sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jak zdezynfekować studnię po powodzi - prosta instrukcja krok po kroku

24-05-2019

studnia, bakterie, powódź, odkażanie, woda, podchloryn sodu

Zalane falą powodziową studnie i inne punkty czerpania wody mogą zostać skażone bakteriami i wirusami powodującymi różne, nawet niezwykle bolesne i trudne do wyleczenia choroby. Warto przy tym pamiętać, że czysta woda jest potrzebna nie tylko do picia i mycia się, ale również do skutecznego mycia i sprzątania miejsc i sprzętów zalanych podczas powodzi. Aby po wysokiej fali uniknąć fali chorób, wśród których wyróżnić można między innymi biegunkę, dur brzuszny, żółtaczkę zakaźną i czerwonkę, wystarczy jednak podjąć kilka prostych działań. Poniżej prezentujemy krótkie instrukcje postępowania pozwalającego zdezynfekować studnię kopalną, studnię wierconą studnię abisyńską.

 

Odkażanie studni kopalnej

Do oczyszczenia studni kopalnej z bakterii i wirusów potrzebne jest wapno chlorowane lub roztwór podchlorynu sodu. Wymagane będzie również przeprowadzenie serii pomiarów. Aby woda pobierana z takiej studni nadawała się do picia, należy:

 1. Wybrać wodę ze studni i oczyścić dno ze szlamu oraz wszelkich naniesionych tam przez falę powodziową nieczystości.
 2. Wybrać z dna kilkudziesięciocentymetrową warstwę piasku i zastąpić ją grubą na około 10 centymetrów warstwą przemytego żwiru lub gruboziarnistego piachu.
 3. Dokładnie wyczyścić cembrowinę studni i zabetonować powstałe na skutek uszkodzeń ubytki, szpary i dziury.
 4. Dodać do wiadra z wodą dwie małe płaskie łyżeczki któregoś z powyższych środków do odkażania wody i wyszorować uzyskanym w ten sposób roztworem cembrowinę.
 5. Po ponownym napełnieniu studni wodą zmierzyć za pomocą tyczki lub ciężarka na sznurku głębokość wody w niej i na każdy metr głębokości wody odmierzyć według tabeli odpowiednią ilość wapna chlorowanego lub roztworu podchlorynu sodu. Następnie uzyskaną w ten sposób dawkę środka dezynfekującego rozmieszać w wiadrze z niewielką ilością wody, dopełnić wiadro wodą, znów zmieszać, po czym całą zawartość wlać do studni.
  Średnica studni (cm) Potrzebna ilość wapna chlorowanego na każdy 1 metr głębokości wody Ilość monochloraminy na każdy metr głębokości wody
  80 150 g (1 szklanka) 165 g
  90 200 g (1 i 1/4 szklanki) 220 g
  100 250 g (1 i 1/2 szklanki) 270 g
  120 350 g (2 i 1/4 szklanki) 380 g
  (W przypadku stosowania roztworu podchlorynu sodu należy odmierzyć szklankę takiej samej objętości jak dla wapna chlorowanego lub dawki wymienione w tabelce w gramach dwukrotnie zwiększyć).
 6. Zalaną środkiem dezynfekującym wodę w studni zamieszać tyczką lub poprzez czerpanie i powtórne wlewanie wody.
 7. Po 24 godzinach znów zacząć wybierać wodę - tak długo, aż całkowicie zaniknie zapachu chloru.

 

Dezynfekcja chemiczna studni wierconej

Odkażanie studni wierconej jest bardzo kłopotliwe, szczególnie duży problem stanowi skuteczne wymieszanie roztworu dezynfekującego w czerpanej przez nią wodzie. Niemniej, istnieją dwa popularne sposoby na pozbycie się przybyłych wraz z powodzią bakterii i wirusów. Można zatem:

 • Wprowadzić roztwór dezynfekujący za pomocą specjalnej pompy.
 • Dokładnie przepłukać studnię poprzez długotrwałe pompowanie wody.

 

Pozbywanie się bakterii ze studni abisyńskiej

Przeprowadzenie procesu odkażenia studni abisyńskiej jest stosunkowo łatwe, ale należy pamiętać, że po jego zakończeniu czerpana z takiej studni woda powinna być i tak dodatkowo zbadana przez najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, która wyda orzeczenie, czy woda może być używana do picia i potrzeb gospodarczych. Aby skutecznie przeprowadzić dezynfekcję trzeba:

 1. Rozpuścić 4 gramy wapna chlorowanego (1 czubatą łyżeczkę) albo 7 mililitrów roztworu podchlorynu sodu (1,5 łyżeczki) w dwóch kubłach wody.
 2. Zdjąć kolumienkę studni i nalać do rury przygotowany w punkcie 1 roztwór. Następnie nałożyć kolumienkę z powrotem na jej miejsce i pompować aż do ukazania się wody w wylocie pompy.
 3. Pozostawić studnię na 24 godziny. Po upływie tego czasu rozpocząć pompowanie i zakończyć je dopiero po zaniku zapachu chloru w wodzie.

 

Roztwór podchlorynu sodu zawiera około 16% aktywnego chloru i idealnie nadaje się do dezynfekcji zalanych studni

 

Skażenie studni to nie przelewki

Powracając do normalnego życia po powodzi łatwo skupić się wyłącznie na widocznych na pierwszy rzut oka szkodach i zapomnieć o niedużych, ale śmiertelnie groźnych efektach wysokiej wody. Niemożliwe do dostrzeżenia bakterie, drobnoustroje i wirusy, które dostały się do wody, łatwo roznieść po całym domu lub gospodarstwie i ściągnąć sobie na głowę ryzyko przewlekłej choroby. Dlatego też wszystkie kobiety ciężarne oraz niemowlęta powinny korzystać wyłącznie z wody badanej i określonej jako odpowiadająca wymaganiom sanitarnym, a przez pierwsze tygodnie od ostatniej pozytywnej kontroli po powodzi bezpieczniej jest nie pić wody surowej, lecz tylko przegotowaną.

 

Wpis powstał na podstawie zaleceń Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

 

Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.