sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jak urządzić łazienkę w bloku?

14-10-2020

Remont małej łazienki - jak oszczędzić miejsce?

Domowa łazienka służy nie tylko do utrzymywania higieny, ale też odprężania się po długim dniu pracy, pielęgnowania naszego ciała i odcinania się od zewnętrznego świata aby zapewnić sobie chwilę intymności. Dlatego też tak ważne jest, aby pomieszczenie to nie zostało potraktowane przez nas po macoszemu, tylko zaprojektowane z odpowiednią dbałością o detale. Nawet mając do dyspozycji niewielką przestrzeń możemy przy odrobinie pomysłowości stworzyć w swoim mieszkaniu prawdziwą świątynię relaksu.

 

Najnowsze trendy w aranżacji łazienek dowodzą, że pomieszczenia te coraz częściej nie mają już być wyłącznie miejscem, w którym spędzimy tylko tyle czasu, ile to będzie konieczne, ale zaczynają pełnić rolę małych, prywatnych salonów SPA, swoistych oaz spokoju. Projektanci wnętrz w celu osiągnięcia pod tym względem jak najlepszego efektu polecają kupno wolnostojącej wanny oraz pójście w kierunku stylu znanego pod nazwą urban jungle, jednak nie znaczy to, że małe łazienki, w których nie ma dość miejsca na takie rozwiązania, nie nadają się do remontu w taki sposób, aby kąpanie się w nich było nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.

 

Zalety prysznica walk-in

Aranżowanie łazienki w niedużym mieszkaniu oznacza konieczność pójścia na kompromisy, a jednym z najważniejszych z nich jest rezygnacja z wanny. Jeśli mamy do zagospodarowania tylko kilka metrów kwadratowych, upieranie się przy montażu czegoś innego niż kabina natryskowa przysporzy nam więcej problemów, niż korzyści, skutecznie przy tym komplikując rozplanowanie całej reszty lokum. Jeśli zdecydujemy się na prysznic nie będziemy musieli się martwić o poszukiwanie miejsca dla pralki, znacząco ułatwimy utrzymanie pomieszczenia w czystości, a przy tym otworzymy przed sobą możliwość optycznego powiększenia wnętrza. To trzy korzyści uzyskane dzięki jednej tylko decyzji.

Oczywiście, aby w pełni wykorzystać potencjał tej decyzji, należy zdecydować się na prysznic walk-in, czyli zyskujące coraz większą popularność rozwiązanie, cechujące się nie tylko elegancją, ale też ergonomią. Chodzi o kabinę prysznicową która jest całkowicie pozbawiona brodzika i której odpływ znajduje się bezpośrednio w podłodze. Wbrew pozorom proces tworzenia takiego prysznica wcale nie jest aż tak skomplikowany, a uzyskany przy jego pomocy efekt wynagradza wszelkie jego trudy, gdyż, z powodu przezroczystej szyby, ciągnącej się do samej posadzki, prysznic walk-in wydatnie powiększa optycznie wnętrze łazienki.

 

Łatwość aranżacji ubikacji

Pozbycie się wanny i sztucznych barier z kafelek, jakie z jej powodu zostałyby do łazienki wprowadzone, to tylko początek. Niewykorzystujący podmurowanego brodzika prysznic ułatwia korzystanie z łazienki osobom starszym i umożliwia dostosowywanie go z wykorzystaniem szerokiego spektrum akcesoriów łazienkowych do indywidualnych potrzeb mieszkańców danego domu. Specjalne dysze prysznicowe, wyposażone w tryb masażu oraz relaksującego, symulującego tropikalny deszcz natrysku, zapewnią przyjemne doznania naszemu ciału, podczas gdy odpowiednio dobrane antypoślizgowe płytki podłogowe, dzięki swoim wypukłościom i rowkom, zadbają o bezpieczeństwo jednocześnie masując podeszwy stóp.

Kąpiel na stojąco nadal wydaje się zbyt niewygodna? Dla osób mających problemy z kręgosłupem lub po prostu lubiących długie prysznice świetnym uzupełnieniem takiej konfiguracji będą uchylne siedziska prysznicowe, które nie zajmują wiele miejsca, a przy tym zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu podczas codziennego mycia, ostatecznie zwiększając przewagę kabiny prysznicowej nad niepotrzebnie dużymi i nienadającymi się do używania przez osoby starsze wannami.

 

Optyczne powiększanie łazienki

Projektując nową aranżację i przygotowując się do remontu pamiętajmy jednak nie tylko o wyposażeniu, ale też o tym, że nawet największa łazienka może przytłaczać i sprawiać wrażenie małej, jeśli nie zadbamy odpowiednio o jej oświetlenie i dobrze dopasowaną gamę kolorów. Choć przy odpowiednio dobrym doborze materiałów nawet czarne łazienki mogą być atrakcyjne wizualnie, to w przypadku tych znajdujących się w blokach dobrze jest postawić na sprawdzone, jasne barwy.

Biel, szarość i zieleń są doskonałym i zawsze modnymi rozwiązaniami, doskonale ze sobą współgrającymi i świetnie pasującymi do kojarzącego się przede wszystkim z czystością sanitariatu, jednak nie należy się bać eksperymentów z innymi kolorami, chociażby ze względu na to, jak zaskakująco dobrymi i eleganckimi detalami są czarne akcesoria łazienkowe w formie wieszaków, baterii umywalkowych lub mydelniczek. Biel i czerń stanowią ponadczasowe połączenie, które w odpowiednich proporcjach nadaje łazience wyjątkowy styl i charakter.

 

Olśniewający remont

Wreszcie, nie zapominajmy o roli oświetlenia i luster. Ciemna i mała łazienka, choć miłośnikom saun może się wydawać kuszącym rozwiązaniem, zdecydowanie nie sprzyja relaksowi i nie jest miejscem w którym mycie się jest przyjemne. Tak, jak wspominane wcześniej jasne kafelki, właściwie oświetlone zwierciadła łazienkowe tworzą znacząco wpływającą na odbiór całego pomieszczenia iluzję optyczną, która sprawia, że ubikacja  wydaje się nam większa, niż jest w rzeczywistości. A prócz tego gwarantują, że podczas porannej toalety niczego nie przegapimy podczas mycia zębów, golenia się czy też nakładania makijażu…

 

Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właściciel