sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jaki wózek do sprzątania warto wybrać?

13-05-2021

W obiektach użyteczności publicznej, jak kina, galerie handlowe czy urzędy, utrzymanie czystości jest szczególnie trudne i wymaga dobrej organizacji pracy oraz właściwego doboru narzędzi. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest wózek gospodarczy do sprzątania. Ułatwia on pracę, a jego uniwersalność sprawia, że nadaje się do stosowania na każdej powierzchni. W sklepie OLE.pl posiadamy szeroką gamę zarówno profesjonalnych wózków sprzątających, jak również mniejsze wózki z mopem do użytku domowego.

Dlaczego wózki serwisowe do sprzątania są tak istotne?

Dobrze dobrany wózek sprzątający pozwala zadbać zarówno o dany obiekt, jak i o zdrowie personelu. Dzięki temu, że w koszu wózka możemy przewozić ciężkie, nieporęczne przedmioty, ale także wiele drobnych elementów, osoby odpowiedzialne za utrzymanie czystości powierzchni nie muszą regularnie obciążać mięśni ramion i pleców, a także kilkukrotnie krążyć w celu przeniesienia odpowiedniego zapasu chemii gospodarczej.

Wózek do sprzątania na kołach to także gwarancja mobilności. Dzięki niemu personel sprzątający sprawnie przemieści się do najbardziej odległych pomieszczeń, a mycie podłóg będzie przebiegało płynnie i szybko. To także wygoda i ergonomia pracy, która przekłada się na większe zadowolenie pracowników oraz klientów, a w konsekwencji na większe zarobki firmy.

Należy pamiętać o tym, że inne urządzenia sprawdzą się, jako wózki do sprzątania w szpitalu, a jeszcze inne, jako hotelowe wózki do sprzątania. Wpływ na wybór modelu ma także przestrzeń, którą trzeba utrzymać w czystości, ponieważ to ona determinuje rozmiar wiaderek, konieczność stosowania wyciskarki oraz ilość kuwet lub półeczek na dodatkowe akcesoria.

Rodzaje wózków sprzątających

Wózki do sprzątania można podzielić na kilka sposobów. Przede wszystkim wyróżniamy zwykłe wózki wiaderkowe (jedno lub dwu komorowe) oraz wózki serwisowe, które są znacznie większe i oferują bardziej kompleksowe zastosowanie.

Przykładem wózka wiaderkowego jest model Kentucky firmy Clean. Został wyposażony w jedno wiadro o pojemności 20 litrów, dzielone na pół za pomocą ruchomej przegrody, która odseparowuje wodę czystą od brudnej. Producent wyposażył go także w wyciskarkę dociskową, która odsączy nadmiar wody z mopa oraz poręczny i wygodny uchwyt.

Z kolei wózek serwisowy firmy Splast posiada aż trzy wiadra, prasę do wyciskania i specjalną, obramowaną konstrukcję zabezpieczoną odbojnikami. Częścią zestawu są worki wraz z kompletem spinek. Całość porusza się na masywnej platformie, która zapewnia maksimum stabilności.

Innym rodzajem wózków są te przeznaczone do segregacji materiałów. Najczęściej posiadają one metalową, kilkusegmentową ramę, pozwalającą na zawieszenie kilku worków odpowiadających rodzajowi odpadów. Tego typu rozwiązania dobrze sprawdzają się do segregacji materiału medycznego lub śmieci.

Wreszcie, wyróżniamy także hotelowe wózki do sprzątania, które umożliwiają podzielenie ręczników, bielizny lub pościeli z jednoczesnym zasłonięciem zawartości po to, by goście nie musieli z bliska oglądać procesu sprzątania. Często zamiast wiader na wodę znajdują się tutaj dodatkowe półki i przegrody.

Wózek do mycia podłóg w szpitalach

W placówkach służących ochronie zdrowia, jak szpitale, przychodnie lub kliniki najczęściej wykorzystywany jest wózek, który pozwala na korzystanie z tak zwanych mopów jednego kontaktu. Posiadają one wyodrębniony pojemnik do nasączania mopa środkami dezynfekującymi. Dzięki temu powierzchnia może być czyszczona z zachowaniem maksymalnej higieny bez konieczności odrywania wkładu od podłogi.

W szpitalach często wykorzystuje się także wózki segregujące odpady, jak model firmy Splast, który posiada aż cztery wiadra na różne rodzaje odpadów. Wykonany ze stali szlachetnej i wysokiej jakości PCV, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Wózki sprzątające do galerii handlowych

W obszernych wnętrzach supermarketów i pasaży handlowych najlepiej sprawdzą się wielozadaniowe wózki serwisowe do sprzątania. Można nimi łatwo manewrować zarówno w wąskim korytarzu, przestronnej hali sprzedażowej, jak i toaletach rozmieszczonych na każdym piętrze. Wózek, który ma sprawnie poradzić sobie ze zróżnicowaną powierzchnią, powinien posiadać nie tylko kilka wiaderek, ale także pozwalać na przewóz dodatkowych akcesoriów, a nawet rozdzielenie śmieci.

Galerie handlowe to nie jedyne zastosowanie serwisowych wózków do sprzątania. W szkołach sprawdzi się analogiczne rozwiązanie, ułatwiając sprzątanie zróżnicowanych powierzchni, jak schody, podłogi w salach lekcyjnych, kafelki w łazienkach i sale sportowe.

Profesjonalne wózki do sprzątania dla hoteli

Rozwiązania oferowane hotelom obejmują, poza zwykłymi modelami, także specjalne wózki z półkami i workiem na bieliznę. Firma Splast wśród swoich produktów oferuje aż sześć półek, w tym cztery wysuwane, oraz obszerny worek o pojemności aż 120 litrów do transportu bielizny i pościeli. Aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort korzystania, górny blat został wyposażony w metalowe poręcze, które zapobiegają zsuwaniu się ułożonych tam drobiazgów.

Sprzęt dedykowany do obsługi hoteli produkuje także firma VDM, zainteresowaniem klientów cieszą się również wózki Numatic.

Jak wybrać wózek dla firmy sprzątającej?

Wybór dla przedsiębiorstwa, które profesjonalnie zajmuje się utrzymaniem czystości, powinien być w pierwszej kolejności zdeterminowany przez rozmiar powierzchni oraz docelowy rodzaj lokali. Część firm specjalizuje się w sprzątaniu szpitali, inne preferują obsługę galerii handlowych. Dlatego dobrym pomysłem może okazać się zakup gotowych kompletów wózków do sprzątania z mopami. To tańsza alternatywa dla kupowania sprzętu na sztuki.

Nie bez znaczenia pozostają także możliwości logistyczne firmy sprzątającej, która może po prostu nie dysponować flotą wystarczającą do przewożenia dużych wózków serwisowych. W takiej sytuacji bardziej pragmatycznym wyborem będzie zakup kilku, jednowiaderkowych wózków, które wprawdzie będą wymagały częstszej wymiany wody, ale znacznie łatwiej nimi zarządzać.

Absolutnym minimum na początku działalności są małe modele z wyciskarką oraz koszykiem na wózek do sprzątania, w którym zmieścimy niezbędne akcesoria, jak worki na śmieci, rękawiczki lub ręczniki papierowe. Takie ekonomiczne rozwiązania oferuje między innymi firma Clean.

Jeżeli wzrastające potrzeby klientów wymuszą na firmie sprzątającej stosowanie zróżnicowanych rozwiązań, dobrym wyborem mogą okazać się modułowe wózki Vermop. Dają one spore możliwości konfiguracji, zmieniając zwykłe urządzenie w prawdziwe centrum zarządzania czystością.

Akcesoria dodatkowe do wózków sprzątających

Wybierając wózek do sprzątania, należy rozważyć, jakiego rodzaju akcesoria mogą okazać się przydatne podczas pracy.

Podstawowym wyborem powinien być mop dopasowany do rodzaju sprzątanej nawierzchni zarówno jeżeli chodzi o wkład, jak i stelaż. Pomocne będą także rękawiczki oraz zmiotki i szufelki, które pozwolą na zachowanie higieny i zapewnią bezpieczeństwo pracownikom.

Duże wózki serwisowe najczęściej posiadają także wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, aby umieścić na nim mydło, papier toaletowy, ręczniki papierowe i inne materiały, które wymagają cyklicznego uzupełniania w łazienkach.

Wreszcie, konstrukcja wybranego modelu powinna uwzględniać możliwość przewożenia chemii gospodarczej odpowiedniej do danego rodzaju pomieszczeń i powierzchni. Zwłaszcza w obiektach, gdzie występuje kilka rodzajów podłóg lub armatury, jak baseny, szkoły lub galerie handlowe warto wybrać sprawdzone rozwiązania. Wielofunkcyjne wózki do sprzątania Vileda oferują wiele możliwości konfiguracji, a także wystarczającą ilość miejsca na przewóz niezbędnych materiałów.

Jaki wózek sprzątający wybrać dla domu?

W domu jednorodzinnym lub w mieszkaniu w bloku najczęściej nie ma potrzeby stosowania profesjonalnych wózków serwisowych. Swoje zadanie wystarczające dobrze spełnią prostsze i tańsze wózki do sprzątania. Kompaktowe rozwiązania oferuje między innym firma Clean. Prosta konstrukcja i małe gabaryty wózka z prasą gwarantują bezawaryjność i niską cenę. Jednocześnie jest to znacznie bardziej praktyczne – i zdrowsze – rozwiązanie niż dźwiganie ciężkiego wiadra z wodą, które nie tylko obciąża kręgosłup, ale może także łatwo porysować drewniany parkiet.

Wózki do sprzątania - gdzie je znajdę?

Profesjonalne rozwiązania potrafią sporo kosztować. Dlatego naturalnym pytaniem, które zadaje wiele osób, jest to, gdzie szukać wózków do sprzątania? Allegro, OLX i inne popularne platformy sprzedażowe to dobry wybór, kiedy wystarczające będzie proste, kompaktowe rozwiązanie.

Tam, gdzie liczy się jakość wykonania, wydajność i dopasowanie do określonego celu, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty sklepu, który specjalizuje się w sprzedaży danego rodzaju sprzętu.

Sklep OLE.pl oferuje wyłącznie produkty najwyższej jakości tak renomowanych firm, jak Vileda, Clean oraz Splast. Zawsze staramy się jak najlepiej odczytywać potrzeby naszych klientów i zaproponować im produkty odpowiadające potrzebom.

Dbaj o czystość – razem z OLE.pl.