sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Potęga zapachu, czyli jak dobierać odświeżacze powietrza i zapachy?

12-07-2016

Sposób postrzegania marki przez konsumentów wynika z sumy istotnych detali. Jednym z nich jest zapach. Jego oddziaływanie zachodzi już na poziomie podświadomym, co skłania do zwrócenia szczególnej uwagi na warunki higieniczne panujące w miejscach publicznych. Jest to wyzwanie przede wszystkim dla osób i organizacji odpowiedzialnych za utrzymanie porządku w tych przestrzeniach. Pierwszym krokiem w stronę podejmowania przemyślanych działań na rzecz zachowania higieny i świeżości w miejscach publicznych jest wzrost świadomości w zakresie ich właściwego wyposażenia. Dotyczy to także doboru odpowiednich odświeżaczy i neutralizatorów powietrza.

Odświeżacze powietrza: kompendium wiedzy

Odświeżacze powietrza są produktami codziennego użytku wykorzystywanymi na szeroką skalę. Szczególne zastosowanie znajdują one w miejscach użyteczności publicznej, takich jak placówki szkolne, centra handlowe, hotele, czy firmy o różnym profilu działalności. Konsekwentne utrzymywanie czystości w tych przestrzeniach jest priorytetem, ponieważ ich stan wiele mówi o właścicielu. Dobrze dobrany odświeżacz powietrza stanowi dopełnienie higienicznego pomieszczenia. Naturalny, przyjemny zapach w pomieszczeniu jest utożsamiany z czystością.

Odświeżacze powietrza zawierają dodatki substancji chemicznych takich jak alkohol, oleje mineralne, czy środki przeciw insektom. Właściwości tych substancji sprzyjają utrzymaniu sterylnych warunków w miejscach publicznych. Pomimo opinii, że produkty te zawierają szkodliwe lotne związki organiczne, należy podkreślić, że nie jest to ich składnik bazowy. Na rynku pojawia się coraz więcej odświeżaczy, które są wolne od tych substancji. Producenci i dystrybutorzy wyposażenia toalet konsekwentnie zwiększają nacisk na działania proekologiczne. Jak donosi M. R Sneller w książce pt. „Greener Cleaner Indoor Air”, coraz więcej odświeżaczy powietrza zawiera w swoim składzie naturalne olejki eteryczne, w tym kwiatowe, ziołowe, czy owocowe, które są całkowicie bezpieczne, a nawet wykazują dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Świadczy o tym ich stosowanie w celach terapeutycznych (aromaterapia).

Szeroki asortyment odświeżaczy pozostawia wybór nie tylko co do preferowanej woni, ale także co do formy. Na rynku dostępne są takie odświeżacze jak:

 • odświeżacze w sprayu, posiadające uniwersalny charakter, gdyż można ich użyć niemal w każdym pomieszczeniu. Są wygodne w użyciu, ponieważ łatwo się rozprzestrzeniają. Ich zaletą jest także atrakcyjna cena, która z reguły nie przekracza kilkunastu złotych. W sezonie zimowym sprawdzają się odświeżacze o zapachu cynamonu, a w okresie letnim popularne są produkty pachnące cytrusami,
 • odświeżacze w żelu, wyróżniające się pod względem wydajności i bezpieczeństwa, zwłaszcza w porównaniu ze świecami, czy knotami zapachowymi, które szybko się zużywają i wymagają zachowania szczególnej ostrożności podczas użytkowania. Zalety żelowych odświeżaczy są podkreślane także w literaturze fachowej, na przykład w „Gels Handbook – the Fundamentals” autorstwa K. Osady i in. Autorzy tej pozycji wskazują na wygodę użytkowania odświeżaczy w żelu, które stanowią optymalne, pośrednie rozwiązanie pomiędzy odświeżaczami ciekłymi i stałymi. Te pierwsze, choć skuteczne, to jednak często występują w szklanym opakowaniu, które łatwo zbić. Dobrym przykładem są tutaj odświeżacze stojące do domowego użytku, z których zapach uwalnia się z płynu zawartego w butelce. Z kolei odświeżacze stałe są podatne na wysychanie przez co szybko tracą pożądane właściwości,
 • odświeżacze powietrza elektryczne, zalecane zwłaszcza w miejscach ogólnodostępnych. Dozowniki działające na baterie wyposażone są w system dowolnego programowania, który umożliwia ustawienie czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy dozownika. Posiadają możliwość wyłączenia w określone dni (np. w weekendy), a także są zaopatrzone we wskaźnik słabej baterii, czy wskaźnik pustego wkładu. Elektroniczne dozowniki uzupełniane są wymiennymi wkładami zapachowymi opartymi na unikalnej formule glikolowej, która zapewnia wysoką skuteczność działania. Wkłady występują w puszkach i są bardzo wydajne, ponieważ wystarczają zwykle na około 3000 rozpyleń. Odświeżacze w sprayu dostępne są w wielu wersjach zapachowych, co pozwala dobrać odpowiednią woń do praktycznie każdego obiektu. Rozwiązanie to stanowi istotny element przemyślanych działań w zakresie aromamarketingu. Elektroniczne odświeżacze powietrza szczególnie dobrze sprawdzają się w przychodniach lekarskich i innych placówkach służby zdrowia, a także obiektach sportowych, hotelach i sklepach, które coraz chętniej używają odświeżaczy, by nadać przestrzeni określony charakter. Często spotyka się je również w toaletach publicznych.
 • wkłady zapachowe, które mają postać płynu o przyjemnym zapachu. Substancje te występują w puszkach, z których należy je przelać do specjalnych dozowników. Zaleca się, by płynny wkład zapachowy oraz dozownik miały tę samą markę, np. Katrin. Naturalna woń wkładów jest zasługą olejków eterycznych obecnych w składzie tych produktów. Wspomina o tym K. Logan w książce nawiązującej do tematyki ekologii zarówno w skali mikro, jak i makro, zatytułowanej „Clean House, Clean Planet”,
 • wymienne wkładki zapachowe i zawieszki, które nadają się zarówno do samodzielnego zawieszenia, jak i do umieszczenia w specjalnym dozowniku na wkładki. Niektóre z nich zmieniają kolor wtedy, gdy wymagają już wymiany,
 • inne, takie jak świece zapachowe, pachnące saszetki, olejki zapachowe w sprayu, czy tzw. perełki odświeżające powietrze. Zastosowanie tych produktów jest jednak ograniczone, ponieważ olejki zapachowe są odpowiednie do SPA, ale już nie do gabinetu lekarskiego i nie do każdego biura. Świece zapachowe również nie sprawdzą się w obiektach użyteczności publicznej ze względu na ryzyko pożaru i małą wydajność. W przypadku stosowania świec należy także regularnie wietrzyć pomieszczenia.

Czy odświeżacze są szkodliwe dla zdrowia?

W przeszłości odświeżacze powietrza były bardziej szkodliwe, ponieważ zawierały w swoim składzie substancje osłabiające węch. Mendelson w książce pt. „Home Comforts” donosi, że współczesne produkty są tak opracowane pod względem receptury, że nie wywołują takich skutków ubocznych. Naturalne odświeżacze, które zawierają w swoim składzie wyciągi z roślin, przyczyniają się do oczyszczania powietrza. Odświeżacze na bazie wyciągów z drzewa palmowego, kwiatów lilii, czy gardenii, eliminują z powietrza szkodliwe substancje chemiczne (np. formaldehyd). Więcej przykładów tego rodzaju można znaleźć w pozycji pt. „Natural Air Fresheners” autorstwa G. Ashburner.

Elektroniczne odświeżacze powietrza wypadają w badaniach o wiele lepiej niż odświeżacze w postaci kadzideł. Literatura fachowa (M. Arezes, Occupational Safety and Hygiene IV) podaje, że te drugie zawierają szkodliwy formaldehyd, a także tlenek węgla.

Badacze z University of California doszli w swych analizach do wniosku, że odświeżacze są szkodliwe tylko wtedy, gdy korzystamy z nich w niewłaściwy sposób, to jest w źle wentylowanych, zamkniętych pomieszczeniach.

Neutralizatory zapachów - co warto wiedzieć?

Działanie neutralizatorów powietrza nie polega jedynie na maskowaniu uciążliwego zapachu, ale także na jego eliminacji. Składniki neutralizatorów wchodzą w reakcję chemiczną z substancjami lotnymi odpowiedzialnymi za przykry zapach. Zastosowanie tych produktów gwarantuje całodobową świeżość, która utrzymuje się do 90 dni.

Wśród neutralizatorów zapachów znajdziemy zarówno bezwonne, jak i takie o uniwersalnej, delikatnej nucie zapachowej.

W asortymencie neutralizatorów można wyróżnić następujące produkty:

  • Neutralizatory zapachów w płynie do rozpylania, które szybko się rozprzestrzeniają. Są odpowiednie do poczekalni, przedszkoli, czy gabinetów lekarskich,
  • neutralizatory zapachów w sprayu, pozbawione alkoholu, nie pozostawiają plam i są wygodne w użytkowaniu. Można spotkać zarówno takie do dozowania ręcznego, jak i neutralizatory zapachów uwalniane z użyciem automatycznych dozowników zapachów. Szczególnie przydatne są w gabinetach lekarskich i stomatologicznych do eliminacji stresujących zapachów, a także w obiektach sportowych i szatniach,
  • Bezwonne neutralizatory powietrza w aerozolu, zalecane do stosowania w miejscach szczególnie narażonych na rozprzestrzenianie się przykrej woni, takich jak publiczne toalety, hale treningowe, siłownie i kluby fitness.
  • Inne, takie jak neutralizatory w paście czy neutralizatory automatyczne, które posiadają jednak wąskie zastosowanie. Produkty w paście sprawdzają się jedynie w warsztatach i mogą pozostawiać smugi.

Właściwy wybór odświeżaczy i neutralizatorów powietrza

Podsumowując, odświeżacze i neutralizatory powietrza przyczyniają się do kreowania pozytywnego wizerunku marki. Przyjemny zapach jest utożsamiany z czystością. W przestrzeniach publicznych najlepiej sprawdzą się odświeżacze powietrza w sprayu, w żelu, odświeżacze w płynie z dozownikiem, a także kompaktowe dozowniki z wkładami zapachowymi. W miejscach wymagających zaleca się stosowanie odświeżaczy elektronicznych. Wśród neutralizatorów najbardziej skuteczne są neutralizatory w sprayu i w płynie do rozpylania. Coraz więcej odświeżaczy powietrza posiada w składzie naturalne olejki eteryczne, odchodzi się zaś od substancji szkodliwych. Skutki uboczne stosowania odświeżaczy wynikają raczej z korzystania z nich w niewłaściwy sposób, na przykład w zamkniętym, czy źle wentylowanym pomieszczeniu.

Ryszard Kurek 

Bibliografia:

   1. M. R Sneller, 2010, Greener Cleaner Indoor Air – A Guide to Healthier Living, Published by Wheatmark,
   2. Y.Osada,K. Kajiwara, 2001, Gels Handbook- the Fundamentals, Academic Press,
   3. K. Logan, 1997, Clean House, Clean Planet”, Pocket Books,
   4. Ch. Mendelson, 2005, Home Comforts – The Art and Science of Keeping House, Scribner,
   5. G. Ashburner, 2013, Natural Air Fresheners, Published by Gene Ashburner at Google,
   6. P.M Arezes, 2016, Occupational Safety and Hygiene IV, CRC Press LLC,

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.