sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Krótka historia toalet - od starożytności po współczesność

17-05-2023

Toaleta jest bardzo ważnym wynalazkiem w historii ludzkości. Pomimo tego, że dzisiaj jest to produkt, którego używamy codziennie i traktujemy jako coś oczywistego, toaleta była przedmiotem wielu badań, eksperymentów i zmagań technologicznych przez setki lat. Dzisiaj, kiedy korzystanie z toalety jest normą, warto przypomnieć sobie, jak doszło do jej wynalezienia.

Toalety w starożytnych cywilizacjach: Egipt, Rzym i Mezopotamia

Starożytny Egipt słynął z zaawansowanej technologii i architektury. Mimo to jego mieszkańcy wypróżniali się w prostych dołach w ziemi lub w rzece Nil. Odkryto jednak toalety, które były wykorzystywane przez faraonów i ich dworzan. Były to wysokie siedziska z otworem, nad którymi znajdował się dach, a na ziemi umieszczano gliniane naczynie, które służyło do zbierania odpadów. Toalety te były dostępne tylko w pałacach i dla wyjątkowo zamożnych ludzi.

Starożytni Rzymianie korzystali z publicznych łazienek, które były bardzo popularne w tamtych czasach. Publiczne toalety nazywane "latrinami" były otwarte dla wszystkich i składały się z ławek z otworami, nad którymi umieszczano wodospad lub strumień wody, służący do spłukiwania. W tych czasach łazienki były wykorzystywane nie tylko do kąpieli, ale również do wypróżniania się. W Rzymie, bogaci ludzie mieli prywatne łazienki w swoich domach, a niektóre z nich były wyposażone w rury wodne i system spłukiwania.

W starożytnej Mezopotamii, toalety były zwykle zrobione z gliny i nie były tak zaawansowane jak w innych cywilizacjach. Wykorzystywano proste otwory w ziemi lub drewniane siedziska, które były umieszczane nad otworem w podłodze. W Mezopotamii, łazienki były wykorzystywane głównie do kąpieli, a nie do wypróżniania się.

Toaleta w starożytnym egipcie

Średniowieczne toalety - źródło zarazków i chorób

W średniowieczu, w większości domów nie było oddzielnych toalet. Ludzie korzystali z prostych, drewnianych siedzisk, które były umieszczone w kącie pomieszczenia lub nad dołem w ziemi. Te proste siedziska były często używane przez całą rodzinę, co oznaczało brak prywatności i higieny. Brak kanalizacji i zbiorników na ścieki oznaczał, że odpady były zwykle wyrzucane bezpośrednio na ulice lub rzeki, co powodowało powstawanie chorób i epidemii.

W miejscach publicznych, takich jak zamki, kościoły i klasztory, korzystanie z toalet było równie nieprzyjemne. W zamkach, toalety były zwykle umieszczone w małych izbach na wysokich piętrach, gdzie wypróżnienia spadały bezpośrednio na ziemie lub wprost na mury zamku. W kościołach i klasztorach, toalety były umieszczone w niewielkich budynkach na zewnątrz, gdzie wypróżnienia były odkładane w otaczających je rowach lub kanałach.

W średniowieczu, istniały jednak także bardziej zaawansowane modele toalet, zwane "garderobami". Były to oddzielne pomieszczenia, umieszczone na parterze lub piętrze, z wyposażeniem w formie specjalnego siedziska lub ławki, które umożliwiało oddzielanie się od reszty pomieszczenia i zachowanie prywatności. W garderobach stosowano również specjalne zbiorniki lub otwory, które umożliwiały odprowadzanie wypróżnień w bezpieczny sposób.

W średniowieczu, toalety były problematyczne i niewygodne. Brak kanalizacji i odpowiedniego systemu odprowadzania ścieków powodował, że korzystanie z toalet było niebezpieczne dla zdrowia i otoczenia.

Sprawdź naszą ofertę środków czystości!

Toaleta w średniowieczu

Wynalezienie współczesnej toalety

Wynalazcą, który jest uważany za twórcę pierwszej nowoczesnej toalety, był angielski hydraulik Alexander Cummings. W 1775 roku opatentował on swój wynalazek, który wykorzystywał wodę do spłukiwania toalety. Cummings wynalazł nowy system, w którym woda jest wypuszczana do misy i spłukuje jej zawartość.

Nowa toaleta opatentowana przez Cummingsa była znacznie bardziej skuteczna i higieniczna niż poprzednie modele. Wcześniej, do spłukiwania toalety wykorzystywano różne substancje, takie jak piasek, popiół czy liście, co powodowało brak higieny i powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Dzięki nowemu systemowi spłukiwania wodą, toaleta stała się znacznie bardziej higieniczna i komfortowa.

Od wynalezienia przez Cummingsa pierwszej toalety, technologia ich produkcji i konstrukcji uległa znacznej poprawie. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, amerykański wynalazca Thomas Crapper wynalazł nowy system spłukiwania toalet, który wykorzystywał syfonowy system. Dzięki niemu, toaleta stawała się jeszcze bardziej wydajna i higieniczna.

W XX wieku, toaleta stała się znacznie bardziej dostępna i popularna. W latach 50-tych i 60-tych XX wieku, pojawiły się nowe technologie, które przyczyniły się do poprawy efektywności spłukiwania i zmniejszenia zużycia wody.

Toaleta Alexandra Cummingsa

Podsumowanie

Wprowadzenie nowych technologii i rozwiązań pozwoliło na wykorzystanie toalet w sposób bezpieczny i wygodny, ale jednocześnie oznaczało to także, że w ciągu wieków nasze postrzeganie i używanie toalet uległo radykalnej zmianie. Toalety stały się elementem codziennego życia, który jest niezbędny do utrzymania higieny i zdrowia.

Dziś, toalety są dostępne w wielu różnych modelach i wariantach, od tradycyjnych toalet zbiornikowych po toalety bez zbiornika, które są bardziej ekologiczne i oszczędne w zużyciu wody. Niektóre z nich są wyposażone w funkcje, takie jak ogrzewanie siedziska, systemy samoczyszczenia czy nawet automatyczne mycie, aby zapewnić jeszcze większy komfort użytkownikom.

Warto pamiętać, że korzystanie z toalet jest naszym podstawowym prawem i koniecznością, a dbanie o czystość i higienę wokół nich jest naszym obowiązkiem. Dzisiejsze toalety  i ich wyposażenie zapewniają wygodę, bezpieczeństwo i higienę, co pozwala nam korzystać z nich w sposób bezpieczny i komfortowy.

Sprawdź naszą ofertę wyposażenia łazienek!

Autor: Marcel Apola