sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

2020 rok w łazienkach - trendy w aranżacji wnętrz

07-01-2020

Najnowsza moda w projektowaniu domowej toalety

Początek nowego roku to zazwyczaj czas zmian – zamykamy za sobą pewien etap i ze świeżą energią szukamy rozmaitych nowości, które możemy wprowadzić do naszego życia. Czasem jest to postanowienie rzucenia palenia, czasem zapisanie się na siłownię, a czasem chęć zmiany swojego najbliższego otoczenia. Nic zatem dziwnego, że wraz ze styczniem często startuje sezon na remonty. Jak jednak zaaranżować łazienkę tak, aby była jak najbardziej nowoczesna, estetyczna i utrzymana w duchu najnowszych trendów? Oto rozwiązania które zdaniem ekspertów będą największymi hitami toalet w 2020 roku.

 

Wcale nie taki oczywisty kolor

Przyzwyczailiśmy się, że tradycyjnymi łazienkowymi barwami jest biel i jej odcienie, tymczasem już od początku 2019 roku coraz większe wpływy zyskuje czerń. Pisaliśmy o tym już w jednej z naszych poprzednich notek blogowych, w której zwracaliśmy uwagę na to, jak dobrze kolor ten komponuje się z białymi umywalkami lub kafelkami, nadając pomieszczeniu głębię i elegancję, a także wspominaliśmy o tym, jak duże znaczenie mają małe ciemne detale takie jak czarne dozowniki mydła i wieszaki. Wykonane z materiałów w tym kolorze akcesoria łazienkowe wydatnie wzbogacają wystrój ubikacji i nadają im nowoczesny oraz wzbudzający zainteresowanie wygląd.

Na rok 2020 przewiduje się dalszy rozwój tego trendu – czarne mają być już nie tylko baterie kranowe i nieduże elementy wyposażenia toalet, ale nawet całe umywalki, wanny lub muszle sedesowe. Oczywiście, dla kontrastu, powinny być one wykorzystywane w jasnych łazienkach, w których dominuje biel, jednak kolor ten, wraz ze wzrostem zainteresowania stylem industrialnym, zaczyna ustępować odcieniom szarości. To właśnie one radzą sobie najlepiej w połączeniu z drewnianymi szafkami oraz pomalowanymi na czarno metalowymi wieszakami i rurami, które, poprzez swoje wyeksponowanie, mają nadać pomieszczeniu nieco bardziej surowy charakter. Do zalet szarych barw zaliczyć można ponadto ich dużą różnorodność, pozwalającą na wprowadzenie rozmaitych kolorów kafelek lub farby przy jednoczesnym zachowaniu dość jednolitej tonacji pomieszczenia, a także fakt, że dobrze komponują się z zielenią. Łazienki zaczynają dążyć do tego, aby być strefami relaksu, a to oznacza, że projektanci coraz częściej znajdują w nich miejsce dla pomagających się odprężyć i nadających wnętrzu nieco eteryczny wygląd roślin doniczkowych.

łazienka w stylu urban jungle to najnowszy trend 2020 roku

Wanna czy prysznic?

Najważniejszą funkcją domowej łazienki jest, oczywiście, zapewnienie korzystającym z niej osobom miejsca, w którym będą mogły się umyć. Dlatego też pierwszym pytaniem, na które powinno się odpowiedzieć podczas aranżacji tego pomieszczenia, jest to, czy zdecydujemy się na umieszczenie w nim wanny, prysznica, czy tez może mamy na tyle dużo miejsca, aby zaryzykować wstawienie obydwu. I, choć zdecydowanie popularniejszym i będącym obecnie bardziej na topie rozwiązaniem są natryski, to nie tylko wśród nich, ale też u wanien pojawiają się coraz wyraźniejsze nowe trendy, które w 2020 roku z pewnością nabiorą naprawdę dużego rozpędu, niemal całkowicie odmieniając oblicza tworzonych zgodnie z najnowszą modą łazienek. Chodzi przede wszystkim o zmiany w planowaniu przestrzeni.

Jak już wcześniej było wspominane, na czasie jest teraz projektowanie domowych toalet w taki sposób, aby zapewniały one jak największy komfort i stawały się strefami relaksu przypominającymi niemalże małe ośrodki SPA. Z tego też powodu coraz częściej odchodzi się od zabudowanych, umieszczonych we wnękach lub pod ścianą wanien, skupiając się na ich wolnostojących wersjach, stawianych w centralnej części pomieszczenia. Pozwala to nie tylko ułatwić dostęp do balii i zapewnić jej lepsze oświetlenie naturalnym światłem, ale też lepiej ją wyeksponować, wpływając wydatnie na stylizację całej łazienki. Królują tutaj szczególnie omawiane wyżej czarne wanny – stanowiąc centralny element wyposażenia, otoczone roślinami w doniczkach, świeczkami zapachowymi lub innymi ułatwiającymi odprężenie się akcesoriami i ozdobami, umożliwiają one zmianę zwykłego pomieszczenia w zachwycające swoim wystrojem i pozwalające zapomnieć o trudach dnia sanktuarium.

Także najnowsze kabiny prysznicowe dążą przede wszystkim do zapewnienia korzystającym z nich domownikom wysokiego poziomu odprężenia i komfortu. Największą jednak zmianą, jaką przynoszą ze sobą nowe trendy, jest odejście od montażu brodzika. Dzięki rezygnacji z wszelkich progów oraz wykorzystaniu kafelek nachylonych delikatnie w kierunku montowanego bezpośrednio w podłodze odpływu nie tylko łatwiej jest utrzymać wysoki poziom czystości w łazience, ale również znacząco zwiększa się jej dostępność, umożliwiając korzystanie z natrysku osobom mającym problemy z samodzielnym poruszaniem się oraz jeżdżących na wózkach inwalidzkich. To jeden z najważniejszych wymogów stawianych przed sanitariatami dla osób niepełnosprawnych, co sprawia, że projektowane w taki sposób kabiny prysznicowe mogą być teraz nie tylko funkcjonalne, ale i modne. Dzięki temu, że nie znajdują się na żadnym podwyższeniu, wydają się też optycznie mniejsze, a szeroki wybór dostępnych na rynku kafli łazienkowych pozwala w pełni wykorzystywać „odzyskaną” w ten sposób przestrzeń podłogową i łatwiej eksperymentować z aranżacją wnętrza, mając na uwadze chociażby fakt, że poprzez umieszczenie części kafelek podłogowych na ścianach można sprawić, że pomieszczenie wyda się większe.

Bezbrodzikowy domowy natrysk łazienkowy

Modnie i wygodnie

Dobrze zaprojektowana łazienka to jednak nie tylko miejsce do mycia, to także pomieszczenie oferujące łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych do codziennej pielęgnacji kosmetyków. Dlatego też równie ważne, co armatura, są wszelkiego rodzaju szafki, półki i bieliźniarki służące przechowywaniu maszynek do golenia, szamponów, ręczników i pozostałych akcesoriów toaletowych. Co wiemy na ich temat? Przede wszystkim to, że w nadchodzącym roku na popularności zyskiwać będą głównie meble podwieszane. Do najważniejszych powodów przyczyniających się do tego właśnie trendu należy fakt, że znacznie ułatwiają one utrzymywanie czystej podłogi, oraz, tak jak w przypadku pozbawionych brodzików natrysków, pozwalają lepiej eksponować kafelki. Dodatkowymi zaletami mocowanych naściennie szafek (a także, skoro już o tym mowa, zlewów) jest fakt, że poprzez taki sposób instalacji niezwykle łatwo jest kontrolować ich wysokość, co znów korzystnie wpływa na przystosowanie łazienki dla poruszających się na wózkach osób niepełnosprawnych.

 

W toalecie jak w domu

Skupiając się na rozwiązaniach architektonicznych i aranżacyjnych mających przyczynić się do zwiększenia komfortu życia w naszych domach oraz mieszkaniach często skupiamy się na sypialniach oraz pokojach dziennych i zapominamy o łazienkach, a tymczasem są one pomieszczeniami, które mają ogromne szanse na stanie się miejscami pozwalającym zapomnieć o trudach codziennego dnia. Wykorzystując ogrzewanie podłogowe, wprowadzając do wnętrza rośliny oraz odpowiednio rozplanowując przestrzeń wokół wanny można uzyskać efekt, który zagwarantuje atmosferę sprzyjającą całkowitemu odprężeniu, która istotnie wpłynie na jakość naszego życia i poprawi samopoczucie. Pamiętajmy, że łazienka jest nie tylko miejscem, w którym załatwia się podstawowe potrzeby fizjologiczne – to także strefa pielęgnacji i odnowy. I tak właśnie planując remont i aranżację toalety powinniśmy ją traktować.

 

Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.