sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jak składać serwetki – Przewodnik dla każdego domu

22-12-2023

Witajcie w świecie eleganckich stołów i wyrafinowanych dekoracji! W naszym najnowszym artykule odkryjemy tajniki sztuki składania serwetek, która może całkowicie odmienić wygląd Waszych stołów i dodać blasku każdej uroczystości. Dowiedzcie się, jakie rodzaje serwetek najlepiej sprawdzą się na różnych okazjach, od nieformalnych spotkań po eleganckie kolacje. Odkryjemy różnorodne techniki składania serwetek, od prostych wzorów po bardziej złożone kreacje, które z pewnością zrobią wrażenie na Waszych gościach. Ponadto, podpowiemy, gdzie szukać i jak wybierać serwetki, aby pasowały do Waszego stylu i potrzeb. Czy jesteście gotowi nauczyć się, jak za pomocą kilku prostych zgięć nadać Waszym stołom niepowtarzalnego charakteru? Zapraszamy do lektury naszego przewodnika, który pokaże Wam, jak składanie serwetek może stać się fascynującą częścią Waszych przyjęć!

Jak składać serwetki – Przewodnik dla każdego domu

Wstęp do sztuki składania serwetek

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak sprawić, aby Wasz stół wyglądał wyjątkowo i elegancko? Kluczem może być umiejętność składania serwetek. Ta prosta, lecz efektowna technika potrafi zmienić każdy posiłek w małe arcydzieło. W tym artykule przekażemy Wam podstawy składania serwetek, dzięki którym każdy posiłek stanie się wyjątkowy. Dowiesz się, jak wykorzystać składanie serwetek, aby zaskoczyć swoich gości i dodać eleganckiego akcentu każdej uroczystości. Zapraszamy do odkrycia tego, jak składanie serwetek może stać się Twoim nowym hobby, które zachwyci każdego gościa.

Rodzaje serwetek i ich zastosowanie

W świecie serwetek istnieje wiele możliwości, które mogą wpłynąć na wygląd Twojego stołu. Na rynku dostępne są różnorodne serwetki, każda z nich ma swoje unikalne zastosowanie. Tradycyjne papierowe serwetki, dostępne w różnych wzorach i kolorach, są idealne na nieformalne spotkania, pikniki i przyjęcia dziecięce. Są tanie, łatwe w użyciu i można je łatwo dostosować do każdego motywu imprezy. Dla bardziej formalnych okazji, warto zainwestować w serwetki z tkaniny. Serwetki bawełniane i lniane są uważane za bardziej eleganckie i ekologiczne, a ich jakość i wygląd znacznie przewyższają te papierowe. Serwetki lniane, choć wymagają więcej uwagi przy prasowaniu, są symbolem klasy i elegancji. Właściwe dobranie serwetek do okazji może znacząco wpłynąć na atmosferę posiłku.

Techniki składania serwetek

Sztuka składania serwetek to kreatywna i przyjemna forma dekoracji stołu. Istnieje wiele technik składania, od prostych po bardziej złożone, które mogą stać się prawdziwą ozdobą stołu. Klasyka zawsze się sprawdza - prosty trójkąt lub prostokąt to doskonały wybór na każdą okazję. Dla tych, którzy chcą zrobić większe wrażenie, warto spróbować bardziej skomplikowanych kształtów, takich jak lilia wodna, wachlarz, czy składanie w kształcie kieszonki na sztućce. Te techniki nie tylko zaskoczą Twoich gości, ale też mogą stać się wspaniałym tematem do rozmów przy stole. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, więc warto poświęcić trochę czasu, aby opanować różne techniki składania serwetek.

Jak złożyć serwetkę na sztućce:

 1. Rozłóż serwetkę przed sobą.
 2. Zagnij dolną krawędź na kilka centymetrów.
 3. Odwróć serwetkę na drugą stronę i zagnij brzegi do środka.
 4. Serwetkę odwróć z powrotem, wyrównaj brzegi i do powstałej serwetki włóż sztućce.

Poniżej, warkocz francuski:

 1. Serwetkę złóż na pół, a następnie jeszcze raz na pół. Ułóż ją tak, by wolne rogi były dalej od ciebie.
 2. Ułóż serwetkę tak, by na blacie został tylko 1 wolny róg, a pozostałe zagnij w swoją stronę.
 3. Zaczynając od kolejnego wolnego rogu zakładaj je, zaginając brzeg. Ważne, by wszystkie zakładki były w miarę równej szerokości. Serwetkę odwróć na drugą stronę.
 4. Zawiń oba brzegi do środka tak, by zetknęły się krawędziami, a następnie jeszcze raz odwróć serwetkę, wyrównaj brzegi i włóż do kieszonek sztućce.

Jak wykonać harmonijkę z serwetki:

 1. Serwetkę złóż na pół, aby powstał długi prostokąt.
 2. Następnie złap za krótszy bok i złóż w harmonijkę, składając krótki fragment serwetki raz w jedną, raz w drugą stronę.
 3. Harmonijka powinna sięgać do połowy całej serwetki.
 4. Następnie chwyć za jeden bok i złóż serwetkę na pół. W ten sposób harmonijka będzie na dole z obu stron, a niezłożona część na górze.
 5. Trzymaj mocno serwetkę w miejscu harmonijki.
 6. Lewy górny rok niezłożonej serwetki złóż w dół po przekątnej. Jej bok powinien lekko wystawać - zagnij go pod spód.
 7. Przytrzymaj zagięty bok serwetki i puść harmonijkę. Powstanie dekoracyjny wachlarz. Tak przygotowaną serwetkę postaw na talerzu.

Gdzie kupić i jak wybrać serwetki

Wybór odpowiednich serwetek to ważny element przygotowań do każdego spotkania przy stole. W sklepach z artykułami domowymi oraz w sklepach internetowych dostępny jest szeroki wybór serwetek o różnych wzorach i kolorach. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na jakość materiału, jego trwałość i łatwość w składaniu. Pamiętajmy, że serwetki to nie tylko praktyczny element serwowania, ale również ważny aspekt dekoracyjny, który może nadać charakter każdemu spotkaniu. Warto zainwestować w serwetki wysokiej jakości, które będą służyć nam przy każdej okazji, a także będą się pięknie prezentować na stole.

Polecane artykuły

Jak urządzić łazienkę w bloku?

Jak urządzić łazienkę w bloku?

14-10-2020
Ekologiczna łazienka - eko rozwiązania

Ekologiczna łazienka - eko rozwiązania

30-03-2022
Łazienka w stylu skandynawskim — jak urządzić małą łazienkę?

Łazienka w stylu skandynawskim — jak urządzić małą łazienkę?

23-03-2022
Jak zadbać o czystość powietrza w łazience?

Jak zadbać o czystość powietrza w łazience?

Rośliny doniczkowe w łazience.

Rośliny doniczkowe w łazience.

27-09-2023