sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Blog

Jak poprawnie segregować odpady?

ole.pl sp. z o.o. sp.k.
ul. Wenecjańska 8/88 61-101 Poznań, Polska
+48 61 855 20 85, +48 61 415 18 83, sklep@ole.pl
Naklejka na kosz do sortowania śmieci1 lipca 2013 r. to moment wielkich zmian w polskim prawie w kwestii segregacji, wywozu i zagospodarowania śmieci. Nowe prawo nakłada obowiązki zarówno na gminy, jak i mieszkańców i przedsiębiorców. Zmiany pociągają za sobą szeroko pojęte korzyści finansowe, zdrowotne i ekologiczne. Aby segregacja śmieci była dla nas zjawiskiem naturalnym i prostym, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami gospodarowania odpadów.

SPIS TREŚCI
Segregować czy nie segregować?
Opłaty
Rodzaje odpadów i sposób segregacji
Elektrośmieci oraz inne odpady problemowe i poremontowe
Skąd wziąć pojemniki na odpady?

Statystyczny Polak w ciągu roku przyczynia się do powstania ok. 320 kg śmieci. W wielu miastach segregacja od dawna jest zjawiskiem powszechnym, zatem tylko dla części będzie to zupełna nowość. Zmiany w prawie są wynikiem naszego członkostwa w Unii Europejskiej, a celem jest prawidłowa segregacja odpadów, która pozwoli odzyskać i ponownie przetworzyć produkowane przez nas śmieci. Na tle innych państw UE Polska póki co wypada słabo. Do lipca 2013 r. ok. 1/3 Polaków nie była objęta żadną umową na wywóz śmieci, były więc one palone (co jest bardzo szkodliwe) lub wywożone na dzikie wysypiska. Wraz z wejściem nowej ustawy wszyscy płacą za wywóz śmieci, więc nielegalne praktyki przestają mieć sens.

Kosz do sortowania odpadów
Recyklingu trzeba się nauczyć. Od 2013 do 2020 roku będziemy w okresie przejściowym. Najpóźniej od 2020 roku mamy odzyskiwać 50% surowców wtórnych (papier, szkło, metal, plastik) i 70% materiałów budowlanych i rozbiórkowych. Powstaną nowoczesne sortownie i spalarnie, które bezpiecznie będą rozwiązywać problem gór śmieci.

Segregować czy nie segregować?

Korzyści sortowania są ogromne, ale pozostaje otwarta furtka – można wyrzucać śmieci zmieszane. Jednak za odpady posegregowane będziemy płacić mniej niż, gdybyśmy ich nie sortowali. Stawki za posortowane śmieci (od mieszkańca) wynoszą od 9,05 zł, a za śmieci zmieszane od 14,54 zł. Wniosek nasuwa się sam – warto segregować.

Opłaty

Decyzję o wysokości opłaty za wywóz śmieci podejmuje gmina, co oznacza, że ceny mogą, ale nie muszą wzrosnąć. Gmina może stosować system ulg lub dopłat w zależności od sytuacji finansowej mieszkańców. Opłatę wnosi się bezpośrednio do gminy, nie będzie indywidualnych umów z firmami. Zdecydowana większość gmin będzie naliczać stawki od liczby mieszkańców.
Jeśli ktoś zadeklaruje, że dokonuje segregacji, a firma odbierająca śmieci zauważy, że tego nie robi, wówczas będzie miała prawo podnieść stawkę do kwoty jak za śmieci zmieszane.

Rodzaje odpadów i sposób segregacji

Jak segregować śmieci - kolory koszy


Spodobał Ci się przygotowany przez nas schemat sortowania surowców wtórnych? Zachęcamy do wydrukowania go i zawieszenia przy koszach do segregacji odpadów. Z pewnością pomoże on dokonywać poprawnej selekcji. Pobierz plik w formacie PDF lub JPEG:
  • Segregacja śmieci - kolory pojemników, rodzaje odpadów i sposób ich sortowania - Plik PDF
  • Segregacja śmieci - kolory pojemników, rodzaje odpadów i sposób ich sortowania - Plik JPEG

Należy pamiętać, że wszystkie opakowania, które wyrzucamy powinny być (jeśli to możliwe) zgniecione i wolne od resztek jedzenia, czyli przynajmniej opłukane wodą. Częstotliwość odbioru odpadów ustala gmina wraz z firmą wywozową.

Elektrośmieci oraz inne odpady problemowe i poremontowe


W tej grupie odpadów znajdują się takie, których nie można wrzucać do przydomowych pojemników na śmieci, czyli zużyty sprzęt RTV i AGD, baterie, przeterminowane leki, oleje itd. Obowiązkiem gminy jest wskazanie punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w których można bezpiecznie pozbyć się tego typu materiałów. Za ich odbiór nie powinniśmy nic dopłacać, koszty powinny być zawarte w opłacie stałej. Pojemniki na przeterminowane leki można jednak spotkać w aptekach, a kubły na opakowania po olejach silnikowych wystawiają stacje benzynowe.

Niestety ustawa nie wskazuje jasno, jak gmina powinna postąpić z odpadami po remontach. Należy zatem zasięgnąć informacji bezpośrednio w gminie w kwestii zakresu świadczenia usług w ramach opłat.

SPojemnik na śmiecikąd wziąć pojemniki na odpady?


Pierwotnie miało to leżeć w gestii właścicieli i zarządców nieruchomości, jednak po fali protestów pojawił się zapis, że kubły na śmieci może dostarczać firma wywożąca, a cenę za nie ma wliczyć w koszty wywozu odpadów. Gmina ma zdecydować, który wariant wybiera. Większość gmin zdecydowała się na drugą opcję.

Obok dużych pojemników zewnętrznych trzeba zaopatrzyć się w mniejsze kosze do segregacji śmieci, które posłużą do pierwszego sortowania w domach, biurach, hotelach, restauracjach itd., a także odpowiednio oznaczyć je naklejkami do segregacji. W miejscach, gdzie stosuje się wózki na odpady, należy pamiętać o stosowaniu kolorowych worków na śmieci. Bez nich niemożliwe jest poprawne sortowanie odpadów na dalszych etapach.
 
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.