sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Smog - jaki wpływ na zdrowie ma zanieczyszczone powietrze?

30-12-2021

Smogowe alerty ostrzegają przed wysokim poziomem zanieczyszczeń, zagrożenia wynikające z niekorzystnego stężenia szkodliwych substancji unoszących się w powietrzu to problem globalny. Do atmosfery przedostają się gazy, które mają zły wpływ na zdrowie człowieka i zachodzące zmiany atmosferyczne.

Co to jest smog?

Pojęcie wywodzi się od angielskich słów smoke oznaczający dym i fog mgła. Wymieszane wraz z powietrzem zanieczyszczenia powstające w wyniku działań człowieka mają niekorzystny wpływ na planetę. Priorytetem oczyszczania powietrza są działania globalne, które ograniczą ilość szkodliwych substancji.

Rozróżniane są dwa rodzaje smogu ze względu na miejsce i warunki:
- londyński występujący w klimacie umiarkowanym zazwyczaj w okresie od listopada do stycznia,
- typu Los Angeles w strefach subtropikalnych w okresie letnim.

 

Smog w mieście

 

Sezon smogowy w Polsce rozpoczyna okres grzewczy. Jesienno-zimowe temperatury przyczyniają się do zwiększenia ilości powstających zanieczyszczeń. Przedostające się do powietrza substancje uwalniane z przestarzałego pieca, niskiej jakości węgla oraz śmieci wywołują ciągłe kontrowersje. Powstaje od dłuższego czasu pytanie, jak sobie z tym poradzić?

Sprawdź także: Jak oszczędzać wodę, najlepsze domowe porady

Fundacja Polska Bez Smogu

Pomaga zadbać o jak najwyższą jakość powietrza poprzez dotacje, szkolenia, bazę wiedzy i aktualności. Nieefektywne i często przestarzałe systemy grzewcze są przyczyną problemów smogowych. Brak środków finansowych na wymianę pieca czy zakup lepszego opału to jedne z problemów osób korzystających ze starych systemów ogrzewających. Fundacja wspiera województwa i powiaty w przejściu na najnowocześniejsze i najczystsze technologie.  Programy wspierają działania likwidacji palenisk na różnego rodzaju brykiet, węgiel, drewno czy inne biomasy, które znacząco wpływają na zanieczyszczenie powietrza.

Smog a zdrowie

O niekorzystnych skutkach smogu, na stan zdrowia ludzi, zwierząt i roślin donoszą różne źródła. Zanieczyszczenia przedostające się wraz z powietrzem do układu oddechowego człowieka przyczyniają się do powstawania wielu dolegliwości zdrowotnych:

- problemy z oddychaniem,
- zaostrzenie objawów astmy oskrzelowej,
- pogłębienie alergii,
- zaburzenia snu,
- gromadzenia toksyn w organizmie, które są powodem złego samopoczucia,
- powstawania chorób nowotworowych.

Zobacz również: Mole w domu - skąd się biorą, 10 sposobów na ich zwalczanie

Smog aplikacja

 

 

Aplikacja umożliwia codzienne monitorowanie stanu powietrza, w wybranym przez użytkownika mieście. Alert smogowy informuje o ilości zanieczyszczeń. Polski indeks jakości powietrza, określa zazwyczaj stopień zanieczyszczenia w sześciostopniowej skali od: bardzo dobrego, dobrego, umiarkowanego, dostatecznego aż po zły i bardzo zły. Szybka instalacja, łatwość w użytkowaniu i szybki dostęp do danych zachęca do korzystania z aplikacji.

Jak poradzić sobie ze smogiem?

- inwestując w dobrej jakości oczyszczacz powietrza, który pomoże usunąć ilość szkodliwych zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę na metraż wnętrza, w jakim zostanie wykorzystany do 60 m 2 bardzo dobrze sprawdzi się oczyszczacz powietrza z wyświetlaczem AP168W Warmtec,
- korzystając z maseczek ochronnych na świeżym powietrzu,
- powstrzymując się od wychodzenia z domu podczas największego stężenia zanieczyszczeń,
- montując piece, w których możliwe jest stosowanie odpowiedniego opału zmniejszającego poziom zanieczyszczeń,
- ograniczając ilość spalin.

Autor: Katarzyna Szumska