sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Bezpieczna i czysta toaleta damska

12-05-2023
Od wielu lat kwestia higieny kobiecej i związana z nią potrzeba zapewnienia komfortu w korzystaniu z toalet publicznych pozostawały na uboczu względem unowocześniania sanitariatów. Pojawiły się elementy wyposażenia takie jak automatyczne suszarki do rąk, akcesoria uruchamiane bezdotykowo – baterie elektroniczne, automatyczne dozowniki do mydła, podajniki ręczników papierowych itp. Na uboczu przez długi czas pozostawała natomiast kwestia usuwania odpadów higienicznych. Wciąż w wielu toaletach ogólnodostępnych można spotkać uniwersalne, narażające na ryzyko infekcji, zwykłe kosze na śmieci, które nie chronią intymności kobiet. Postanowiono tę lukę wypełnić. Pojawiły się nowe rozwiązania dostosowane do potrzeb współczesnego świata.
 

Jakie powinny być kosze sanitarne do toalet damskich?

Wymagania stawiane producentom tych urządzeń są wysokie, toteż głównym priorytetem uwzględnianym przez nich w konkretnych realizacjach jest praktycyzm i bezpieczeństwo. Z nich wynikają kolejne kryteria, które winni wziąć pod uwagę, aby stworzyć produkt, który zapewni kobietom maksimum komfortu. Ważne jest zatem, aby pojemniki na odpady były:
 
  • higieniczne – szczelne separowanie od otoczenia wrzucanych tam potencjalnie niebezpieczne odpadków
  • łatwe w obsłudze i czyszczeniu – nie nastręczanie trudności użytkowniczkom ani serwisowi sprzątającemu
  • kształt i wielkość uwzględniają ograniczenia przestrzenne kabin WC w toaletach publicznych - eliminowanie ryzyka przypadkowych dotknięć
  • łatwo dostępne – zapewniały swobodne użytkowanie i intymność
  • pojemne – eliminowały konieczność przepełnienia i częstego opróżniania
  • dyskretne - otwierające się i zamykające cicho
  • funkcjonalne – obsługiwane bezdotykowo lub na przycisk pedałowy bez użycia rąk
  • serwisowane i opróżniane w ramach standardowych usług

kosz sanitarny, kosz łazienkowy

 

Problemy z koszami na odpady higieniczne

W ostatnim czasie obserwuje się wzrost zainteresowania automatycznymi koszami na śmieci działającymi na podczerwień, które stopniowo wypierają starsze rozwiązania, jak na przykład kosze pedałowe, które nie eliminują obaw przed infekcjami. Przede wszystkim zaś uniemożliwiają obsługę w pozycji siedzącej, także osobom niepełnosprawnym. Zdarza się, że ich pokrywy pozostawały otwarte, co w znacznym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo przedostania się patogenów na zewnątrz. 
 
Efektem trudnego dostępu do odpowiednich koszy albo zwyczajnie ich braku, jest niechęć ze strony kobiet (szczególnie wrażliwych na sprawy higieny) do korzystania z tych, w które wyposaża się standardowo toalety publiczne. Jak pokazują badania, średnio aż 7 z 10 kobiet nie używa pojemników w sytuacji, gdy widzą, że są one ewidentnie brudne. W dalszej konsekwencji jednym z najczęściej występujących zachowań, jakie obserwuje się w kontekście użytkowania koszy łazienkowych, jest wrzucanie odpadków do ubikacji zamiast do kosza na śmieci, co nierzadko prowadzi do zapychania odpływu i stanowi kłopot dla zarządcy obiektu.
toaleta damska
 

Przyjazne kosze do łazienki damskiej

Pojemniki na odpadki higieniczne do damskich toalet w optymalnej wersji powinny mieć dwa systemy obsługi. Użytkownik wybiera tryb automatyczny bądź tradycyjny manualny między innymi w sytuacji, gdy ten pierwszy nie zadziała. Często najnowocześniejsze produkty wyposaża się w dodatkowe systemy kontroli zapachu oraz dezynfekujące bądź to za pomocą pary, bądź też przy użyciu specjalnych środków bakteriobójczych działających dzięki kontrolowanemu dawkowaniu długofalowo, nawet do ośmiu tygodni. W dalszym ciągu jednak zaawansowanie technologiczne produkty spełniające oczekiwania higieniczne są drogie w produkcji, a co za tym idzie, również zakupie i eksploatacji. Dlatego tego typu urządzenia najczęściej spotkać można w ekskluzywnych miejscach, takich jak: spa, hotele, nowoczesne biura itp.

Rewelacyjnym rozwiązaniem są wobec tego bezdotykowe kosze otwierane przy pomocy czujnika zbliżeniowego eliminujące konieczność dotykania jakiejkolwiek części kosza oraz kosze sanitarne do damskich toalet otwierane pedałem. Producenci prześcigają się w innowacyjności, uatrakcyjniają własne produkty zdobiąc je na przykład ciekawymi wzorami, wyposażając w systemy zwielokrotniające zabezpieczenia, w tym antybakteryjne woreczki, w których umieszcza się wrzucane do kosza odpadki. Również same pojemniki posiadają dodatkowe plastikowe, szczelne worki izolujące.


Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.