sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jakimi środkami do mycia sprzątać kuchnie i pokoje socjalne?

14-12-2020

Chemia gospodarcza do kompleksowego sprzątania domu

Dobór środków czystości do firmy powinien być uzależniony od specyfiki prowadzonej działalności. Oczywistym jest fakt, że mniej uwagi będzie potrzebowało biuro, gdzie pracownicy wykonują głównie prace administracyjne, zaś więcej pracy pociągnie za sobą sprzątanie restauracji lub piekarni. Typ prowadzonej działalności to jednak nie wszystko. Równie istotny jest rodzaj sprzątanych lokali.

Na szczególnie dużo zapobiegliwości i staranności zasługuje kuchnia oraz pokoje socjalne. W tych pomieszczeniach pracownicy na co dzień mają kontakt ze sobą nawzajem, tam też przechowują żywność. Zdaniem specjalistów z branży BHP, właśnie te miejsca są najczęściej wybierane, aby przez chwilę odpocząć od wykonywanej pracy. Profesjonalne środki czystości dla firm sprzątających powinny w takich sytuacjach nie tylko gwarantować utrzymanie nieskazitelnie czystej przestrzeni, ale także spełniać wymagania zgodności, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo środowiskowe.

Radzimy, jak dobrać chemię gospodarczą w taki sposób, aby z jednej strony zapewnić komfort korzystania z czystego, przyjemnie pachnącego pomieszczenia, z drugiej zaś nie narazić zespołu na zbędny kontakt ze szkodliwymi dla zdrowia substancjami.

 

Ekologiczne środki czystości do kuchni

Doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie środków oznaczonych jako ekologiczne. Oczywiście można samemu przygotowywać środki czystości na bazie octu, sody i kwasku cytrynowego, jednak jest to uciążliwe i skrajnie nieefektywne na dużą skalę. Dlatego znacznie lepiej sięgnąć po gotowe i sprawdzone rozwiązania, które zawsze są skuteczne.

Profesjonalne środki czystości powinny być pozbawione konserwantów, szybko ulegać biodegradacji i oferować intuicyjną aplikację. Istotną rolę odgrywa tutaj starannie dobrany skład, w którym nie znajdziemy szkodliwych substancji, jak triklosan, formaldehyd czy surowce pochodzenia petrochemicznego. Prosty i naturalny skład dobrze dobranej chemii gospodarczej sprawia, że te preparaty są bezpieczne dla zdrowia i nie podrażniają alergików. To szczególnie ważne w pracy laboratoryjnej, w której osoby wykonujące doświadczenia i tak na co dzień są narażone na zwiększone ryzyko podrażnienia skóry czy błon śluzowych.

Kolejną zaletą środków czystości do firmy jest to, że najczęściej stosowane są one w dużych, ekonomicznych opakowaniach. Dzięki temu korzystanie z nich jest znacznie bardziej opłacalne, co w szerszej perspektywie przekłada się na duże oszczędności w budżecie przedsiębiorstwa. Dobrym przykładem jest chociażby uniwersalny środek myjący OLE. Ten sprzedawany w 5 litrowych opakowaniach płyn jest przyjazny dla środowiska, łagodny dla skóry oraz nie pozostawia smug.

 

Jak dbać o kuchnię w firmie?

W zakładowej kuchni, z której korzysta wielu pracowników, kluczem do utrzymania najwyższego poziomu czystości jest dobór odpowiedniej chemii dla firm sprzątających. Dlatego warto zwrócić uwagę na produkty od renomowanych producentów, jak Medisept oraz CleanPro.

Uniwersalne mleczko do czyszczenia marki MediClean szybko i sprawnie usunie silne zabrudzenia. Doskonale radzi sobie także z kamieniem wodnym i rdzą, jest wygodne w użyciu oraz pozostawia po sobie przyjemny aromat. Do usuwania upartych plam tłuszczu lepszym wyborem będzie z kolei mleczko do czyszczenia Cif Professional Clean. Pomimo silnego i skutecznego działania, nie rysuje ono delikatnych powierzchni.

 

Jak dbać o pomieszczenia socjalne?

Podczas sprzątania pokoi socjalnych należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach związanych z higieną pomieszczeń. Przede wszystkim, bardzo ważne jest, aby profesjonalne środki czystości dla firm sprzątających były zdatne do używania tam, gdzie często pojawia się żywność. Dobrym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na produkty takie jak Acex Ultra lub Sanex Ultra. To uniwersalne preparaty, które wykazują doskonałe właściwości myjące. Dobrze radzą sobie zarówno z rozpuszczaniem tłuszczów oraz emulgacją białek, więc szybko i sprawnie usuną każdy rodzaj brudu.

Dobierając środki czystości do firmy, dobrze jest pamiętać o tym, że pracownicy nie czują się komfortowo w pomieszczeniach, w których dominuje zapach stężonych chemikaliów, chloru i innych silnych substancji chemicznych. Wielu producentów usiłuje połączyć skuteczne działanie z przyjemnym zapachem, który nie kojarzy się z procesem sprzątania. Dlatego do sprzątania powierzchni w pomieszczeniach socjalnych warto wybrać chociażby środek do czyszczenia powierzchni marki Buzil o przyjemnym i orzeźwiającym, pomarańczowym aromacie.

Z kolei do zmywania naczyń sprawdzoną alternatywą dla płynów, które konsumenci znają z supermarketów, będzie płyn do mycia naczyń CleanPro Standard, który występuje w miętowej i cytrynowej wersji zapachowej.

 

Jak zabezpieczyć się w dobie pandemii?

O higienę w pomieszczeniach gospodarczych warto zadbać przede wszystkim teraz, kiedy wszyscy żyjemy w strachu o siebie i najbliższych. Potencjalnie każdy z nas jest zagrożony zarażeniem, a utrzymanie dystansu nie zawsze jest możliwe. Należy więc szczególną uwagę przywiązywać do zachowania czystości. Problem ten dotyczy w szczególności placówek medycznych, takich jak szpitale, kliniki dentystyczne i oddziały Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które w szczególności narażone są na kontakt z wirusami, bakteriami oraz wszelkimi innego rodzaju patogenami.

Środki czystości do kuchni lub pomieszczeń socjalnych powinny móc sprostać także mikrobiologicznym wyzwaniom. Dlatego w szpitalach doskonale sprawdzi się środek do dezynfekcji sprzętu medycznego Quatrodes Extra lub Velox. Wspomniane preparaty posiadają wyjątkowe właściwości czyszczące i nadają się do wielu rodzajów materiału – od obić i wyrobów z ABS, przez szkło i gumę aż po metale (w tym stal szlachetną). Jednocześnie nie niszczą wymienionych powierzchni, nie powodują reakcji alergicznych i pozostawiają po sobie przyjemny zapach.

Jeśli chodzi o usuwanie zabrudzeń pochodzenia organicznego, dobrym wyborem będzie Viruton Extra. Dzięki zawartości proteazy wykazuje szerokie spektrum biobójcze, likwidując zarówno drożdże, bakterie (w tym ich przetrwalniki) oraz wirusy - w tym wirusy osłonkowe jak SARS-CoV-2. Dobra rozpuszczalność sprawia, że nadaje się zarówno do mycia ręcznego, jak i z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej.

 

O czym trzeba pamiętać, sprzątając kuchnię i pomieszczenia socjalne?

Niezwykle ważne jest to, aby profesjonalne środki czystości dla firm sprzątających stosować wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta. Nie jest to ostrzeżenie, które można traktować jak pusty frazes.

Dobranie zbyt niskiego stężenia roztworów sprawi, że użyte preparaty będą nieefektywne i nie usuną brudu oraz szkodliwych mikroorganizmów. Z kolei sprzątanie powierzchni zbyt silnym roztworem może doprowadzić do ich uszkodzenia, lub, co gorsza, do wywołania podrażnienia skóry albo układu oddechowego u osób przebywających w czyszczonym pomieszczeniu.

W przypadku sprzątania pomieszczeń socjalnych i kuchni, czyli miejsc, w których najczęściej przechowywana jest żywność, warto zwracać uwagę na to, by po każdym sprzątaniu zmyć powierzchnie za pomocą bieżącej wody. Pozwoli to na usunięcie ewentualnych pozostałości stosowanej chemii.

W przypadku preparatów opartych na działaniu aktywnego chloru, takich jak Domestos Professional Citrus Fresh, ważne jest także to, aby roztwór pozostawić w czyszczonym miejscu na około piętnaście minut. Pozwoli to na zadziałanie aplikowanych substancji z pełną mocą. Należy jednak uważać przy stosowaniu tak mocnych preparatów i ograniczyć ich użycie wyłącznie do najbardziej opornych zabrudzeń z tłuszczu oraz do odpływu zlewu (o ile nie jest plastikowy).

 

Dbajmy o swoje bezpieczeństwo

Bez względu na dobór chemii dla firm sprzątających, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad podczas aplikacji mocnych środków czyszczących.

Pierwsza kwestia dotyczy ochrony układu oddechowego. Można zabezpieczyć się na dwa sposoby – poprzez wietrzenie pomieszczeń w trakcie oraz po sprzątaniu (o dużym znaczeniu tego działania wspominaliśmy już wcześniej, przy okazji omawiania sposobów na zabezpieczenie biura przed koronawirusem), a także nosząc maseczkę ochronną na twarzy.

Równie ważne jest jednak to, aby ze wszystkich środków chemicznych korzystać wyłącznie w rękawicach ochronnych. Przyjemne zapachy detergentów to jedynie pozory. Środki czystości do kuchni i pomieszczeń socjalnych, które stosowane są przez firmy sprzątające, często zawierają silnie drażniące substancje, które mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia.

 

Gdzie szukać profesjonalnej chemii gospodarczej?

Wszystkie profesjonalne środki czyszczące dla firm sprzątających, o których wspomnieliśmy, a także znacznie więcej, znajdziecie Państwo w sklepie ole.pl.

Oferujemy wyłącznie produkty najwyższej jakości, pochodzące od renomowanych producentów. Pamiętamy również, że troska o środowisko jest ważna dla nas wszystkich. Dlatego wiele produktów z naszej oferty jest całkowicie biodegradowalna i bezpieczna dla natury.

Jeżeli nie jesteście Państwo pewni, jak dobrać właściwe środki czystości, które uwzględnią specyfikę prowadzone przez Państwa działalności, ale jednocześnie będą bezpieczne dla pracowników, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami, którzy chętnie pomogą w dokonaniu wyboru. Naszą misją jest zapewnienie w Państwa firmach i zakładach najwyższych standardów czystości z uwzględnieniem dobra środowiska naturalnego.

 

Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.