sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

4 najlepsze gatunki roślin do łazienki bez okna

12-05-2022

Przyjemnego ciepłego klimatu nadają pomieszczeniom delikatne akcenty. Wykorzystywane we wnętrzu ozdobne mydelniczki, wieszaki, a także obrazy i rośliny wzbogacają przestrzeń toalety. Odpowiednio dobrane rośliny doskonale ożywiają łazienkę bez okna.

Dlaczego warto postawić rośliny w łazience?

Rośliny w łazienceKwiaty pełnią nie tylko funkcję ozdobną, niektóre gatunki poprzez filtracje potrafią skutecznie usuwać toksyny lub jonizować powietrze. Wybierając rośliny do toalety, należy sprawdzić, czy utrzyma się w wilgotnej, ciepłej łazience.

Sprawdź także: Jakie lustro do łazienki - czym się kierować podczas wyboru?

Rośliny do łazienki bez okna, jakie kupić?

Rośliny to doskonałe rozwiązanie do tradycyjnie urządzonych toalet, jak i nowocześnie wyposażonych przestrzeni łazienkowych. Najlepszymi gatunkami wykorzystywanymi do ozdoby aranżowanej przestrzeni są kwiaty cieniolubne:

  1. Skrzydłokwiat - efektownie prezentujący się gatunek o delikatnym zapachu i białych kwiatach z długimi ciemnozielonymi błyszczącymi liśćmi. Kwitnący nawet przez cały rok doniczkowy kwiat olśniewa swoim niepowtarzalnym wyglądem. Roślina nie wymaga bezpośredniego nasłonecznienia. Należy ją przesadzać raz w roku najlepiej wiosną i podlewać 2 - 3 razy w tygodniu w okresie letnim.
  2. Zamiokulkas zamiolistny - zwany również żelaznym jest mało wymagający i odporny na niekorzystne warunki oraz szkodniki. Liściasta roślina gromadzi wodę i nie wymaga częstego podlewania. Ciemnozielone błyszczące ulistnienie stanowi doskonałą dekorację każdej łazienki. Roślina potrafi wypuścić od 3 do 7 liści, które osiągają wysokość do 150 cm.
  3. Paproć nefrolepis - uwielbia wilgoć, dlatego idealnie sprawdzi się jako ozdobny akcent w łazience. Zraszanie i podlewanie rośliny pomaga utrzymać wysoki poziom wilgotności. Osadzająca się na powierzchni delikatna warstwa wody doskonale ją nawilża. Zawieszone w donicy paprocie elegancko prezentują się w domowej i publicznej toalecie.
  4. Sansewieria - łatwa w uprawie podobnie jak Zamiokulas rośnie do około 150 cm. Pnące się w górę grube mieczowate liście zdobi, złotawa barwa obrzeży. Doniczkowy kwiat oczyszcza powietrze z toksyn i przyjemnie komponuje się w małych i dużych wnętrzach.

Czy cieniolubne kwiaty mogą utrzymać się bez światła?

Doniczkowe rośliny Każda roślina również cieniolubna potrzebuje dostępu do światła. W jaki sposób można sobie z tym poradzić? Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w dwie rośliny z tego samego gatunku. Pomysłowym sposobem jest zamiana kwiatów. Roślinę, która przez kilka dni stała w toalecie zamieniamy z tą stojącą w oświetlonym pomieszczeniu.

Zobacz również: Jak oszczędzać wodę, najlepsze domowe porady.

Rośliny sztuczne do łazienki

Sztuczne rośliny do toalety

Osoby które, nie lubią lub nie mają czasu na pielęgnowanie żywych roślin, mogą skorzystać z alternatywnego rozwiązania, jakim są sztuczne kwiaty do łazienki. Ozdobne rośliny mogą zostać umieszczone w każdym wybranym przez nas miejscu w toalecie z oknami i bez okien.

Jak rozpoznać, że kwiat został przelany?

Rośliny doniczkowe - podlewanie wodą

Częste podlewanie może przyczynić się do przelania rośliny. Dostarczając, za małą ilości wody powodujemy, że kwiaty robią się suche, a ich liście sztywnieją. Odwrotna sytuacja występuje, gdy roślina otrzymuje za dużą ilość wody, staje się opadająca i wiotka.

Autor: Katarzyna Szumska