sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Czy na siłowni jest więcej bakterii niż w publicznej toalecie?

07-02-2019

siłownia, baterie, czystość, higiena

Ćwiczenie na siłowni ma służyć poprawie naszego zdrowia i kondycji, jednakże jak pokazują ostatnie badania powinniśmy tam zachować ostrożność i nie mówimy o ryzyku upuszczenia hantla na stopę. Z ostatnich badań przeprowadzonych przez Fit Rated wynika, że na sprzęcie do ćwiczeń może być znacznie więcej bakterii niż w toalecie publicznej

Badanie przeprowadzono na 27 urządzeniach znajdujących się na siłowni. Pomiary wykazały, że na bieżniach znajduje się średnio 74 razy więcej bakterii niż na kranie w publicznej toalecie, a na wolnych ciężarach aż 362 razy więcej bakterii niż na desce sedesowej.  

Te dane mogą się wydawać zastraszające, lecz należy pamiętać, że podobne wyniki wyszły w badaniach dotyczących komunikacji miejskiej czy placów zabaw. Ogólne rzecz ujmując wszędzie tam, gdzie mnóstwo obcych sobie ludzi dotyka tych samych powierzchni i przedmiotów zawsze istnieje wysokie stężenie drobnoustrojów. 

Czy na siłowni jest więcej bakterii niż w publicznej toalecie?

Jak uchronić się przed bakteriami na siłowni?

Aby uniknąć stykania się z potężną liczbą bakterii na siłowniach, powinniśmy dezynfekować sprzęt, na którym ćwiczymy. Na siłowniach prawie zawsze możemy znaleźć tzw. stacje dezynfekujące czyli miejsca, gdzie możemy pobrać ręczniki papierowe i płyn dezynfekujący. Jeśli takowych nie ma na siłowni, do której chodzisz możesz brać swój płyn dezynfekujący, najlepiej w sprayu i ściereczki bądź ręcznik papierowy. Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z własnego ręcznika bawełnianego, który jednak każdorazowo po treningu należy wyprać. Ręcznik kładziemy na ławeczce i innych sprzętach, gdzie nasze ciało styka się z urządzeniem. Nie załatwia to niestety kwestii wolnych ciężarów i w ich przypadku, dobrze jest zaopatrzyć się w płyn do dezynfekcji powierzchni.

Jeśli na naszej siłowni nie ma stacji dezynfekujących, warto nadmienić właścicielowi, że środki dezynfekcyjne powinny się na niej znajdować, a jeśli to nic nie pomoże to zawsze można zmienić siłownię. W porządnych placówkach personel sprzątający dba o czystość i dezynfekcję sprzętu, a ćwiczący sami również mają dostęp do środków dezynfekujących. 

 

Artykuł powstał na podstawie artykułu Elizabeth Pace z Action News Jax. 

https://www.actionnewsjax.com/news/local/survey-reveals-gym-equipment-has-higher-bacteria-count-than-public-bathrooms/897081634

 

Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.