sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Wszystko, co należy wiedzieć o przewijakach dla niemowląt

11-05-2021

Każdy rodzic wie, że malutkie dziecko należy przewijać kilkanaście razy dziennie. Im maluch jest młodszy, tym większa szansa, że zmoczy lub zabrudzi łóżko, ubranko lub pościel. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto wyposażyć łazienkę w przewijak dla dziecka. W sklepie OLE.pl oferujemy wiele pomysłów – od konstrukcji poziomych i pionowych, przez nakładane na łóżko i wolnostojące. Jak wybrać właściwe rozwiązanie dla swojej pociechy i dopasować je do naszych możliwości lokalowych?

Praktyczne przewijaki dla niemowląt

Prostym i niedrogim sprzętem dobrym na początek, jest kupno przewijaka, który położymy na łóżeczko dziecięce. Działa on jak zwykła mata lub nakładka. Zasadniczą wadą takiego przewijaka dla noworodka jest jednak to, że dziecko szybko z niego wyrasta, dlatego warto rozważyć także inne alternatywy.

Nieco droższym, ale wygodniejszym sposobem jest wybranie modelu mobilnego, który możemy wygodnie przemieszczać, a także wykorzystać bez pomocy dodatkowej powierzchni.

Taki samodzielny przewijak oferuje między innymi firma Sanitario. Na wytrzymałej ramie ze stali opiera się podkładka z miękkiego tworzywa sztucznego, obramowana poręczami, które zabezpieczają dziecko przed wypadnięciem. Wykonane z elastycznego materiału obicie jest całkowicie zmywalne, co pozwala na zachowanie higieny użytkowania. Całość porusza się na czterech, gumowanych kołach, które nie rysują podłogi i nie hałasują podczas przemieszczania. Tego rodzaju sprzęty często spotyka się nie tylko w domach, ale także w obiektach użyteczności publicznej w łazienkach dla matek z dzieckiem.

Wolnostojące przewijaki to także ogromna ulga dla kobiety, która nie musi ciągle pochylać się nad dzieckiem, a co za tym idzie, nie obciąża nadmiernie kręgosłupa. Taki wybór docenią także matki, które musiały urodzić dziecko poprzez zabieg cesarskiego cięcia i nie powinny nadmiernie zwiększać ciśnienia w jamie brzusznej.

Naścienny przewijak dla dzieci

Dobrą alternatywą dla wózka lub komody z przewijakiem jest urządzenie montowane na ścianę. Nie tylko pozwala ono dopasować wysokość montażu do wzrostu rodzica, ale także często posiada różnego rodzaju półki i kasetki na akcesoria niezbędne do pielęgnacji noworodka, jak oleje, kremy lub pudry. Możliwość złożenia po użyciu oszczędza także sporo miejsca w domu.

Stosunkowo tanim rozwiązaniem jest sprzęt oferowany przez firmę Merida, który doskonale nadaje się do łazienek w lokalach gastronomicznych lub na obiektach sportowych. Sprawdzi się nawet w mieszkaniu. Nadaje się dla dzieci do 23 kilogramów. Stonowany kolor sprawia, że konstrukcja dobrze wpasuje się w każdy wystrój wnętrza i aranżację łazienki.

Jeżeli szukamy bardziej prestiżowego modelu, można zainwestować w przewijak naścienny, który ukryje się w zabudowie i z zewnątrz będzie całkowicie niewidoczny. Taki sprzęt oferuje między innymi firma FanEco. Elegancki przewijak ze stali nierdzewnej posiada podtynkowe mocowanie. Dodatkowo został wyposażony w nylonowy, regulowany pas, który zapobiega wypadnięciu dziecka podczas przewijania.

Podróżne przebieraki dla dziecka

O ile w domu przewijanie dziecka nie sprawia na ogół problemów, o tyle w podróży może okazać się nie lada wyzwaniem. Aby ułatwić młodym rodzicom zadanie, producenci wpadli na pomysł produkowania przewijaków turystycznych. W tej grupie możemy wyróżnić dmuchane przewijaki dla dzieci lub maty do przewijania.

Sprzęty dmuchane na co dzień zajmują bardzo mało miejsca i na dobrą sprawę, zmieścimy je nawet w damskiej torebce. Są także tanie oraz łatwe do utrzymania w czystości. Niestety, przed każdym użyciem należy napełnić je powietrzem. Z kolei maty do przewijania są większe, ale łatwo się je roluje i są bardzo lekkie. Oba rozwiązania są doskonałymi pomysłami na podróż, kiedy nie mamy możliwości zabrania ze sobą klasycznego przewijaka dla noworodka.

Jak zamocować przewijak dla dziecka?

Sposób montażu sprzętu jest zawsze uzależniony od rodzaju wybranego rozwiązania. Zwykły przewijak na łóżeczko lub komodę najczęściej jest nasadzany, ewentualnie może poruszać się na specjalnych prowadnicach.

Przewijaki naścienne – zarówno te poziome, jak i pionowe, montowane są na solidne wkręty, które wwiercamy w ścianę. Zwłaszcza w tym przypadku trzeba dopasować wytrzymałość konstrukcji do wagi dziecka (i uwzględnić to, że malec dosyć szybko rośnie). Jedne modele mogą znieść ciężar 20 kilogramów, a inne aż 45 kilogramów, jak chociażby składany przewijak dla niemowląt na ścianę FanEco.

Pod względem montażu, najmniej problematyczne są samodzielne przebieraki w postaci wózka, które poruszają się na ramie opartej na kołach. To jednak stosunkowo rzadko wybierane rozwiązanie do domu ze względu na rozmiar.

Do kiedy należy używać przewijaka?

To pytanie, które dręczy wielu rodziców. Niestety, podobnie jak w przypadku wielu innych pytań dotyczących wychowania dzieci, także i tutaj trudno o jednoznaczną odpowiedź.

Zdaniem psychologów specjalizujących się w parentingu to, jak długo będziemy zmieniali pieluchy dziecka na leżąco, zależy od rozwoju psychomotorycznego malucha, jego ruchliwości i chęci eksploracji otoczenia oraz tego, co rodzice uznają za najwygodniejsze rozwiązanie dla siebie.

Można jednak przyjąć, że w niektórych przypadkach, kiedy nasza latorośl wyjątkowo szybko się rozwija, przewijak dla dziecka można odstawić już po okresie czterech do pięciu miesięcy stosowania. Bywa jednak i tak, że przebieraki wykorzystują rodzice nawet półtorarocznych dzieci i nie świadczy to wcale o opóźnionym procesie dorastania.

Jedno jest pewne: kiedy nasza pociecha podejmuje pierwsze próby samodzielnego wstawania lub podczas leżenia zaczyna się mocno wiercić to znak, że pora zacząć zmieniać pieluchy na stojąco.

Czy przewijak jest bezpieczny?

Podczas przewijania dziecka, rodzice często martwią się o jego bezpieczeństwo – czy nie spadnie ono z przewijaka oraz czy mocowanie urządzenia w ścianie wytrzyma ciężar malucha. Aby zwiększyć komfort korzystania ze sprzętu, producenci tacy jak Sanitario, Merida lub Impeco proponują kilka rozwiązań.

Najczęściej stosuje się podwyższone boki lub zagłębiony środek, aby zapewnić oparcie dla dziecka po bokach oraz od strony głowy. W składanych przewijakach dla niemowląt na ścianę popularnym mechanizmem jest system regulowanych pasów, którymi możemy przypiąć dziecko do przebieraka. Z kolei konstrukcje nakładane na łóżko zostały zaprojektowane w taki sposób, że nie poruszają się po jego powierzchni, więc maluch może stoczyć się co najwyżej na łóżeczko.

Bez względu na zastosowane zabezpieczenia musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko zawsze może spaść z przewijaka, dlatego zaufanie w stosowane technologie to jedno, ale nie wolno zapominać o zdrowym rozsądku i uważności.

Cena przewijaka dla niemowląt

Najtańsze przebieraki kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Dotyczy to zwłaszcza prostszych przewijaków, jak zwijane maty lub modele dmuchane. Najdroższe są oczywiście urządzenia montowane na ścianę, które pozwalają jednak zaoszczędzić sporo wolnego miejsca dzięki systemowi składania. Pośrednim rozwiązaniem, jeżeli o chodzi o cenę, są modele wolnostojące, które może nie są bardzo drogie, ale wymagają znalezienia miejsca na wózek.

Przy wyborze przewijaka dla dziecka cena powinna stanowić jednak drugorzędne kryterium. Priorytetem zawsze jest zdrowie malucha. Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo swojego dziecka razem z OLE.pl. Bez względu na to, czy potrzebujesz wyposażyć domową łazienkę, czy też zakładasz działalność gospodarczą i pragniesz wyposażyć pomieszczenia sanitarne w swojej firmie, u nas znajdziesz odpowiednie rozwiązania.