sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Oczyszczacz powietrza – czy warto w niego zainwestować?

13-05-2021

Z pewnością wiesz, jak istotnym problemem, zwłaszcza w dużych miastach, jest smog i rosnące zanieczyszczenie powietrza. Choć nie widać ich gołym okiem, w ogromnym stopniu przekładają się na pogorszenie jakości życia, powodując podrażnienie układu oddechowego, oczu i błon śluzowych. Zanieczyszczone powietrze przyczynia się także do powstawania chorób sercowo-naczyniowych. Może powodować bóle głowy i ingerować w nasz ośrodkowy układ nerwowy. Remedium na te problemy jest oczyszczacz powietrza. Podpowiadamy najlepsze rozwiązania z oferty sklepu OLE.pl.

Dlaczego oczyszczacze powietrza są tak istotne?

Obecnie większość ludzi wykonuje swoje obowiązki służbowe w biurach lub w domach. Wpływ na to ma nie tylko struktura rynku pracy, ale także pandemia wirusa SARS-CoV-2, w wyniku której wielu pracowników przeszło na tryb pracy zdalnej.

W każdym pomieszczeniu zamkniętym powietrze pełne jest kurzu, pyłków roślin, smogu, wirusów, roztoczy i zarodników grzybni, które są potencjalnym, silnym alergenem i czynnikiem chorobotwórczym. Wybór wydajnego oczyszczacza i nawilżacza powietrza pozwoli jednak na usunięcie niemal stu procent szkodliwych cząsteczek.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Każdy sprzęt tego typu działa w oparciu o zestaw filtrów o zróżnicowanej przepustowości. Zadaniem każdego filtra do oczyszczacza powietrza jest eliminacja określonego rodzaju zagrożenia. Liczba etapów oczyszczania powietrza może wynosić od jednego (w tanich oczyszczaczach powietrza) do kilku.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem firmy Warmtec oferuje aż osiem etapów usuwania szkodliwych związków, począwszy od etapu wstępnego. Dodatkowo został wyposażony w wydajny nawilżacz powietrza oraz lampę UV. Urządzenie może pracować w kilku trybach pracy: manualnym, automatycznym i nocnym.

Sercem opisywanego sprzętu najczęściej są dwa rodzaje filtrów – HEPA (High Efficiency Particulate Air) oraz drugi, wykonany z węgla aktywowanego. Poszczególne rodzaje filtrów powietrza do domu mogą występować w kilku klasach, w zależności od skuteczności działania.

Powietrze krążące w pomieszczeniu jest odfiltrowywane przez urządzenie, które pochłania szkodliwe substancje.

Oczyszczacz powietrza dla alergika. Jaki wybrać?

Jeżeli cierpimy na alergię, dobrym wyborem będzie zakup oczyszczacza powietrza z jonizatorem. Podczas jego działania powstają tzw. klastry jonowe, które łatwiej penetrują przestrzeń w pomieszczeniu, a także skutecznie neutralizują wirusy, bakterie i alergeny dzięki rodnikom hydroksylowym, które niszczą strukturę drobnoustrojów. W taki sposób działa m.in. model Warmtec AP168W. W tym przypadku wydajność jonizatora to 10 mln/cm3.

Pora jesienno-zimowa to czas, kiedy we wnętrzu pomieszczeń powietrze jest bardzo wysuszone i ciepłe, co dodatkowo zwiększa dyskomfort i powoduje obniżenie koncentracji i samopoczucia. W takiej sytuacji lepszym pomysłem może okazać się zakup oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania.

Zwiększanie wilgotności powietrza może polegać na emisji ultradźwięków. Wprawiona w ruch membrana podrzuca w powietrze cząsteczki wody, które opadają w postaci mgiełki. Drugą metodą jest parowanie wykorzystująca matę ewaporacyjną, która pobiera wodę z pojemnika i oddaje go do strumienia czystego powietrza wypuszczanego w przestrzeń. W ofercie naszego sklepu posiadamy filtry nawilżające do urządzeń marki Warmtec.

Połączenie oczyszczacz – nawilżacz powietrza to bardzo często spotykane rozwiązanie, zwłaszcza w nieco droższych modelach. Musimy pamiętać tylko o tym, aby co jakiś czas sprawdzić poziom wody w zbiorniku. Urządzenie jest w stanie wykorzystywać tylko te zasoby, które ma do dyspozycji.

Rodzaje filtrów do oczyszczacza powietrza

Aby jak najskuteczniej usunąć zanieczyszczenia powietrza, sprzęt powinien być wyposażony w kilka rodzajów zabezpieczeń.

Pierwszy etap uzdatniania otoczenia następuje w filtrze wstępnym. Jego zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń o największych rozmiarach, jak włosy, sierść lub kurz. Jeżeli zależy nam głównie na eliminacji takich zanieczyszczeń, nie musimy mieć wersji z kompletem wszystkich filtrów. Zwykły oczyszczacz powietrza z kurzu nie jest także drogi i nie zajmuje dużo miejsca.

Drugim etapem jest filtr HEPA istotny zwłaszcza dla alergików. Występuje on w klasach skuteczności od E10 do E14, przy czym każdy kolejny stopień oznacza wydajniejszą filtrację. Przyjmuje się, że filtry HEPA E12 lub E13 są optymalnymi rozwiązaniami do domu. W naszej ofercie posiadamy filtry HEPA do urządzeń Warmtec.

Filtr węglowy służy z kolei do usuwania lotnych związków organicznych oraz zapachów. Skutecznym rozwiązaniem jest na przykład filtr firmy Warmtec, który jednocześnie łączy w sobie funkcje filtr fotokoatalityczny oraz sito molekularne. Ten pierwszy służy do usuwania z powietrza alergenów, bakterii i wirusów poprzez utlenianie ich za pomocą rodników hydroksylowych. Z kolei sito usuwa zanieczyszczenia, z którymi nie poradził sobie filtr wstępny, uzupełniając jego działanie.

Część urządzeń posiada także wbudowaną lampę UV, która sterylizuje przepływające przez nią powietrze oraz jonizator. Każdy ze stosowanych filtrów, a także lampę ultrafioletową należy co jakiś czas wymieniać na nową, aby zachować stałą efektywność pracy.

Czy oczyszczacz powietrza musi być duży?

Najczęściej, im urządzenie służące oczyszczeniu powietrza jest większe, tym większą może się pochwalić wydajnością. Mały oczyszczacz powietrza może cechować się niską przepustowością lub nie posiadać wszystkich filtrów, co w konsekwencji przekłada się na jego wybiórcze działanie. Nie można oczekiwać, że oczyszczacz za dwieście złotych poradzi sobie z przestronnym mieszkaniem o powierzchni 70m2.

Wbrew pozorom, opisywane rozwiązania nie są stosowane wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach. Podczas długich podróży autem, doskonale sprawdzą się samochodowe oczyszczacze powietrza Sharp. Korzystanie z nich sprawia, że jazda jest mniej męcząca, a we wnętrzu kokpitu gromadzi się mniej uciążliwego kurzu. Ergonomiczne kształty i niewielkie wymiary powodują, że bez problemu zmieścimy go w kabinie.

Jeżeli nie chcemy wydawać znacznych kwot, zamiast decydować się na produkty zagranicznych firm, jak brytyjskie oczyszczacze powietrza marki Dyson, można także zdecydować się na polski oczyszczacz powietrza marki Klarta lub Warmtec. Są znacznie tańsze, a w sieci cieszą się bardzo dobrymi opiniami użytkowników.

Decydowanie się na rodzimych producentów ma jeszcze jedną zaletę, którą są tanie filtry. O ile filtr HEPA do sprzętu Warmtec kosztuje niespełna sto złotych, o tyle cena filtra do oczyszczania powietrza Philips potrafi wynosić nawet trzysta złotych za sztukę.

Czy warto inwestować w nawilżacze i oczyszczacze powietrza?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przez znaczną część doby śpimy. Jeżeli do tego dołożymy pracę za biurkiem i częstą jazdę samochodem, to w świetle rosnącego stopnia zanieczyszczenia powietrza zdecydowanie warto zainwestować w opisywany sprzęt. Wydatek na oczyszczacz powietrza bardzo szybko zwróci się w postaci lepszego samopoczucia, rzadszych wizyt u lekarza i bardziej wydajnej pracy.

W ofercie naszego posiadamy wysokiej jakości sprzęt renomowanej firmy Warmtec oraz komplety filtrów zróżnicowanego typu, a także lampy UV i wkłady nawilżające, które pomogą Państwu utrzymać wysoką wydajność i długa żywotność urządzenia.

Oddychaj spokojnie – razem z OLE.pl.