sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jak wybrać siedzisko prysznicowe?

17-04-2018

Dzięki lepszej dostępności i przystępnym cenom coraz więcej osób decyduje się na akcesoria łazienkowe dla niepełnosprawnych do prywatnej toalety. Siedziska prysznicowe i siedziska do wanny stały się ważnym elementem wyposażenia łazienki dla osób niepełnosprawnych i łazienki dla seniora. Umożliwiają bezpieczną i wygodną kąpiel, a także dają poczucie niezależności. W zależności od wielkości pomieszczenia, tego czy jest tam prysznic czy wanna, a także kto jeszcze korzysta z łazienki, do wyboru jest kilka rozwiązań siedzisk kąpielowych. Przyjrzyjmy się, spośród czego można wybierać.

Ogólna charakterystyka krzesełek kąpielowych

Zarówno siedziska pod prysznic jak i siedziska wannowe, najczęściej wykonuje się ze stali węglowej malowanej proszkowo, ze stali szlachetnej (potocznie określana jako stal nierdzewna) lub z aluminium i wzmocnionego tworzywa ABS. Są to powierzchnie łatwe do utrzymania w czystości, odporne na działanie wody, które pasują do wystroju większości toalet. Producenci krzeseł jako maksymalne obciążenie wskazują najczęściej od 120 do 150 kg.

Rodzaje siedzisk pod prysznic

Siedziska prysznicowe składane przeznaczone są do montażu na ścianie. Ich zaletą jest możliwość składania. Złożone siedzisko przylega do ściany i zajmuje niewiele miejsca. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w małych łazienkach i w kabinach prysznicowych, w szczególności, jeśli z prysznica korzystają także osoby, które nie muszą używać krzesełka. Część krzesełek posiada dodatkowe podpory wzmacniające konstrukcję.

Przed zakupem i montażem krzesełka należy upewnić się, z jakich materiałów została wykonana ściana i czy wytrzyma obciążenie osoby siedzącej na krzesełku.

Krzesełko prysznicowe

Rodzaje ławeczek do wanny

W łazience z wanną, ułatwieniem dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej są siedziska wannowe i ławeczki do wanny. Ich konstrukcja umożliwia oparcie siedziska na brzegach wanny, dzięki czemu osoba biorąca kąpiel nie siada na dnie wanny, tylko na ławeczce, z której łatwiej jest wstać. Wymiary są ustandaryzowane i siedziska pasują do większości wanien. Przeważnie siedziska wannowe nie posiadają oparcia, choć producenci pomyśleli także o takim rozwiązaniu. Na rynku dostępne są również krzesełka wannowe z oparciem pod plecy, dla osób które mają kłopot ze stabilnym siedzeniem.

Ławeczka wannowa

Dla osób niepełnosprawnych, które korzystają z wanny, dodatkowym ułatwieniem mogą być stopnie do wanny dla niepełnosprawnych. Jednostopniowe lub dwustopniowe schodki ułatwiają wchodzenie i wychodzenie z wanny również seniorom i osobom po zabiegach medycznych. Dla większego bezpieczeństwa wykonuje się je z antypoślizgowych materiałów.

Schodek dla niepełnosprawnych

Taborety prysznicowe – na co zwrócić uwagę?

Do łazienki z prysznicem o większych wymiarach można wybrać taboret do kabiny prysznicowej. Wolnostojący taboret sprawdzi się także w łazienkach, w których nie ma możliwości zamocowania na stałe naściennego krzesła prysznicowego.

Producenci oferują taborety łazienkowe z regulowaną wysokością nóżek oraz taborety o stałej wysokości. Pierwsze zostały zaprojektowane z myślą o różnych użytkownikach tej samej łazienki oraz o dzieciach, które z czasem mogą potrzebować wyższego taboretu.

Taboret prysznicowy

Podsumowanie

Zanim zdecydujemy, które siedzisko prysznicowe lub wannowe do łazienki dla seniorów lub osób niepełnosprawnych wybierzemy, powinniśmy rozważyć indywidualne potrzeby osoby korzystającej z niego, a także wymiary, układ pomieszczenia i materiały, z których zostały wykonane ściany, jeśli konieczny jest montaż naścienny.


W zależności od potrzeb warto również zastanowić się nad dobraniem innych akcesoriów dla niepełnosprawnych, jak uchwytów dla niepełnosprawnych czy odpowiednich baterii łazienkowych. Ryzyko upadku i zranienia zmniejszają także takie dodatki jak maty antypoślizgowe do wanny czy na podłogę.

Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.