sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

5 rzeczy niezbędnych do przewijania dziecka w miejscu publicznym

23-11-2020

Wszystko co musisz wiedzieć o zmianie brudnej pieluszki w miejscu publicznym

Wychodzenie na spacer z małymi dziećmi to wielkie wyzwanie, nie tylko ze względu na konieczność zadbania o ich odpowiedni ubiór oraz bezpieczeństwo i komfort, ale też dlatego, że niepotrafiący jeszcze korzystać z toalet najmłodsi mogą wymagać zmiany pieluszki jeszcze przed powrotem do domu. Dobrze przygotowane ogólnodostępne łazienki powinny być wyposażone w przewijaki, jednak niestety, nie jest to jeszcze we wszystkich miejscach standardem. Jak się zatem przygotować na przewijanie niemowlaków w miejscu publicznym?

Dbanie o higienę małego dziecka jest bardzo ważne, dlatego do odwlekania zmiany brudnego pampersa nie powinno dochodzić nawet jeśli razem z maluchem znajdujemy się akurat poza domem. Mokra pielucha to w końcu nie tylko gwarancja  tego, że czujące niewygodę dziecko zacznie płakać, ale też ryzyko powstania odparzeń na skórze lub nawet wdania się poważniejszych infekcji, przez które niemowlę może gorączkować i potrzebować wizyty u lekarza. Aby uniknąć tego typu konsekwencji dobrze jest, wychodząc na spacer, spakować do wózka kilka drobiazgów, które pozwolą nam sprawnie i bezpiecznie przewinąć dziecko bez względu na to, czy udamy się do parku, centrum handlowego, przychodni czy też restauracji.

 

Czego potrzeba do zmiany brudnego pampersa poza domem?

 

1. Pieluszki na zmianę

Bez wątpienia najbardziej oczywista rzecz, jednak nie znaczy to, że nie warto się nad nią na chwilę zatrzymać. Niezależnie od długości spaceru, na jaki się wybieramy z dzieckiem, dobrze jest wziąć więcej niż jednego dodatkowego pampersa. Być może okaże się, że, nie mając dostępu do przewijaka, upuścimy i ubrudzimy świeżą pieluszkę zanim zdążymy ją założyć. Jest też możliwość, że mimo krótkiego wyjścia z domu, maluch będzie wymagał przewinięcia więcej niż jeden raz.

 

2. Torebki na zużyte pieluszki

Choć na rynku dostępne są jednorazowe pieluchy, które można spłukiwać w toalecie, większość zupełnie się do tego nie nadaje - podobnie zresztą jak papierowe ręczniki oraz mokre chusteczki higieniczne, które mają kłopot z rozpuszczeniem się w wodzie i skutecznie blokują odpływy rur. Dlatego też odpowiedzialni rodzice powinni być wyposażeni w foliowe torebki w które będzie można zapakować nieprzyjemnie pachnące pampersy, nim trafią one do śmietnika. Niektóre publiczne ubikacje, szczególnie ich części przeznaczone dla kobiet oraz osób niepełnosprawnych, mają zamontowane naścienne pojemniki woreczków higienicznych, z których warto w takim wypadku skorzystać aby odpowiednio zapakować zużytą pieluszkę i ograniczyć rozprzestrzenianie się po całym WC nieprzyjemnego zapachu.

 

3. Mokre chusteczki higieniczne

Nawilżane chusteczki są niezbędne, aby zachować odpowiedni poziom higieny podczas przewijania niemowlaka. Nawet korzystając z najbardziej chłonnej pieluchy nie unikniemy zabrudzeń, które mogą pozostać na skórze dziecka i których koniecznie należy się pozbyć aby uniknąć podrażnień skóry i dyskomfortu powodowanego przez nieprzyjemny zapach. Pamiętajmy, że użyte do czyszczenia najbardziej intymnych miejsc produkty powinny mieć przy tym odpowiednio łagodne działanie i delikatny skład, który nie tylko pomoże pozbyć się bakterii, ale też nie doprowadzi do reakcji alergicznej.

 

4. Antybakteryjny żel do mycia rąk

Zanim przystąpimy do zmiany pampersa powinniśmy wziąć pod uwagę, że mimo, iż jest to przysłowiowa wręcz "brudna robota", to jednak będziemy mieć do czynienia z wyjątkowo wrażliwymi na zakażenie częściami ciała dziecka i pod żadnym pozorem nie powinniśmy wykonywać tego zadania bez uprzedniego umycia rąk. Jeśli udało nam się odnaleźć wyposażoną w przewijak łazienkę powinniśmy oczywiście dokładnie umyć dłonie, dbając o to aby nie pominąć żadnego ze szczególnie narażonych na kontakt z zarazkami i brudem miejsc, jednak na wypadek, gdyby do najbliższej toalety z mydłem i bieżącą wodą było zbyt daleko, należy mieć przygotowany odpowiedni środek do higienicznej dezynfekcji dłoni. Szczególnie dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju nie wymagające spłukiwania preparaty w żelu - na przykład popularnej firmy Purell - które są łatwe w obsłudze i szybko usuwają wszelkiego rodzaju wirusy oraz bakterie. Oczywiście analogicznym sposobem powinniśmy wyczyścić ręce także już po zakończeniu przewijania.

 

5. Przenośna mata lub ceratowy przewijak

Przewijając dziecko należy mieć na uwadze nie tylko higienę, ale też bezpieczeństwo malucha, a to oznacza, że, nie dysponując profesjonalnym wolnostojącym lub naściennym przewijakiem dla niemowląt trzeba będzie odnaleźć miejsce odpowiednio stabilne, z którego dziecko przypadkiem nie spadnie w trakcie zmiany pieluchy. Zsuwanie krzeseł czy też wykorzystywanie w tym celu nachylonej pod pewnym kątem ławki wiąże się z dużym ryzykiem, w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie więc niestety ułożenie dziecka bezpośrednio na podłodze, na przykład w toalecie dla niepełnosprawnych, która oferuje odpowiednio dużo miejsca i nie cieszy się tak dużym natężeniem ruchu jak ubikacje damskie i męskie. Specjalne przenośne maty oraz nieprzemakalne ceratowe przewijaki pozwalają w takim wypadku zarówno zadbać o higienę oraz wygodę dziecka, jak i o porządek w miejscu, w którym dochodzi do wymiany pampersa.

 

O czym pamiętać przy przewijaniu dzieci?

Niezależnie od tego, gdzie będziemy zmieniać brudną pieluszkę, pamiętać musimy o tym, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Przebywając w restauracji czy też centrum handlowym dobrze jest zapytać obsługę o to, czy w którejś z toalet nie znajduje się zaprojektowany z myślą o publicznych sanitariatach przewijak, który oprócz wygody użytkowania zapewni też, dzięki jednorazowym podkładom higienicznym i odpowiednio wytrzymałej konstrukcji, wysoki poziom ochrony, zarówno przed nieprzewidzianymi urazami, jak i zarazkami. Warto też mieć na uwadze, aby, przewijając noworodka, zostawić miejsce, w którym to robimy, w jak najlepszym porządku i przy pomocy mokrych chusteczek higienicznych lub mydła oraz wody przemyć wszelkie zabrudzenia, jakie powstały podczas wymiany pampersa. W końcu po nas z danej łazienki na pewno będą chcieli skorzystać też inni rodzice, którzy tak jak i my sami będą chcieli szybko, sprawnie i w higienicznych warunkach pozbyć się brudnej pieluchy.

 

Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.