sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Czego nie należy spuszczać w toalecie?

17-05-2023

Toaleta jest jednym z najważniejszych elementów naszych domów, biur czy miejsc publicznych. Jest to miejsce, w którym wypróżniamy się, a więc powinno być to miejsce czyste i higieniczne. Warto jednak pamiętać, że do toalety powinniśmy spuszczać tylko pewne rzeczy, a inne nie powinny w ogóle tam trafiać. Dlaczego? Czy wiesz, jakie rzeczy powodują problemy w kanalizacji i mogą wpłynąć na środowisko naturalne? W tym artykule omówimy, co nie należy spuszczać do toalety i dlaczego.

Sprawdź naszą ofertę pisuarów i misek WC!

Przepychanie toalety

Chusteczki higieniczne

Przede wszystkim, jednym z najczęściej spotykanych przedmiotów, które nie powinny być spłukiwane w toalecie, są chusteczki higieniczne. Choć wydają się one być podobne do papieru toaletowego, to w rzeczywistości są one wykonane z włókien, które nie są biodegradowalne. W konsekwencji, kiedy chusteczki są spłukiwane, zwykle zatykają one rury kanalizacyjne, co prowadzi do zapchania kanalizacji oraz blokad w systemie kanalizacyjnym. Aby uniknąć takich problemów, chusteczki powinny być zawsze wrzucane do kosza na śmieci, a nie spłukiwane w toalecie.

Podobnym przedmiotem, który nie powinien być spłukiwany w toalecie, są mokre chusteczki, takie jak chusteczki nawilżane. Zwykle zawierają one różne chemikalia, takie jak alkohol i konserwanty, które nie tylko mogą powodować blokady, ale również wpływać na skład chemiczny wody i środowisko naturalne. W tym przypadku, mokre chusteczki powinny być również wrzucane do kosza na śmieci, a nie spłukiwane w toalecie.

Leki i suplementy diety

Innym produktem, który powinien być unikany w toalecie, są leki i suplementy diety. Niektóre leki i suplementy mogą zmieniać skład chemiczny wody, co może wpłynąć na ekosystem wodny. W niektórych przypadkach, takie jak antybiotyki, mogą również wpłynąć na populację bakterii w systemie kanalizacyjnym, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i ekologicznych.

Spłukiwanie leków i chemikaliów do toalety może spowodować zanieczyszczenie wody, co stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Leki i chemikalia zawierają substancje chemiczne, które mogą być toksyczne dla organizmów żywych. Dlatego, jeśli chcesz pozbyć się niepotrzebnych leków lub chemikaliów, zawsze należy je oddać do punktu zbiórki lub do apteki.

Odpady żywnościowe

Jednym z najbardziej szkodliwych produktów, które często są spłukiwane w toalecie, są odpady żywnościowe. W przeciwieństwie do produktów biodegradowalnych, takich jak papier toaletowy, żywność może powodować poważne blokady i zapachy. Kawa, tłuste mięso, skorupy jaj i warzywa są szczególnie problematyczne, ponieważ mają tendencję do gromadzenia się i tworzenia blokad w rurach.

Odpady żywnościowe, które są spłukiwane do toalety, mogą również zatkać i zanieczyścić oczyszczalnie ścieków. Odpady te są trudne do usunięcia z wody i mogą powodować problemy z oczyszczalnią ścieków, co może prowadzić do zanieczyszczenia wody i szkodliwych skutków dla zdrowia.

Spłukiwanie odpadów żywnościowych do toalety może również powodować powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Resztki jedzenia, które zalegają w rurach kanalizacyjnych, zaczynają się rozkładać, co prowadzi do powstawania gazów wodorowych i siarkowych, które charakteryzują się bardzo nieprzyjemnym zapachem. Odpady żywnościowe mogą również zacząć fermentować, a to z kolei prowadzi do powstawania kwaśnych zapachów, które mogą być trudne do usunięcia.

Pieluchy, podpaski i tampony

Pieluchy, podpaski i tampony są produkowane z materiałów, które nie rozpuszczają się w wodzie, a ich rozmiar i kształt sprawiają, że mogą one łatwo zablokować rury kanalizacyjne. Kiedy zostaną spłukane w toalecie, nie są one w stanie przepłynąć przez cały system kanalizacyjny, co prowadzi do powstawania zatorów w rurach. W efekcie, woda z toalety może przestać odpływać lub zalewać łazienkę.

Niestety, zatory w rurach kanalizacyjnych to nie tylko kwestia praktyczna. Produkty te, które zalegają w rurach kanalizacyjnych, mogą prowadzić do powstawania bakterii i wirusów, co z kolei może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów oraz rozprzestrzeniania chorób.

Dlatego, aby uniknąć tych problemów, zawsze należy wyrzucać pieluchy, podpaski i tampony do kosza na śmieci, a nie do toalety. W miejscach publicznych zawsze powinny być dostępne specjalne pojemniki na odpady tego typu.

Nie spuszczaj ręczników papierowych w toalecie

Podsumowanie

Spłukiwanie do toalety nieodpowiednich produktów może prowadzić do poważnych problemów w systemie kanalizacyjnym, a także wpłynąć na środowisko naturalne i zdrowie publiczne. Warto pamiętać, że toaleta służy tylko do odprowadzania ludzkich odpadów i papieru toaletowego. Wszystkie inne produkty powinny być zawsze utylizowane w sposób właściwy i zgodny z przepisami.

Zobacz naszą ofertę wyposażenia łazienek!

Autor: Marcel Apola