sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jakie lustro do łazienki - czym kierować się podczas wyboru?

23-12-2021

Lustro łazienkowe podobnie jak inne montowane urządzenia toaletowe, należy wybrać spośród dostępnego na rynku asortymentu. Lustrzana tafla umożliwia przeglądanie się i ułatwia wykonywanie niektórych czynności higienicznych.

Lustro jak powstaje?

Głównym materiałem wykorzystywanym do produkcji luster jest szkło, które stanowi ich podstawę. Wytworzona tafla szkła za pomocą formy i odpowiednio dobranych składników musi zostać pokryta powłokami refleksyjnymi, dzięki którym możliwe jest odbijanie obrazu. Ich trwałość i odporność na uszkodzenia zapewnia zastosowanie warstwy ochronnej. Ważne jest, aby wybierać lustra najwyższej jakości i z zaufanego miejsca.

Lustro gdzie powiesić?

W toaletach najczęściej montowane jest nad umywalką, takie rozwiązanie umożliwia łatwe korzystanie z obydwóch rozwiązań równocześnie. Miejsce w jakim, zostanie powieszone lub ustawione lustro, powinno zostać dostosowane do potrzeb użytkowników.

Czym kierować się podczas wyboru lustra?

Aranżując łazienkę, należy zwrócić uwagę na parametry, sposób montażu i dodatki jak kolor ramy czy oświetlenie. Ze względu na kształt dostępne są:

Lustro okrągłe

 

lustro łazienkowe - bisk


Lustro łazienkowe Bisk OCEANIC plastik biały

 

Lustro prostokątne

Lustro ze stali nierdzewnej - Franke

Lustro łazienkowe stal połysk Franke

 

Lustro kwadratowe

 

Lustro łazienkowe - kwadrat

Lustro fazowane kwadrat

 

 

Czym różnią się od siebie zwierciadła?

 

Lustro fazowane

Lustro fazowane - prostokątne

Lustro fazowane prostokąt

 

Tafla lustrzana formowana pod różnymi kątami pozwala uzyskać efekt załamania. Wykonana w centralnej części z grubszej warstwy a w narożnikach z cieńszej lepiej przylega do ściany, tworząc pryzmat, który odbija światło na ściany, rozświetlając przestrzeń łazienki. Ta specyficzna obróbka szkła obejmuje głównie same krawędzie.

 

Lustro szlifowane

Lustro szlifowane - prostokątne

Lustro szlifowane prostokąt

 

Charakteryzuje się szlifowanym prostym wykończeniem krawędzi:

- o zaokrąglonych rogach
- o ostrych rogach

 

Lustro z oświetleniem do łazienki

 

Lustro z oświetleniem LED - Faneco

Lustro łazienkowe podświetlane Faneco COMO

 

Lustro podświetlane idealnie sprawdzi się w toaletach o niewielkim metrażu. Wbudowane w zwierciadło lub dodatkowo zamontowane oświetlenie daje poczucie większej przestrzeni.

Ciekawym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób szukających niewielkich urządzeń w celach kosmetycznych są lusterka z podświetleniem LED z trzema stopniami jasności w zimnych odcieniach światła, regulacją nachylenia i dwustronną funkcjonalnością powiększającą jednokrotnie i trzykrotnie. Takie wyposażenie coraz częściej wykorzystywane jest w hotelach i innych miejscach użytku publicznego zapewnia wysoki standard przestrzeni toaletowej.

 

Regulowane lustra uchylne

 

Lustro uchylne dla niepełnosprawnychLustro uchylne Faneco stal biała

 

Przeznaczone do łazienek dla osób niepełnosprawnych lustro z regulacją w górę i w dół zapewnia wysoki komfort użytkowania. Zwierciadło ustawiane jest pod kątem, który umożliwia łatwe korzystanie z niego.  Inwestując w lustro regulowane należy zwrócić uwagę na atest Państwowego Zakładu Higieny PZH. Jest to certyfikat potwierdzający, że wyrób jest zgodny z obecnymi normami w dziedzinie bezpieczeństwa.

Zobacz również: Toaleta z dostępem dla osób niepełnosprawnych – istotne wyposażenie

3 ciekawostki o lustrach

Dlaczego lustro zniekształca?

Zdarza się, że przyczyną zniekształcania obrazu w lustrze jest jego grubość. Tafla lustrzana powinna posiadać przynajmniej 4 mm grubości.

Czemu "Nie do lustra"?

Przesąd niesadzania dziecka przed lustrem oznacza, że nie powinno się pokazywać niemowlakowi jego odbicia przed chrzcinami, ponieważ może ujrzeć w nim diabła.

Od kiedy lustro dla dziecka?

Wszystko zależy od tego czy jesteśmy przesądni, czy nie. Dziecko do 9-10 miesiąca życia uczy się rozpoznawać siebie w lustrze, jest to dla niego najlepsza forma zabawy. 

 

Autor: Katarzyna Szumska