sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Przewodnik po workach na śmieci

21-01-2019

Przewodnik po workach na śmieci

 

Wybór odpowiednich worków na śmieci może i nie jest równie ważny co wybór samochodu, ale gdy prowadzimy biznes w którym generuje się dużą ilość śmieci, to warto jest poświęcić na to chwilę, aby później nie zbierać śmieci z podłogi. Odpowiednie worki to nie tylko lepsza ergonomia pracy ale również oszczędność pieniędzy i aspekty proekologiczne. Z kolei w miejscach o wysokim poziomie higieny, odpowiednie worki pomagają utrzymywać w ryzach zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się bakterii. 

 

Różnice pomiędzy workami HDPE a LDPE

Worki na śmieci najczęściej produkowane są z polietylenu o różnych gęstościach. Tworzywo HDPE to polietylen o wysokiej gęstości i worki, które są z niego wykonane są cienkie oraz dość odporne na rozdarcia, jednak słabo rozciągliwe. Z kolei tworzywo LDPE to polietylen o niskiej gęstości i worki na śmieci LDPE są grubsze i mocno rozciągliwe co czyni je bardziej odpornymi na rozdarcia nawet w stosunku do ostrych przedmiotów. 

Worki HDPE lepiej sprawdzają się w łazienkach, gdzie odpady nie są zbyt ciężkie, a w szczególności do koszy na ręczniki papierowe. Generalnie zalecane są do miejsc, gdzie odpady nie są zbyt ciężkie oraz nie wyrzuca się ostrych przedmiotów. Worki LDPE doskonale nadają się na kuchnie, gdzie nawet niepełny worek odpadów może być bardzo ciężki. Ponadto na kuchni oprócz resztek jedzenia wyrzuca się też inne przedmioty, które mogą uszkodzić cienki worek. 

 

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze worków na śmieci?


Jaki ciężar będą musiały utrzymać worki?

Tak jak pisaliśmy wcześniej worki LDPE są znacznie wytrzymalsze od worków HDPE i dlatego są polecane do miejsc, gdzie odpady bywają ciężkie jak np. na kuchniach lub w zakładach przemysłowych.

Jakie odpady będą wyrzucane do śmieci?

Podstawowa kwestia jest taka, czy będą wyrzucane odpady o ostrych krawędziach bo jeśli tak to koniecznie musimy kupić worki LDPE. W przypadku koszy sanitarnych, do których wyrzucane są odpady higieniczne lub też laboratoryjne, producenci koszy często oferują dedykowane worki, które mają określoną pojemność, kształt i specjalne zamknięcie np. strunowe. 

Jaka jest pojemność kosza?

Pojemność worka powinna być możliwie zbliżona do pojemności kosza, do którego wkładamy worek. W innym wypadku albo niedostatecznie wykorzystujemy worki bo z kosza się i tak wysypuje albo tracimy na tym, że moglibyśmy rzadziej wyrzucać śmieci a nie mamy dostatecznie dużego worka. 

W jakim miejscu stoją kosze i jaką drogę pokonują worki zanim zostaną wyrzucone?

W miejscach takich jak hotele, restauracje i inne przybytki nastawione na komfort gości czy klientów, ważne jest aby goście w miarę możliwości byli jak najmniej narażeni na oglądanie śmieci. Dlatego to kiedy i jak są wyrzucane śmieci w takich miejscach jest jasno określone i ma na celu wyrzucenie śmieci tak, aby goście nawet tego nie widzieli. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe dlatego podstawą jest, aby były to worki czarne i mocne, tak żeby nie było widać jakie odpady się w nich znajdują oraz żeby w żadnym wypadku worek się nie rozerwał. 

Segregujemy czy nie?

Nie wszędzie obowiązuje dokładna segregacja śmieci toteż nie zawsze muszą stać obok siebie cztery kosze, z czego każdy na inny rodzaj odpadów. Jednak w miejscach, w których wiemy że np. będą wyrzucane same papiery lub same butelki plastikowe warto zaopatrzyć się w kolorowe worki, które ułatwiają personelowi sprzątającemu prawidłową segregację śmieci. 

 

Ryszard Kurek


Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.