zawsze:

  • przed jedzeniem
  • przed przygotowaniem posiłku
  • po skorzystaniu z toalety (zarówno w domu jak i w miejscach publicznych)
  • po powrocie do domu
  • po wycieraniu nosa lub kichaniu (jakby nie patrzeć, kichamy najczęściej w dłonie)
  • po zabawie ze zwierzętami
  • po wyrzucaniu śmieci
  • kiedy dłonie są ewidentnie brudne

Poprawne mycie rąk chroni zdrowie i życie


Najprostszy schemat mycia rąk

Według WHO, aby skutecznie umyć ręce wystarczy woda, mydło i papierowy ręcznik. Woda, najlepiej aby była ciepła, lecz nie musi być gorąca. Mydło w płynie jest jednak bardziej higieniczne od mydła w kostce, a co do papierowych ręczników, to według najnowszych badań uchodzą za bardziej higieniczne rozwiązanie od suszarek do rąk. 

Aby poprawnie umyć ręce, należy na początku opłukać je pod wodą, a następnie nanieść na nie mydło i dokładnie rozprowadzić po całej powierzchni dłoni. Należy pamiętać o miejscach między palcami, nadgarstkach i o wierzchach dłoni. Gdy już rozprowadzimy mydło, dokładnie spłukujemy dłonie pod ciepłą wodą. Po umyciu rąk, musimy je starannie osuszyć ręcznikiem papierowym lub w inny sposób. Jednak tylko ręcznik papierowy, gwarantuje mechaniczne usunięcie pozostałości zarazków. 

 

Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.