sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Mole w domu — skąd się biorą, 10 sposobów na ich zwalczanie

03-10-2023

Mole w domu — skąd się biorą?

Mole podobne wyglądem do motyli są jednak od nich mniejsze. Owady różnią się od siebie kolorem i sposobem odżywiania. Najczęściej spotykane w domach: mole spożywcze i ubraniowe stwarzają dużo problemów. Szukając sposobu na ich pozbycie się, dobrze wiedzieć gdzie najczęściej się pojawiają. Przedostające się z zewnątrz owady często pojawiają się w kuchennych szafach i szafach z ubraniami.

Przedostające się do domu czy mieszkania mole stanowią spory problem, mogą pojawić się w każdych przestrzeniach. Czyste zadbane pomieszczenia nowe mieszkania oddane do użytku potrafią również stać się miejscem ich zagnieżdżenia.

mole w domu

Sprawdź także: Jak się pozbyć rybików z łazienki, 5 skutecznych sposobów

Mól spożywczy a odzieżowy — różnica

Mole spożywcze

Pojawienie się ich w kuchni to częsty problem. Nie bez powodu nazywane są molami spożywczymi, brązowo — szare owady żywiące się mąką, kaszą, otrębami i innymi produktami znajdującymi się w szafkach kuchennych tworzą duże spustoszenie i pozostawiają larwy w pożywieniu. Owady często przedostają się do kuchennych zakątków poprzez nieświadome przenoszenie ich w zakupach spożywczych.

Mole ubraniowe

Włosienniczki zwane również odzieżowymi są kolejnymi i najbardziej nieprzyjemnymi małymi motylami. Żółtobrązowe mole przelatujące przez pokoje i wylatujące z zakamarków szafy to owady, których należy pozbyć się jak najszybciej. Mole w szafie żywiące się wełnianą odzieżą dostają się do wnętrza domu czy mieszkania z różnych miejsc z zewnątrz.

Mole ubraniowe dziurawią tkaniny, niszcząc ich wygląd. Samica na odzieży wełnianej potrafi znieść do 200 jaj. Innym rodzajem moli odzieżowych są tak zwane kożuszniki, które nie tylko lubią wełniane tkaniny to larwy pojawiające się również w pierzu i futrach. Żerujące na tkaninach owady należy jak najszybciej zwalczać, aby ograniczyć możliwość powstania dużej ilości szkód.

Zobacz również: Lampy owadobójcze

10 sposobów na pozbycie się moli

1. Aromaty takie jak wysuszona pomarańcza z goździkami, suszona szałwia czy mięta skutecznie odstraszają owady.
2. Korzystnie jest skorzystać z roztworu wody z octem, którym należy przemyć powierzchnie półek w szafkach.
3. Dobrym sposobem jest również wietrzenie odzieży.
4. Otrzepywanie ubrań pomaga usunąć mole z tkanin.
5. Można także umieścić suszoną lawendę w saszetkach w szafie, jest to jeden z najczęściej wybieranych sposobów radzenia sobie z owadami.
6. Równie dobrze sprawdza się lawenda w olejkach, jednak musi zostać zakroplona na chusteczkę lub tkaninę, która utrzyma zapach.
7. Zastosowanie prostych i tanich rozwiązań, jakimi są szklane i szczelnie zamykane plastikowe pojemniki ograniczają dostęp do pożywienia molom spożywczym. Przed przesypaniem zawartości zakupionego produktu należy sprawdzić, czy nie dostały się do środka opakowania już na półkach sklepowych.
8. W miejscach publicznych korzystnie zainwestować w lampy owadobójcze lepowe lub rażące, unieszkodliwiające mole, komary, muchy i inne owady.
9. Wykorzystywane są również pułapki, które feromonami przyciągają mole.
10. Bylica równie dobrze pomaga odstraszyć owady z domu.

 

Autor: Katarzyna Szumska