sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Rodzaje mopów sznurkowych. Jaki mop wybrać?

09-01-2019

Rodzaje mopów do podłogi

Może się wydawać, że mop to mop i nie ma się nad czym rozwodzić. A jednak mop mopowi nierówny i nawet tylko w obrębie mopów sznurkowych występują różnice. Odmienne właściwości i specyfikacje mopów, mają wpływ na to, w jaki sposób będziemy ich używać oraz przy jakich pracach. Od tego, czy używamy do sprzątania odpowiednich mopów, zależeć będzie szybkość naszej pracy oraz jej jakość. Z mopem nieprzystosowanym do danej pracy, będziemy sprzątać wolniej, a podłoga i tak nie będzie tak czysta jak powinna.

 

Jakie mopy sznurkowe rozróżniamy?

Mopy z porozcinanymi końcówkami

Ten rodzaj mopów należy do najtańszych i jest dość często spotykany. Takie mopy ze względu na specyficzne końcówki nie mogą być prane, dlatego też czasami używa się ich aż do bardzo mocnego zabrudzenia i wyrzuca. Dobrze absorbują płyny, ale ilość wody, którą mogą wchłonąć jest mniejsza niż w przypadku innych mopów. 

    Mop sznurkowy bawełniany   Mop sznurkowy typu cut end

 

Mopy sznurkowe zapętlone

Mopem z zapętlonymi sznurkami wyczyścimy większą powierzchnię aniżeli mopem z porozcinanymi końcówkami. Takie mopy dość dobrze chłoną wodę, a zarazem mogą wchłonąć sporą ilość wody. Są również trwałe i można prać je w pralce, chyba że producent podaje inaczej (czasami tak jest w przypadku mopów bawełnianych). 

Mop sznurkowy Kentucky 400 g

 

Mopy z mikrofibry

Mikrofibra (również: mikrofaza) to syntetyczne włókna produkowane z poliestru i poliamidu. Świetnie chwytają zanieczyszczenia i nie rozprzestrzeniają ich podczas mycia podłogi. Mopy z mikrofibry uchodzą za najbardziej sanitarne. Mop z mikrofibry jest w stanie wchłonąć nawet 7 razy tyle ile sam waży, czyli jeśli mop waży 300 g to powinien wchłonąć  nawet 2 litry wody. Mopy z mikrofibry - o ile są dobrej jakości - mogą być prane nawet 500 razy i wciąż nie powinny niszczeć. Kolejną ich zaletą jest to, że są hipoalergiczne, a czasami nawet antybakteryjne o ile mają specjalne domieszki. Ostatnią nie mniej ważną zaletą mopów z mikrofazy jest to, że są bezpieczne dla mytych powierzchni tzn. nie powodują rys i innych uszkodzeń. 

 

 

Mop z mikrofibry Vileda   Mop sznurkowy z mikrofazy Vileda

 

 

Jakie właściwości mają mopy sznurkowe?

Jakość tkania 
W przypadku mopów tkanych, liczba włókien, która została użyta do stworzenia jednej przędzy, ma znaczący wpływ na chłonność mopa oraz jego wytrzymałość. Za ilością musi jednak iść również jakość, bo duża ilość słabych jakościowo włókien jest gorszym wyborem niż mniejsza ilość, ale dobrych jakościowo. Porządne włókna nie będą się strzępić, będą lepiej chłonąć wodę i dłużej zachowają kolor. 

Chłonność płynów
Ilość płynów, jakie może wchłonąć mop jest powiązana z wielkością mopa, jego gramaturą i rodzajem włókien. Im mop ma większą ilość zapętlonych czy też nie sznurków i im są one grubsze oraz cięższe, tym więcej wody mop wchłonie. Niestety jeszcze jednostronnie nie stwierdzono, czy bardziej chłonne są włókna z mikrofibry czy bawełniane ponieważ mikrofibry różnią się składem a bawełna bawełnie też nierówna. 

Mocowanie
Mopy mogą być mocowane na kilka różnych sposobów, a najczęstszymi z nich są:
- mocowanie poprzez wkręcany trzpień
- mocowanie poprzez przełożenie mopa przez pół przez stalowy drut, gdzie mop na środku ma pasek materiału
- mocowanie poprzez nałożenie mopa na salowy drut, gdzie mop na samej górze ma wąską szparę w materiale

Antybakteryjność
Niektóre mopy posiadają w swoich włóknach dodatki antybakteryjne, które spowalniają ich degradację poprzez zapobieganie rozwojowi bakterii, pleśni i drożdży. Dodatkową zaletą takich mopów jest to, że nie śmierdzą. 

 

Jak dbać o mopy sznurkowe?

  • przed myciem podłogi należy porządnie przepłukać mop pod gorącą wodą, aby pozbyć się zanieczyszczeń
  • nie należy obracać mopa w wyżymaczce, aby uniknąć strzępienia się włókien
  • po umyciu podłogi należy zanurzyć mop w gorącej wodzie na 10 minut, a następnie go wycisnąć
  • nie wolno pozostawiać mopa w brudnej wodzie na długi czas
  •  jeśli jest taka możliwość, mopy powinny być zawieszone 
  • pranie mopów w odpowiednich warunkach zapobiega zarazkom i utrzymuje je w dobrej kondycji
  • w stosunku do mopów z mikrofibry nie powinno się stosować wybielaczy, za to można stosować środki do usuwania pleśni

 

Ryszard Kurek


Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.