sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Suszarka do rąk czy ręczniki papierowe? Poradnik zakupowy

04-04-2016

Ręcznik papierowy do rąkObecnie panujące trendy zachęcają do ograniczania bieżących wydatków nie tylko ze względów finansowych, ale również z troski o przyrodę. Co zatem wybrać – elektryczne suszarki do rąk czy ręczniki papierowe? Jedne i drugie są wytwarzane przez człowieka i wpływają na środowisko naturalne, mniej lub bardziej negatywnie. Pozostają zatem dwa rozwiązania: wybrać najbardziej ekologiczne z dostępnych rozwiązań albo... wycierać ręce we własne spodnie.


Spis treści:
1. Emisja dwutlenku węgla i zużycie energii
2. Odpady
3. Higiena suszenia rąk
4. Podsumowanie

Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności za środowisko naturalne i konsekwencji naszych działań, zarówno tych o dużym zasięgu (np. w dużych zakładach produkcyjnych), jak i tych na mniejszą skalę – w małych firmach czy gospodarstwach domowych. Hasło „Go Green”, czyli „działaj ekologicznie”, zaczęto traktować serio, producenci prześcigają się w ekorozwiązaniach.

Suszenie rąk jest równie ważnym elementem co ich mycie. Na wilgotnych ciepłych dłoniach drobnoustroje namnażają się znacznie szybciej niż na suchych. Dlatego suszenie rąk jest nierozweralnym elementem ich mycia. Zanim odpowiemy sobie na pytanie, który sposób suszenia rąk w toaletach publicznych jest lepszy, należy rozważyć kilka problemów. Najważniejsze z nich to emisja dwutlenku węgla, zużycie energii i gospodarowanie odpadami. Warto poruszyć również kwestię higieny.

Wytwórcy ręczników papierowych zapewniają, że są one ekologiczne, ponieważ do ich produkcji używają makulatury. Z kolei producenci suszarek do rąk optymalizują poziom mocy i efektywność suszenia, dzięki czemu suszarki są bardziej przyjazne dla środowiska.

Opublikowano wiele badań na temat tego, które z rozwiązań jest lepsze. Dociekliwy czytelnik może mieć mętlik w głowie, bowiem sięgając po kolejny tekst otrzymuje sprzeczne informacje. Jedne wyniki badań przechylają szalę na korzyść jednorazowych ręczników, inne na korzyść elektrycznych suszarek do rąk. Z czego to wynika? Wiele badań zostało zleconych przez konkretnych producentów ręczników lub suszarek. My postaramy się przedstawić najważniejsze aspekty dostępnych rozwiązań do suszenia rąk.
 
Suszarka do rąk kieszeniowa 

Emisja dwutlenku węgla i zużycie energii


Przeciwnicy stosowania ręczników papierowych wskazują na znacznie większą niż w przypadku suszarek do rąk emisję dwutlenku węgla na każdym etapie ich istnienia – podczas ich produkcji, dostarczania do magazynów i dalej do klientów oraz na etapie końcowym, czyli w czasie utylizowania. Ręczniki jednorazowe regularnie zużywają się, zatem jest to proces powtarzalny.

Ilość wyprodukowanego dwutlenku węgla na jeden listek bywa różna w zależności od danego ręcznika – jego gramatury, rozmiaru, wykorzystanych do produkcji materiałów (np. makulatura, celuloza, połącznie makulatury i celulozy) itd. Wszystko to wpływa na ilość ręczników potrzebnych do wysuszenia rąk – szacuje się, że w zależności od jakości ręcznika jedna osoba zużywa 1,5-2 sztuk. Na wyprodukowanie jednego ręcznika z makulatury potrzeba 0,04 kWh, a ręcznika z nowych materiałów 0,07 kWh. Przyjrzyjmy się szacunkom, ile CO2 produkujemy dodatkowo, na każdym z powyższych etapów na jeden ręcznik papierowy:
 
  • worek na śmieci = 0,3 g CO2
  • transport = 5,3 g CO2
  • unieszkodliwianie odpadów na wysypiskach = 24,7 g CO2
 
Łącznie na jeden ręcznik wychodzi ponad 30 g dwutlenku węgla oprócz ręcznika. Z kolei w przypadku suszarek do rąk istnieje wiele ich typów, zatem ciężko jednoznacznie wskazać, ile dokładnie produkują CO2. Suszarki nowej generacji potrafią wysuszyć ręce przy użyciu niskiej mocy w zaledwie 7-15 sekund. Tańszym suszarkom o wyżej mocy może to zająć ok. 25-30 sekund. Uśredniając jednak suszarka, która zużywa 0,02-0,08 kWh, produkuje podczas jednego suszenia od 21-85 g dwutlenku węgla.

Należy wziąć pod uwagę również fakt, iż zanim suszarka trafi do naszej łazienki, muszą być wyprodukowane elementy składowe wykonane ze stali, miedzi, aluminium, tworzywa sztucznego i innych materiałów. Przy ich wytwarzaniu mamy do czynienia z emisją CO2,jednak należy pamiętać, że dana suszarka do rąk służy kilka lat. Przy produkcji papieru również powstają czynniki wpływające negatywnie na środowisko naturalne. Związki chemiczne, toksyczne odpady i produkty uboczne odkładają się w środowisku i przyczyniają się do chorób wśród ludzi i zwierząt, wylesienia oraz zużycia wody. Jak temu zaradzać?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jak np. wiatr czy energia słoneczna minimalizuje negatywny wpływ na środowisko i rzecz jasna jest bardziej ekologiczne niż korzystanie z nieodnawialnych źródeł energii, jak np. węgiel, ropa, gaz. Rozsądne gospodarowanie zasobami wodnymi i leśnymi, a także odpowiedzialna polityka zakładów produkcyjnych także odgrywa znaczącą rolę. Producenci unowocześniają swoje produkty, zwiększają ich wydajność, obniżają koszty i wybierają proekologiczne rozwiązania.
 

Odpady

Ekologiczna toaleta publiczna

Używanie ręczników papierowych wiążę się z generowaniem odpadów. Co prawda ręczniki papierowe produkowane są często z makulatury, jednakże ich życie zazwyczaj kończy się w momencie ich zastosowania. Rzadko zdarza się, by podlegały ponownemu recyclingowi. Jako materiał „skażony” trafiają na wysypisko śmieci lub spalarni. Można by je kompostować na wysokojakościowy nawóz, jednakże to wymagałoby dodatkowych czynności. Poza tym stosowanie ręczników wymaga dokupienia podajników do ręczników papierowych oraz koszy na odpady, a także częstszego sprzątania pomieszczeń, używania worków na śmieci i stosowania środków czyszczących, które przechowywane są w jednorazowych plastikowych pojemnikach, a to generuje kolejne śmieci do przetworzenia. Drugą stroną medalu jest fakt, iż same ręczniki łatwo się rozkładają.

Z kolei elementy budowy suszarek do rąk są bardziej kłopotliwymi odpadami i mogą upłynąć setki lat zanim plastikowe i metalowe części suszarek znikną z powierzchni ziemi. W tym miejscu ważna jest proekologiczna gospodarka odpadami. Warto także nadmienić, że suszarki do rąk mają długą żywotność – długość życia suszarki do rąk w zależności od modelu może wynosić nawet 10 lat. Suszarka, która nie nadaje się już do użytku, powinna zostać w odpowiedni sposób zutylizowana. Kraje europejskie starają się panować nad odpadami. WEEE 2002/96/EC (ang. Waste of Electrical and Electronic Equipment) to dyrektywa Unii Europejskiej przyjęta w 2003 roku, której celem jest minimalizowanie negatywnych wpływów na środowisko wywoływanych przez odpady elektroniczne.


Higiena suszenia rąk

Nawet w dobrze utrzymanej toalecie kumulują się skupiska bakterii. Które zatem rozwiązanie zapewni maksimum higieny? Ręczniki papierowe dozowane z podajników do ręczników papierowych uważane są za rozwiązanie najlepsze pod względem higienicznym. Ręczniki w dozowniku mają ograniczony kontakt ze środowiskiem zewnętrznym – bywają bezdotykowe dozowniki ręczników papierowych, które dozują ręczniki w taki sposób, że dany użytkownik dotyka wyłącznie swojego ręcznika.

Sprawa suszarek jest nieco bardziej skompilkowana. Jak już wspomnieliśmy w powietrzu w toaletach, gdzie często panują ciepłe i wilgotne warunki, mogą kumulować się większe ilości bakterii, w szczególności, gdy toaleta nie jest podzielona na dwa pomieszczenia: z kabinami WC i z umywalkami. Suszarki suszą dłonie powietrzem zasysanym z pomieszczenia, w którym są używane. Do niedawna panowało przeświadczenie, że tym samym mogą przenosić bakterie z zewnątrz na właśnie umyte dłonie. Na ciele człowieka jednakże także bytuje mnóstwo różnorodnych mikroorganizmów. Ponadto suszarki podgrzewające powietrze niszą drobnoustroje w wysokiej temperaturze, a najnowsze suszarki wyposażone są w filtry, które oczyszczają powietrze, którym osuszane są dłonie i ciało. Odpowiednia suszarka do rąk może zatem być równie higieniczna, co papierowe ręczniki do rąk.

Podsumowanie

Nie można uciec przed postępem cywylizacyjnym, można jednak być świadomym konsumentem i dokonywać przemyślanych wyborów. Analizując emisję CO2, zużycie energii, generowanie odpadów i inne czynniki wniosek wydaje się być jednoznaczny. Suszarki do rąk najczęściej wygrywają z ręcznikami papierowymi, w szczególności w toaletach o dużym natężeniu ruchu, jednak zwycięstwo to nie jest 100%. Tańsze suszarki produkowane starszymi technologiami, emitujące ciepłe powietrze, suszące dłużej nie są tak wydajne i ekologiczne jak suszarki nowej generacji. Warto więc zainwestować więcej i kupić lepszą, bardziej ekonomiczną suszarkę. Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że są miejsca, w których stosowanie elektrycznych suszarek do rąk nie jest możliwe. Papierowe ręczniki do rąk są niezastąpione, np. w gabinetach stomatologicznych, lekarskich i kosmetycznych, w gastronomii i innych miejscach. Papierowe czyściwa stanowią także podstawę wyposażenia niektórych zakładów produkcyjnych i usługowych.

Reasumując, gdy stajemy przed wyborem: elektryczna suszarka do rąk czy papierowe ręczniki do rąk, należy zastanowić się nie tylko, które rozwiązanie jest najbardziej przyjazne dla środowiska, ale również jaka jest specyfika naszej działalności i tym samym jakie są indywidualne potrzeby. 

Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.