sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Suszarka do rąk czy ręczniki papierowe – co jest bardziej higieniczne?

04-11-2020

Różnica w wydajności suszarek do rąk i jednorazowych ręczników łazienkowych

O skutecznym myciu rąk mówi się obecnie znacznie więcej i częściej niż kiedykolwiek. Jednak wydaje się, że wciąż niewystarczająco porusza się tematykę ich właściwego suszenia, która przecież jest równie ważna! Wilgotne środowisko sprzyja bowiem rozwojowi drobnoustrojów. W domu zwykle stosuje się miękki ręcznik. A czym posłużyć się w przestrzeni publicznej? Najpopularniejsze są ręczniki papierowe i suszarki do rąk. Sprawdź, co jest bardziej higieniczne.

 

Ręczniki papierowe – klasyczny sposób na osuszenie dłoni

Ręczniki papierowe to jedno z najprostszych rozwiązań pozwalających na błyskawiczne usunięcie nadmiaru wody ze świeżo umytych dłoni. W założeniu są higieniczne, ponieważ używa się ich tylko jeden raz, a następnie wyrzuca do kosza. Poza tym sama czynność fizycznego wycierania pozwala zebrać ze skóry nie tylko wilgoć, ale również ewentualne pozostałości pewnych zanieczyszczeń czy drobnoustrojów. Ponadto ręczniki papierowe ceni się za wygodę stosowania i wielofunkcyjność – mogą przecież służyć nie tylko do wycierania rąk, ale również twarzy, ubrań czy rozmaitych powierzchni.

Nie znaczy to jednak, że takie rozwiązanie jest pozbawione wad. W praktyce, stosując ręczniki papierowe, nie zawsze udaje się zachować odpowiednią higienę. Aby było to możliwe w toalecie publicznej, konieczne jest:

Ponadto podajniki na ręczniki papierowe umieszczane w łazienkach zawsze generują sporą ilość odpadów – szczególnie, że niewiele osób przykłada wagę do ich oszczędzania. Zazwyczaj materiał, z którego są zrobione, nie podlegają też recyklingowi (z wyjątkiem specjalnych gatunków biodegradowalnych). Ponadto pewnym problemem może być zapewnienie stałej dostępności ręczników w toalecie, a gdy ich zabraknie, odwiedzającym nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z własnych chusteczek lub opuścić łazienkę z mokrymi dłońmi.

 

Suszarki do rąk – nowocześniejsze, ale czy lepsze?

Pojawienie się suszarek do rąk stosujących ciepłe powietrze sprawiło, że w wielu miejscach pożegnano ręczniki papierowe, a wraz z nimi spore ilości odpadów. Nie da się ukryć, że pod tym względem suszarki wydają się znacznie bardziej ekologiczne, choć z drugiej strony do działania potrzebują energii elektrycznej. Są jednak coraz częściej energooszczędne, a rozwój technologii pozwalających na pozyskanie prądu ze źródeł odnawialnych dodatkowo sprzyja środowisku.

Większość urządzeń tego typu działa bezdotykowo, co korzystnie wpływa na zachowanie higieny, ponieważ to właśnie obudowa jest miejscem, w którym zbiera się najwięcej bakterii. Dzięki braku konieczności dotykania automatu można bezpiecznie i wygodnie wysuszyć ręce po ich umyciu. Niektóre z prowadzonych na ten temat badań wskazują jednak, że tradycyjne suszarki na ciepłe powietrze mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania drobnoustrojów. Dopiero gdy rozgrzewają się do wystarczająco wysokiej temperatury, mogą skutecznie zabijać bakterie. Z tego powodu coraz częściej odchodzi się od tych rozwiązań, stawiając na znacznie nowocześniejsze suszarki kieszeniowe.

 

Suszarki kieszeniowe – stuprocentowa higiena

Obecnie to właśnie suszarki kieszeniowe uznaje się za najbardziej higieniczną metodę suszenia dłoni w miejscach publicznych. Tego typu sprzęt wytwarza chłodne powietrze pod wysokim ciśnieniem, przez co dosłownie zdmuchuje wodę ze skóry w zaledwie kilka sekund. Dzięki temu jego użytkowanie jest wygodne, a jednocześnie bardziej ekonomiczne.

Większość nowoczesnych suszarek kieszeniowych ma zamontowane filtry HEPA, które zatrzymują ponad 99% bakterii, wirusów i grzybów. To zaś oznacza, że wydmuchiwane przez urządzenie powietrze jest niemal zawsze całkowicie pozbawione drobnoustrojów. Nadmuch włącza się automatycznie po wsunięciu dłoni w szczelinę urządzenia, co oznacza, że cała procedura odbywa się bezdotykowo. To właśnie dlatego ta metoda uważana jest za najbardziej higieniczną.

 

Papier czy suszarka – co wybrać?

Według aktualnych doniesień suszarki kieszeniowe są najbardziej higienicznym wyborem do publicznej toalety, jednak nie oznacza to, że korzystanie z ręczników papierowych lub tradycyjnej suszarki na ciepłe powietrze jest szkodliwe. Wystarczy wybrać odpowiednie wyposażenie i zadbać o jego prawidłową eksploatację, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom korzystającym z łazienki.

 

Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.